Písma Linotype na českém trhu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

Písma Linotype na českém trhu

24. září 2002, 00.00 | Firma DataLine zpřístupňuje písma z jedné z největších světových kolekcí českým typografům. Zajímavý je již katalog s více než 5000 řezů písem a unikátní aplikace FontExplorer.

Linotype Library patří s více než pěti tisíci řezů mezi největší kolekce písem na světě. Naštěstí se produkce Linotype nevyznačuje jen kvantitou, ale i kvalitou. Linotype Library obsahuje jak ta nejznámější a nejpoužívanější písma, jako jsou např. Times, Helvetica, Futura Franklin Gothic či Gill Sans, tak i stovky krásných typografických písem, obrázkových fontů a mnoho moderních abeced současných designérů. Písma neustále v kolekci přibývají, mimo jiné i díky soutěžím, které firma Linotype pořádá. Linotype Library obsahuje též písma obrázková a fonty nelatinkové (hebrejštinu, arabštinu, azbuku).

Pozoruhodný je katalog Linotype Library samý. Poslední vydání obsahuje na více než 250 stranách nejen ukázky písmen a číslic každého nabízeného písma, ale i takové "drobnosti" jako jméno autora a rok vzniku. Úvodní strany katalogu jsou tištěné barevně a jsou věnované informacím o firmě Linotype, speciálních nabídkách, novinkám apod. Text katalogu je psán anglicky, německy a francouzsky. Drobnou vadou na kráse je, že písma určená pro střední a východní Evropu, jsou v katalogu uvedena jako nelatinková… Tento katalog není zajímavý jen pro typografy, kteří si chtějí objednat nové písmo. Je to pro všechny zájemce o výtvarnou kulturu nesmírně zajímavý dokument z historického hlediska: dokazuje, kam došel vývoj písma na začátku 21. století, jaký vkus má současná civilizace a z novinek lze možná i usoudit, kam se bude typografie ubírat.



Součástí katalogu je CD s programem FontExplorer, který umožňuje pohodlnou volbu písma např. podle doby vzniku, stylu, vhodného použití nebo kategorie. Aplikace je k dispozici jak pro počítače s Windows, tak Mac OS (systém X není podporován). FontExplorer je jednoduchý na ovládání, stačí si například na časové ose vybrat určité století a program vypíše seznam písem z této doby. Ta si je možné důkladně prohlédnout na monitoru a v případě, že vyhovují, přímo objednat. Potěšitelné je, že objednávky automaticky směřují na českého distributora.

Linotype Library na českém trhu zastupuje firma DataLine Technology. U ní si můžete objednat jak písma, tak katalog s aplikací FontExplorer. Maximální cena jednoho řezu je 830 Kč, při nákupu více řezů se cena snižuje; katalog i s CD stojí 890 Kč (ceny jsou bez DPH). Pozitivní je, že lokalizace, tedy úprava písem pro sazbu češtiny (tzv. CE verze), je v ceně. Lokalizace vzniká přímo ve firmě Dataline. Rozhovor o úpravě písem s panem Robertem Černým, členem týmu, který na lokalizaci pracuje, spolu s ukázkami počeštěných písem najdete na serveru Grafika.cz v nejbližších dnech.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: