Markzware aktualizovala svůj převodní nástroj ID2Q - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

Markzware aktualizovala svůj převodní nástroj ID2Q

26. ledna 2009, 00.00 | Na pracovištích předtiskové přípravy se někdy může hodit možnost načíst dokument InDesignu do prostředí QuarkXPressu. Přesně takovýto typ převodu umožňuje extenze ID2Q z dílny společnosti Markzware. Nedávno se dočkala nové verze 4, kterou vám představíme v tomto článku.

Klobouk dolů japonské kreativitě! Na japonském trhu jsou nově dostupné speciální FD adaptéry, které umožní používat starší Canon FD objektivy na fotoaparátu Panasonic Lumix G1. Tento aparát je dosud jediným reprezentantem nové generace fotoaparátů platformy „4/3 Micro Four Thirds“ (na dalších fotoaparátech pracuje například Olympus).

“Rodinka“ několika Canon FD objektivů spolu s novým adoptivním „otčímem“ fotoaparátem Panasonic Lumix G1

Podobných řešení umožňujících kombinovat jinak nekompatibilní optiku a těla DSLR existuje celá řada, ale věc má řadu úskalí. Hlavní překážkou je logicky odlišný typ bajonetu a nekompatibilita CPU objektivů a jejich konstrukce s tělem fotoaparátu. Jenže si musíme uvědomit, že staré kinofilmové Canon FD objektivy nemají v sobě žádnou elektroniku (např. CPU, autofokus atd), takže teoreticky by nemělo být žádnou překážkou je připojit pomocí zvláštního FD adaptéru i k fotoaparátu jiné značky, pokud k tomu má vhodné konstrukční předpoklady. Tuto „hříšnou“ myšlenku nosil možná v hlavě již zmiňovaný konstrukter a tak si usmyslel, že na svůj oblíbený fotoaparát Panasonic Lumix G1 něco takového začne vyrábět.

Samotný „Micro Four Thirds“ FD adaptér pro Canon FD objektivy, pohled zeshora

Samotný „Micro Four Thirds“ FD adaptér pro Canon FD objektivy, pohled zezdola

Detail Canon FD objektivu, pohled z boku

Zmíněný FD adaptér je patrně zhotovený z kovu a je dvojího druhu. Se stříbrným prstencem (pro nejstarší Canon FD objektivy) či bez něho (určený pro novější Canon FD objektivy). FD adaptér slouží jednak k překlenutí rozdílu v bajonetu a zároveň by měl korigovat rozdílnou zvdálenost projekční plochy od optiky. A jaké vlastně Canon FD objektivy vyzkoušel autor na svém fotoaparátu Panasonic Lumix G1?. Jedná se o „skla“ Canon FD 28 mm f2.0; Canon FD 28mm F3.5 SC; Canon FD 35mm F3.5; Canon FD 55mm F1.2 SSC; Canon New FD 135mm F3.5; Canon FD 50mm F3.5 SSC macro a Canon FD Reflex CL 250mm F4.

Dva typy Canon FD objektivů (starší typ FD objektivu potřebuje stříbrný fixační prstenec) a novější Canon FD objektiv (nepotřebuje stříbrný fixační prstenec)

Samotné připevnění objektivu Canon FD objektivu k tělu fotoaparátu Lumix G1 ještě nemusí znamenat definitivní „výhru“, dokud člověk neuvidí nějaké ukázkové fotografie, které vznikly touto neobvyklou fotografickou sestavou. Toho si byl výrobce zřejmě vědom a proto na svých stránkách neopomenul umístit i vzorové snímky, které s uvedenými objektivy pořídil na aparátu Lumix G1. Nutno podotknout, že tyto snímky vypadají dost slibně – koneckonců to můžete posoudit sami na odkazovaných snímcích níže.

Detail upevnění starších Canon FD objektivů na fotoaparát Panasonic G1

Detail upevnění novějších Canon FD objektivů na fotoaparát Panasonic G1

Jistě, s používání starých FD Canon objektivů na moderním digitálním fotoaparátu, se pojí několik nevýhod. Z nich zmiňme kupříkladu, že expoziční automat nemá možnost ovládat clonu (musí být nastavena manuálně) a stejně si musíme počínat i při zaostřování. Navíc je potřeba počítat s optickými vadami, případně nepřesností nataveného clonového čísla s ohledem na přesnost výroby adaptéru. Nespornou výhodou je naopak přívětivý poměr ceny a výkonu (kresebnost a často velmi dobrá světelnost optiky) u Canon FD objektivů, se kterými se můžeme setkat v mnohých bazarech zaměřených na prodej starší fotografické techniky. Vezme-li v úvahu zatím omezenou nabídku objektivů pro Micro Four Thirds systém, tak možnost používání starých FD objektivů může být pro mnohé „experimentátory“ atraktivní. Nemluvě o tom, že i díky tomuto FD adaptéru mohou být uvedené kinofilmové FD objektivy trochu oprášeny od „mračna prachu“, který se na nich po letech „digitální nadvlády“ leckdy usadil a umožní jim prožít takový malý „comeback“.

Cena uvedeného Canon FD adaptéru je cca 160 USD (147 000 Yenů). Vedle něho se už také vyrábí podobný adaptér pro Leica M objektivy. V blízké budoucnosti by měl světlo světa spatřit také obdobný adaptér pro staré Nikon objektivy bez CPU.

Více informací o Canon FD adaptéru naleznete na webových stránkách ZDE (pro Evropana „obtížně“ srozumitelnou japonštinu dokázal naštěstí přeložit Google, pokud Japonsky umíte tak nahlédněte přímo na stránku výrobce).

Objektiv Canon FD 28mm F2 na fotoaparátu Panasonic Lumix G1 (ukázkové foto pořízené tímto objektivem najdete zde: 1

Objektiv Canon FD 28mm F3,5 SC na fotoaparátu Panasonic Lumix G1 (ukázkové foto pořízené tímto objektivem najdete zde: 1; 2

Objektiv Canon FD 35mm F3,5 na fotoaparátu Panasonic Lumix G1 (ukázkové foto pořízené tímto objektivem najdete zde: 1; 2

Objektiv Canon FD 55mm F1,2 SSC na fotoaparátu Panasonic Lumix G1 (ukázkové foto pořízené tímto objektivem najdete zde: 1; 2

Objektiv Canon New FD 135mm F3.5 na fotoaparátu Panasonic Lumix G1 (ukázkové foto pořízené tímto objektivem najdete zde: 1; 2

Objektiv Canon FD 50mm F3,5 SSC macro na fotoaparátu Panasonic Lumix G1 (ukázkové foto pořízené tímto objektivem najdete zde: 1; 2

Objektiv Canon FD CL 250mm F4,0 na fotoaparátu Panasonic Lumix G1 (ukázkové foto pořízené tímto objektivem najdete zde: 1; 2

Zdroj: Gizmodo.com a Impress Digicam Watch

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: