Je libo tabulku v Quarku? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

Je libo tabulku v Quarku?

Quark TaBLE XT DataLine

9. srpna 2001, 00.00 | Vytváření tabulek v Quarku je téměř otravná záležitost. Můžete to řešit textovými rámečky nebo tabulátory, ale není nad použití zásuvného modulu...

Pokud chcete vytvořit tabulku v Quarku, máte v zásadě tři možnosti. Buď správně naformátujete text a přidáte čáry, nebo to vytvoříte v Illustratoru nebo FreeHandu a vložíte jako objekt nebo použijete zásuvný modul. Zásuvných modulů už existuje několik a zřejmě nejnovějším přírůstkem je TaBLE XT pro QuarkXPress 4.1 a vyšší od firmy DataLine. Jméno výrobce vám možná něco říká - jedná se o tradičního dodavatele zařízení pro DTP a pre-press.

Po instalaci se vizuálně přidají pouze dvě nové položky - do panelu nástrojů přibude ikona tabulky a do nabídky zobrazit volba Ukaž/Schovej Table. Navíc existuje ještě dialog úprav parametrů tabulky a to je vše.

Tabulka se vytvoří výběrem nástroje Tabulka a natažením rozměru, ve kterém má být obsažena. Nelze pouze klepnout, rozměr musíte "natáhnout". Poté se objeví dialog Rozměry, kde musíte specifikovat počet buněk tabulky. Po klepnutí na OK se tabulka vytvoří.

První, co vás překvapí je, že nejde myší změnit velikost tabulky nebo buněk. Musíte označit buňku nebo řadu buněk a nový rozměr zadat v panelu Table. Na panelu jsou také další užitečné funkce, jako je přidání řádku nebo sloupce, odstranění řádku nebo sloupce a posun řádku nebo sloupce. Po stisknutí klávesy Shift se některá tlačítka změní, takže můžete vkládat řádku nejen před označenou buňku, ale i za ni nebo posouvat sloupec nejen vpravo, ale i vlevo. Pouze mazání buněk nemá alternativu - funguje pouze na označené buňce nebo skupině buněk. Důležitou funkcí u tabulek je tradičně spojování více buněk do jedné, což je vhodné pro nadpisy sloupců nebo řádků. Ani tady tato funkce nechybí.

Potom jsou na panelu Table dvě tlačítka, z nichž jedno je vždy šedé. Jedno převádí buňku tabulky na obrázek, druhé zpátky na text. Buňky tabulky jsou totiž tvořeny normálními rámečky Quarku a přepínání mezi nimi funguje právě tímto způsobem.

Tabulku netvoří pouze text nebo obrázky, ale také různé čáry a pozadí. K tomu slouží dialog Úprava, kde je možné nastavit potřebné parametry. Do něj se dostanete dvěma způsoby - klepnete pravým tlačítkem myši nebo v menu Objekt vyberete položku Změnit (Ctrl/Apple + M). V obou případech se dostanete do stejného dialogu se třemi záložkami. Na jedné je možné měnit typ rámečku kolem označené buňky, na druhé typ ohraničení kolem tabulky a na třetí ohraničení řady nebo sloupce.

Pokud toužíte upravit zarovnání textu v buňce, musíte na to jít malou fintou - z nabídky Objekt zvolíte položku Obtékání a přepnete se na záložku Text. Tady lze navolit obvyklé parametry textového rámečku.

Program má momentálně spoustu omezení. Částečně je to způsobeno některými chybami (tedy vlastnostmi) Quarku, částečně rychlostí vývoje - inu je to první verze. Výhodou programu je, že buňky tabulky jsou vytvořeny ze standardních rámečků Quarku, takže ani otevření na jiném počítači nedělá problémy.
Rád bych zmínil, abyste si nemysleli, že nepíšu úplnou pravdu, že velkým problémem je vkládání hodnot a jednotek. V české verzi Quarku se používají body, v anglické points. Proto se zadává "1 b", případně "1 pt". Problém je, když se program a zásuvný modul nedohodnou a modul vnucuje pt a program vyžaduje body. Potom se zobrazuje spousta chybových hlášení, na které je jediná obrana - zadat číslo (i zobrazené a vnucené) ve tvaru bez jednotek. Program dá pokoj, pouze to zdržuje.

Schránka
Práce se schránkou je přibližně na polovině cesty. Běžné vkládání textu do jednotlivých buněk a kopírování textu z nich je podporováno. Také vkládání celé tabulky je podporováno, pokud je ve schránce tvar "Tab delimited", tedy jednotlivé položky oddělené tabulátory. Obrácený postup - označení celé tabulky v TaBLE a kopírování do schránky zatím nefunguje.
Také výborná funkce Text to Tab, tedy převod textu na tabulku, který je obvyklý např. ve Wordu, zatím není. Tvůrci to mohou vzít jako nápad pro další verzi.

Konkurence
Přímo na stránkách Quarku je zmínka o dvou produktech. Firma Tableworks má zásuvný modul Table2000 1.1, který je následníkem Tableworks Plus 2.5. Udávaná cena je 199 USD, tedy přibližně 8 000 Kč. Firma GLUON má zásuvný modul TableMaker 5.0 s cenou 100 USD, tedy 4 000 Kč. Zatímco prohlížení dokumentů obsahující tabulku z TableMakeru nečiní na jiném počítači problémy, pro prohlížení Table200 je potřeba volně šířitelný Viewer. Samozřejmě jsou zde ještě další rozdíly.

Závěr
Cena TaBLE XT je 4 900 Kč bez DPH. Zda je to hodně nebo málo, to záleží na vás. Pokud vytváříte "střední množství" tabulek, zřejmě ho oceníte. Zejména možnost editace přímo v Quarku. Pro menší množství možná sáhnete po Excelu a importu přes PDF, u většího množství je skoro lepší přejít na jinou aplikaci, ovšem pokud to jde.

Pro zájemce je k dispozici demoverze (Win a Mac), která při spuštění přepne Quark do módu Demo. V tom je možné normálně pracovat, pouze uložené soubory jdou zpátky otevřít pouze ve verzi Demo.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Sazba  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: