Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Sazba
Photoshop Import XT 4.5 & Image Port 1.2.1, PSD soubory v Quarku
sazba
29. srpna 2003, 00.00 | Není žádným tajemstvím, že ani nejnovější šestá verze QuarkXPressu neumí sama o sobě pracovat s nativními PSD soubory Adobe Photoshopu. Stejně tak není ale žádné tajemství, že PSD soubory lze do Quarku relativně pohodlně importovat s pomocí extenzí společností Techno Design a ALAP.
{Základní informace}
Protože samotný QuarkXPress včetně jeho nejnovější šesté verze neumí pracovat s nativním souborovým formátem Adobe Photoshopu, je pro import PSD souborů nutné použít doplňky externích softwarových firem. Momentálně existují dvě "použitelné" extenze pro import a práci s PSD soubory v prostředí QuarkXPressu a na jejich aktuální verze se teď podíváme podrobněji.
Za 99 USD/EUR nebo v České republice za 3 950 Kč bez DPH si můžete koupit extenzi Photoshop Import XT 4.5.0 společnosti Techno Design. Extenze existuje ve verzích pro Windows i pro Macintosh a je určena pro QuarkXPress 3.3.x/4.1.x a QuarkXPress 5.x. Demoverze extenze (viz screenshot) nezobrazuje celý importovaný PSD dokument, pro účely testování to ale nevadí. K dispozici jsou čtyři jazykové verze extenze včetně podrobného PDF manuálu. Photoshop Import XT již dle svého názvu slouží k importu souborů v nativním formátu Adobe Photoshopu (PSD) do dokumentů Quarku, aniž by bylo nutné u PSD souborů předem v Adobe Photoshopu manuálně slučovat jednotlivé vrstvy. Photoshop Import XT umí importovat PSD soubory v barvových prostorech CMYK, RGB, LAB, v indexovaných barvách, jako bitovou mapu nebo obrázek ve stupních šedi, který samozřejmě můžete v Quarku libovolně kolorovat.
Photoshop Import XT - souborový requester QuarkXPressu se základními informacemi o importovaném PSD souboru
Photoshop Import XT - zobrazení importovaného obrázku (demoverze) a nastavení extenze
I když reklamní materiály Photoshop Import XT decentně hovoří o možnosti importu "layered" PSD souborů, neumí extenze importovat PSD soubory včetně vrstev. Při importu PSD souboru obsahujícího více než jednu vrstvu se jednotlivé vrstvy sloučí do jediné kompozitní vrstvy, kterou lze samozřejmě také tisknout a dále s ní v dokumentu QuarkXPressu manipulovat s pomocí běžných funkcí Quarku. Posíláte-li někam celé dokumenty QuarkXPressu (například pro jejich vytištění, separace apod.) obsahující PSD soubory importované s pomocí extenze Photoshop Import XT, je obvykle nutné, aby měl příjemce dokumentů nainstalované alespoň demo této extenze.
Protože pouze samotný import PSD souborů se sloučenými vrstvami by nebyl zejména z hlediska ceny extenze příliš efektivním využitím vložených nákladů, umí Photoshop Import XT ještě další věci. Pokud importovaný PSD soubor obsahuje alfakanál nebo ořezovou cestu, můžete s nimi v QuarkXPressu dále pracovat pomocí standardních funkcí Quarku stejně jako to lze například u importovaných TIFF či EPS souborů. Extenze Photoshop Import XT by neměla mít problémy ani se soubory Adobe Photoshopu 7.x, podporován ale není import pracovní cesty.
