Novinky světových písmolijen - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

Novinky světových písmolijen

2. listopadu 2000, 00.00 | Představujeme vám nová a zajímavá písma, která se v posledních měsících objevila nebo se co nevidět objeví na trhu. Doporučuji vaší pozornosti zejména písmo John Baskerville, novinku ze Střešovické písmolijny.

Představujeme vám nová a zajímavá písma, která se v posledních měsících objevila nebo se co nevidět objeví na trhu. Doporučuji vaší pozornosti zejména písmo John Baskerville, novinku ze Střešovické písmolijny .

House magazine
Americká „retro“ písmolijna House Industries své novinky představuje nejen na internetu, ale i v časopisu House, který vydává. Před několika dny vyšlo druhé číslo, které se věnuje zejména nové rodině písem Chalet. René Albert Chalet byl švýcarský designér, který tvořil převážně pro svět módy. Je autorem mnoha značek oděvů pro známé návrháře oděvů. Designéři firmy House Industries objevili tohoto neznámého typografa, který měl zejména v 50. letech obrovský vliv na moderní písmařství, a digitalizovali jeho písma. Časopis House přináší Chaletův portrét, názory na jeho tvorbu od významných typografů typografů (Erik Spiekermann, Jonathan Hoefler, Matthew Carter) a další informace.

Samotné písmo Chalet se skládá ze čtyř řezů pojmenovaných dle center světové módy Paris, New York, London a Tokyo. První tři řezy se od sebe liší pouze tloušťkou tahů. Každý z řezů Paris, New York a Tokyo existuje ve třech variantách označených 60, 70 a 80. Tyto varianty obsahují módní prvky používané v písmu právě v těchto dekádách 20. století.

Přehled všech řezů podává níže uvedená tabulka. Pokud máte zájem získat předplatné časopisu House, katalog písem zdarma nebo si objednat některé písma firmy House Industries, navštivte webovou stránku www.houseindustries.com.

Chalet Paris Chalet London Chalet New York Chalet Tokyo

Holandská společnost LettError představuje písmo LTR Federal. Českému čtenáři se asi bude zdát poněkud cizí, nicméně tvůrci tohoto písma věří, že se jedná o univerzální písmo vhodné pro všechny příležitosti. Federal se skládá z 21 fontů. Výsledný efekt šrafováním vyplněného písma s barevným stínem je vytvořen vrstvením stejného textu vysazeného z různých fontů přes sebe s tím, že každá vrstva může mít odlišnou barvu. Podrobné ukázky skládání najdete na www.letterror.com/fed.

Zajímavé je, že šrafované výplně existují ve 4 různých optických variantách, které slouží pro sazbu různě velkých nápisů. Příliš jemné šrafování by nepůsobilo v malých velikostech dobře a naopak. Veškerá šrafování jsou navíc k dispozici ve dvou úhlech. Tvůrci písma přiznávají, že na některých laserových tiskárnách může být problém Federal vytisknout, neboť se jedná o datově velmi náročné písmo. LTR Federal je k dispozici pouze jako PostScript Type 1 pro Mac a licence pro jeden počítač stojí 350 $.

LTR Federal

Americká písmolijna Emigre patřila zejména na počátku 90. let k průkopníkům digitální typografie. Postupem času se ale písma této společnosti mohou jevit jako špatně čitelná nebo příliš chladná a geometrická. Autorem nového písma pod hlavičkou Emigre je typografka slovenského původu Zuzana Licko. Solex je po dvou letech další z dlouhé řady jejích písem. Inspiračním zdrojem pro Solex byly jak milníky digitální typografie – písma Meta Sans a Officina Sans od Erika Spiekermanna, tak také rodina Bell Centenial od Matthewa Cartera. Zajímavé je, že autorka navrhla i poměrně svébytnou kurzívu, která na rozdíl od mnoha grotesků není vytvořena jen nakloněním základního řezu. Rodina obsahuje celkem 8 řezů, všechny písma obsahují jak verzálkové, tak minuskové číslice. Více informací o Zuzane Licko a dalších písmech firmy Emigre najdete na síti na www.emigre.com.

Solex

V listopadu se na trhu objeví další písmová lahůdka, tentokráte česká. Ve Střešovické písmolijně František Štorma vznikla totiž nová verze písma Johna Baskervilla pojmenovaná po autorovi jednoduše John Baskerville. Na svých stránkách (www.pismolijna.cz) popisuje Štorm, jak jeho varianta Baskervillova písma vznikla. Za vzor posloužily vzácné svazky z Baskervillovy tiskárny uložené v knihovně Národního muzea na zámku v Nových Hradech. Písmo není věrnou kopií původního písma, jde o „probuzení k novému životu“, jak píše jeho autor. Společně s Otou Karlasem (se kterým například znovuvytvořili Preissigovu antikvu) provedli přepracování původní kresby. Měl jsem možnost vidět vytištěné pokusné archy a musím říci, že se jedná o jedno z nejlepších, ne-li opravdu nejlepší, písmo, z celého Štormova TypoKatalogu. A to přesto, že jde – slovy autora – o „naprosto obyčejné a nenápadné písmo“. Krásu písma John Baskerville můžete objevovat sami, na internetu je k dispozici ukázka ve formátu PDF.

John Baskerville

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Sazba  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: