Právě vyšel aktualizovaný Typografický manuál - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

Právě vyšel aktualizovaný Typografický manuál

5. ledna 2000, 00.00 | Časopis Font připravil po pěti letech druhé rozšířené vydání Beranova Typografického manuálu. Přečtěte si podrobnou recenzi.

Časopis Font připravil po pěti letech druhé rozšířené vydání Beranova Typografického manuálu. Přečtěte si podrobnou recenzi.

Druhé rozšířené vydání Beranova Typografického manuálu

Když studuji starší typografickou literaturu, vždy mě překvapí, kolik knih o písmu a tisku vycházelo za první republiky. Tyto knihy je však velmi obtížné získat; pokud se vám to v nějakém antikvariátu podaří, cena kupř. Krásného písma od Františka Muziky dosahuje i několika tisíc korun. Přestože se od té doby základní pravidla sazby a typografické úpravy příliš nezměnila, zcela zásadně se přetvořil způsob tvorby tiskovin.

Typografický manuál Vladimíra Berana a kol. tuto proměnu respektuje. Nepočítám-li nepovedené pokusy počítačových inženýrů z nakladatelství Grada, tak je tento manuál první publikací, která kultivovanou formou přináší stručné dějiny a rozdělení tiskového písma, základní pravidla sazby (dělení slov, mezery, interpunkce, čísla, zkratky ad.), grafické úpravy, a nově také dodatky o výrobě písma (František Štorm), papíru, tiskových technikách a dokončovací výrobě (Vladimír Kolenský) a o konvencích vizuální komunikace (T. Fassati).

Kniha je rozdělena do čtyř oddílů (písmo, sazba, návrh a dodatky), které jsou barevně odlišeny. Jednotlivé stránky jsou rozděleny na dvě části, v horní běží text knihy, ve spodní jsou na barevném podtisku příklady a ilustrace. Manuál je kvalitně vytištěn na křídovém papíře a je svázán kroužkovou vazbou. Citlivou grafickou úpravu navrhla Rada Velebilová.

Typografickému manuálu bohužel musím leccos vytknout. Zřejmá snaha o co nejrychlejší vydání zapříčinila, že nebyla provedena důkladná korektura, a tak se tu a tam objevil překlep. Přestože ilustrační obrázky byly od prvního vydání důkladně přepracovány, našel jsem příklad vysazený z ubohých verzí známých písem, jež mají zmršenou diakritiku. Všiml jsem si i několika omylů, kdy jsou některé ukázky sázeny z písma jiného, než je uvedeno. Výše zmíněné nedostatky ale nepovažuji za zásadní. Silnější výhrady mám proti rozsahu některých kapitol. Nechápu například, proč je tolik prostoru věnováno typografickým měrným soustavám. Ať chceme nebo ne, metrický systém se stal standardem pro měření papíru, sazebního obrazce nebo velikosti obrázků v textu. Typografické body se používají jen pro určení velikosti písma, prokladu, odstavcových zarážek a síly linek; ostatní jednotky (cicera, pica, pointy) se u nás nepoužívají a používat nebudou. Kdo chce tyto hodnoty do sázecích programů zadávat, může, neboť například Quark s těmito jednotkami pracovat umí, ale jejich znalost je pro současného typografa zbytečná.

Ještě více mi vadí oddíl o rukopisech a počítání rozsahu sazby. Pracuji v oboru od roku 1991, vysázel jsem desítky knížek, ale ještě se mi nestalo, že bych jako podklad pro sazbu nedostal disketu. Jsem rád, když obdržím i vytištěný text, abych se mohl lépe orientovat ve struktuře knihy, ale pokud je kopie čitelná, je mi lhostejné, kolik úhozů na řádek má. Za podstatnější považuji, aby autor byl poučen o tom, jak správně v textovém editoru psát (aby řádky neukončoval klávesou enter, psal mezery za interpunkcí apod.). Zajímá-li mě rozsah sazby, použiji k tomu účelu příkaz textového editoru (na rozdíl od autora jsem zjistil, že počet počítačem uvedených znaků přesně odpovídá počtu znaků skutečných).

Přes tyto mé osobní výtky považuji Typografický manuál za mimořádně zdařilou publikaci, která může být dalším stupínkem k pozvednutí písmové kultury u nás. Kniha je vhodná jak pro profesionály, kteří si mohou oprášit pozapomenuté znalosti, tak pro laiky. A těm je Manuál určena především. Text je napsán srozumitelně, odborné výrazy jsou uvedeny i v angličtině, aby uživatelé anglických verzí grafických programů nebyli zmateni, ilustrace jsou názorné a ve velké většině případů i kvalitní, orientace v knize je díky odlišné barevnosti jednotlivých oddílů snadná. Velkým plus je i odstranění různých klávesových zkratek, které doplňovaly výklad o sazbě, neboť každý sázecí program používá odlišné. Klávesové zkratky zůstaly jen u speciálních znaků (pomlčka, apostrof apod.), které jsou ve všech programech shodné; uvedeny jsou samozřejmě verze pro Mac a Windows. Pochvalu si zaslouží i dodatky, které knihu obohatily informacemi z blízce souvisejících oborů.

Knihu vydala agentura Kafka Design, Bubnova 1, 169 00 Praha 6, . Ne těchto adresách je možné knihu objednat za cenu 390 Kč.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Sazba  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: