Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Sazba
Programy na editaci písem I.
4. listopadu 1999, 00.00 | Jaké jsou možnosti editace písem? Jaké existují aplikace? Čím se liší? Jaké formáty podporují? Přečtěte si recenzi těch nejznámějších.
Jaké jsou možnosti editace písem? Jaké existují aplikace? Čím se liší? Jaké formáty podporují? Přečtěte si recenzi těch nejznámějších.
Při podrobném srovnání funkcí níže uvedených programů je zřejmé jedno: ani jeden program není natolik dokonalý, aby splnil všechna očekávání, který by program na editaci písem měl mít. Nicméně ať už se chcete tvorbě písma věnovat profesionálně nebo pro zábavu, existují dobré aplikace, které vám jistě pomohu.
Fontographer 4 (Macromedia)
Za ohromné množství počítačových písem vděčíme mimo jiné tomuto programu, a to díky uživatelsky příjemnému a jednoduchému ovládání. Fontographer vznikl původně ve firmě Altsys, dnes spadá pod křídla Macromedie. Fontographer umožňuje vytvořit a editovat libovolné písmo z následujících platforem - Mac, PC, Next, SunOS veformátech Type 1 a 3, TrueType a Multiple Master.
Fontographer pracuje s vektorovým tvarem písme podobně jako Adobe Illustrator nebo Corel Draw, takže je velmi jednoduché vytvořit z abecedy navržené např. v Illustratoru funkční písmo (jednotlivé znaky lze zkopírovat přes schránku). Skvělou funkcí je umísťování zástupných objektů, takže např. znak "á" se může skládat z odkazu na znak "a" a na čárku. To usnadňuje např. vytváření kerningových párů, kdy není potřeba vytvářet speciální dvojice pro všechna "a" s akcenty zvlášť. Toto odkazování lze pochopitleně kdykoliv zrušit.
Fontographer samozřejmě umí běžné funkce jako korekce směru cesty, mazání osamocených bodů, ale i nasílení či ztenčení písmen, naklánění, změna proporcí apod. Poněkud nedořešené je seskupování písem do větších rodin (tak, aby bylo možné kurzívu volit klávesovými zkratkami a ne volbou v menu), pro tento účel je nutné použít zvláštní aplikaci. Další nevýhodou je absence podpory pro jiná než západoevropská kódování; není problém vytvořit např. na Macintoshi písma pro Windows, ale změna kódování se musí provést ručně.
Přestože firma Macromedia nenabídla aktualizaci tohoto programu již delší dobu, zůstává stále velmi populární mezi profesionály a amatéry.
Mac, Win95/98/NT, cena: 349 $, http://www.macromedia.com
Příští díl bude o programu FontLab 3 od firmy Pyrus.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Programy na editaci písem I.
- Programy na editaci písem II
- Programy na editaci písem III.
- Programy na editaci písem IV.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024