Novinky světových písmolijen - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

Novinky světových písmolijen

17. ledna 2001, 00.00 | Kromě znovuzrození Futury se v dnešním článku objeví i fantastické abecedy od japonských typografů a nová písma ve formátu OpenType.

Počítačových písem je opravdu hodně, odborníci jejich počet odhadují na desítky tisíc. Přesto stále vznikají úplně nová nebo se objevují přepracované verze úspěšných řezů. Všechna níže popsaná písma lze objednat na uvedených webových stránkách; ceny za fonty jsou pro snazší orientaci přepočteny z amerických dolarů na české koruny.

Future ND –

Linotype Library

Jedním z příkladů znovuzrozeného písma je nová rodina slavného písma Futura německého grafika, malíře, typografa, teoretika a učitele Paula Rennera (1878-1956). Na rozdíl od současné a velmi rozšířené postscriptové verze Futury je nové písmo věrnější původní předloze z roku 1928 určené pro horkou sazbu. Je proto také určeno spíše pro textové velikosti.

Zajímavé je, že písmo Future ND má řezy pojmenované německy podle původní knihtiskové verze. Obsahuje i dobově velmi podmíněnou variantu Steile, která zvláště v kurzívě působí mile archaicky. Celá sada 35 řezů stojí 29000 Kč.


Tři původní varianty písmene “a”

Nová OpenType písma od

Adobe

Firma Adobe patří mezi první světové písmolijny, které intenzivně přepracovávají své písmové portfolio do formátu OpenType. Nejnovějšími přírůstky jsou tři řezy, které však – obávám se – nenajdou příliš mnoho uživatelů, neboť mají výrazný design, který je předurčuje pouze pro občasné použití. Všechna OpenType písma od Adobe lze použít pro sazbu českých textů, pokud k tomu máte odpovídající softwarové vybavení.

Chaparal vytvořila členka týmu Adobe Carol Twomblyová. Jak uvádí propagační popisek na webové stránce Adobe, jde o kombinaci dobře čitelné egyptienky 19. století s půvabem antikvy ze století 16. Výsledkem je toto hezké hybridní písmo, které je k dispozici v široké škále řezů za 7400 Kč.


Orgánica GMM Semiserif od Gabriela Martíneze Meaveho je ukázkou písma, jehož tvary nejsou odvozeny od žádného psacího nástroje. Původně byla Orgánica bez patek, ale autor doplnil serify pro zvětšení čitelnosti. Písmo je osobité a dobře čitelné. Orgánica stojí 1300 Kč.

Třetím písmem, které je nyní k dispozici i v OpenType formátu, je u nás rozšířený Trajan, písmo inspirované římskými nápisy. Autorem Trajanu Pro je opět Carol Twomblyová z firmy Adobe. Dva řezy pořídíte za 2400 Kč.

Pavilion Collection Nr. 12 –

P22

Americká písmolijna P22 nabízí od roku 2000 kromě svých vlastních písem i 18 sad velmi originálních písem japonských designérů sdružených v asociaci Dagitalogue.

V nedávné době se nabídka rozrostla o dvanáctou sadu kolekce Pavillion. Všechny sady obsahují od 11 do 58 ojedinělých písem za jednotnou cenu 2600 Kč. Domnívám se, že tato nabídka by mohla oslovit i české nebo slovenské typografy. Za poměrně nízkou cenu lze totiž získat velmi výrazná písma neobvyklých tvarů, z nichž je cítit inspirace jinými zdroji, než je běžné u euroamerických fontů. Mnohá z písem jsou navíc doplněna japonskými znaky Katakana, což může příjemně ozvláštnit grafický návrh. Písma jsou distribuována na CD, na stránce písmolijny je možné objednat zdarma katalog nebo si lépe a detailně prohlédnout všechny řezy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: