Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
14. listopadu 2024
Sazba
Indesign: Tipy na textové rámečky
Adobe InDesign sazba
31. října 2002, 00.00 | S ohledem na časté dotazy čtenářů budeme postupně na Grafice věnovat prostor také tipům pro práci s programy určenými pro sazbu a zlom. V tomto seriálu se zaměříme na tipy pro práci v Adobe InDesignu - začneme jednodušší problematikou a podle vašich reakcí se zaměříme i na skutečné vychytávky.
S ohledem na časté dotazy čtenářů budeme postupně na Grafice věnovat prostor také tipům pro práci s programy určenými pro sazbu a zlom. V tomto volném seriálu se zaměříme na tipy pro práci v Adobe InDesignu - začneme jednodušší problematikou a podle reakcí se postupem času zaměříme i na skutečné vychytávky.
Dnešní tip je věnován práci s textovými rámečky, které představují jeden ze základních kamenů programu tohoto typu.
V praxi u sazby může docházet k tomu, že ne vždy budeme používat pouze jeden nástroj na tvorbu textového rámečku. Občas se vyskytne situace, kdy budeme chtít přetransformovat rámeček, který byl původně vytvořen pro grafiku na textový rámeček. Může dojít k situaci, kdy sazeč navrhne textový rámeček pomocí rámečků na grafiku a poté akorát změní obsah grafiky na text pomocí klávesové zkratky, kterou si může nadefinovat. Další situace, do které se sazeč může evidentně často dostat, je tvorba vlastního textového rámečku s libovolným tvarem (zde se může dobře odrážet sazečova tvořivost). Použití jednotlivých metod tvorby textových rámečků je závislé na zvyklostech sazeče, proto bych nechtěl někoho nutit k jednomu danému způsobu. V článku si krátce ukážeme, některé z možností.
V první řadě můžeme použít textový nástroj, který se nachází na panelu nástrojů (jedná se o základní nástroj pro tvorbu textového rámečku). Pozn. textový nástroj můžeme aktivovat pomocí T na klávesnici.
Tažením myši zvolíme obdélníkovou textovou oblast. Při současném držení klávesy Shift vytvoříme čtverec. Pozn. pokud budeme chtít například zaoblit rohy na obdélníku, jednoduše zvolíme klávesovou zkratku Ctrl+Alt+R a poté zaoblení nadefinujeme.
Rámeček na stránce můžeme polohovat pouhým přetažením pomocí nástroje pro výběr a jeho pozici usadit "od oka", podle pravítek nebo vodítek. K polohování rámečku můžeme také použít směrové šipky. Další možností, jak upravovat rámeček je změna jeho velikosti, zkosení stran apod. Tuto možnost provádíme pomocí nástroje pro přímý výběr nebo můžeme nadefinovat klávesové zkratky (pozn. příkazy v Indesignu existují, jediné co chybí je přiřazení klávesových zkratek uživatelem).
Pokud chceme mít u textového rámečku přesné rozměry, pozici, úhel natočení nebo úhel zkosení, můžeme definovat rámeček v záložce Transformace (jako v předchozím případě můžeme použít klávesové zkratky pro jednotlivé transformace, které si nadefinujeme).
Další možnost jak vytvořit rámeček, je použití nástrojů: obdélníkový rámeček, elipsovitý rámeček nebo mnohoúhelníkový rámeček. Pozn. nástroj aktivujeme pomocí F na klávesnici. V tomto případě se jedná o objekty pro grafiku, u kterých si můžeme kdykoliv přeměnit obsah objektu na text.
Dále můžeme použít nástroje: obdélník, elipsa a mnohoúhelník. Pozn. nástroj aktivujeme pomocí M na klávesnici. V tomto případě se jedná o objekty, pro které není přiřazení jako je např. grafika. I v tomto případě můžeme kdykoliv přeměnit obsah na text.
Další možnost jak vytvořit vlastní rámeček libovolného tvaru je s pomocí nástroje pero. Pozn. nástroj aktivujeme pomocí P na klávesnici. Opět je možná změna obsahu na text. Jak kreslit objekty pomocí tohoto nástroje, objasňuje jeden ze článků na grafice v sekci Photoshop.
U všech předchozích nástrojů, s jejichž pomocí jsme docílili námi požadovaného tvaru rámečku, vytvoříme textový rámeček následujícími způsoby:
1.) Vybereme textový nástroj (nebo zvolíme klávesu T) a textový kurzor umístíme do vyznačeného pole.
2.) Nadefinujeme klávesovou zkratku pro Obsah: Text ( jediné, co opět chybí, je přiřazení klávesové zkratky uživatelem).
3.) Pomocí pravého tlačítka myši zvolíme změnu obsahu na text.
V článku jsme si ve stručnosti ukázali několik typů jak vytvořit textový rámeček pomocí textového nástroje i bez něj. Nyní již jen stačí začít plnit vytvořený textový rámeček textem.
Obsah seriálu (více o seriálu):
- Indesign: Tipy na textové rámečky
- Indesign: Tipy na text na cestě
- Indesign: Tipy na formátování v textovém rámečku
- Adobe InDesign CS6 – Oficiální výukový kurz
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
9. ledna 2025
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
9. ledna 2025
Profesionální scaner Scanner Heidelberg TOPAZ I. optické rozlišení bez interpolace 3800DPI