Výběr ořezové cesty u importovaného PSD souboru
[-more-]{ALAP ImagePort a závěr}
Finančně o něco málo nákladnější než Techno Design Photoshop Import XT je extenze ALAP ImagePort 1.2.1 nabízená za 100 USD respektive v České republice za 4 320 Kč bez DPH ve verzích pro Windows a Macintosh. ImagePort pro Windows a Mac vyžaduje QuarkXPress 4.11 nebo vyšší verzi, verze pro Quark 6.x zatím není oficiálně k dispozici (úprava ImagePortu pro Quark 6.x se připravuje). I když je cena Photoshop Import XT a ImagePortu podobná, z hlediska celkových možností je na tom ImagePort výrazně lépe. Umí totiž importovat PSD soubory včetně vrstev, se kterými můžete v Quarku dále manipulovat s pomocí několika okénkových palet ImagePortu.
Extenze ve verzi 1.2.1 samozřejmě opět podporuje i PSD soubory Adobe Photoshopu 7.x, neumí ale bohužel importovat samostatné vrstvy s přiřazenými efekty ani vrstvy s vektorovými objekty. Pokud ImagePort zjistí při importu v PSD souboru nějaké efektové vrstvy, pokusí se při importu sloučit všechny vrstvy do jedné kompozitní vrstvy (což se většinou povede). Řešením je převést si v Photoshopu speciální efektové vrstvy na klasické samostatné vrstvy, což ale na druhou stranu není příliš flexibilní řešení. Přímou podporu efektových vrstev sice ALAP slibuje už delší dobu, u současných verzí ImagePortu se ale budete muset smířit s výše popsaným omezením. ImagePort umí podobně jako Photoshop Import XT importovat PSD soubory v barvových prostorech CMYK, RGB, v indexovaných barvách, ve stupních šedi a také vícekanálové PSD soubory. Jednotlivé vrstvy, kanály a cesty můžete libovolně zapnout/vypnout v paletě ImagePortu, ve které lze také používat nabízené blending módy a případně upravit průhlednost dané vrstvy. Náhledy jednotlivých vrstev, kanálů a ořezových cest zobrazované v paletě ImagePortu si můžete nastavit v několika velikostech, možné je samozřejmě i náhledy vypnout a pracovat pouze se jmenným seznamem vrstev atp. Jednotlivým kanálům můžete například přiřadit přímou barvu, totéž platí o náhradě libovolné z indexovaných barev přímou barvou.
ALAP ImagePort - paletka pro manipulaci s jednotlivými vrstvami u importovaného PSD souboru
ALAP ImagePort - paletka pro manipulaci s kanály
ALAP ImagePort - aktivace jedné z ořezových cest obsažených v importovaném PSD souboru
Odkládací soubory ImagePortu alias cache soubory ukládané na pevný disk jsou nezbytnou nutností vzhledem k možnostem manipulace s vrstvami u importovaných PSD souborů. Cache soubory obsahují náhled jednotlivých vrstev a kanálů (obvykle v nízkém rozlišení) a v preferencích extenze můžete nastavit jejich celkovou maximální velikost i cestu do libovolného adresáře. Cache soubory nejsou nutné pro tisk/separaci importovaných PSD souborů, pro které ale budete potřebovat buď plnou verzi extenze ImagePort, nebo její freewarovou verzi ImagePort Print-Only (zdarma ke stažení na www.alap.com).
Výběr ořezové cesty (obsažené v importovaném souboru) v QuarkXPressu, podporována je i pracovní cesta
ALAP ImagePort - nastavení adresáře pro odkládací soubory
Možnost manipulovat přímo v QuarkXPressu s vrstvami importovaných PSD souborů (ImagePort) může být velmi užitečná vlastnost stejně jako využití alfakanálů a ořezových cest obsažených v PSD souborech, což zvládají obě výše popsané extenze. Techno Design Photoshop Import XT i ALAP ImagePort jsou na trhu už dostatečně dlouho a za dobu jejich používání si obě extenze našly své uživatele. Při srovnání možností a ceny obou extenzí ale není žádných pochyb o tom, že ALAP ImagePort je na tom výrazně lépe a navíc není o mnoho dražší než Techno Design Photoshop Import XT.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024