Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Sazba
InDesign 1.0 s českou podporou
3. prosince 1999, 00.00 | Koupit či vyčkávat? Lze v InDesignu 1.0 profesionálně pracovat?
O novém programu pro sazbu a zlom Adobe InDesign jsme již psali několikrát. V současné době je situace opět o trochu dál - především se prodává již oficiální verze 1.0, navíc za velmi zajímavou zaváděcí cenu. Pojďme se tedy blíže podívat zejména na možnosti práce programu v českém prostředí. V článku přinášíme také souhrn informací z konference "Next Generation Page Layout Tools", které jsme se zúčastnili na konferenci Seybold pořádané letos na podzim v San Francisku. Hovořili zde mj. Don Lohse, product manager programu QuarkXPress, a David Evans, product manager pro Adobe InDesign.
Novinky ve verzi 1.0
Stejně jako jakýkoliv jiný program prošel také InDesign řadou betaverzí. Jak jsme se zmínili, také v naší redakci jsme měli možnost betaverzi č. 3 testovat. Již v té době se vědělo, že verze 1.0 nebude lokalizována a na možné problémy s používáním české diakritiky nás upozorňovalo několik lidí, se kterými jsme program konzultovali. Nicméně v programu nám při testech čeština na první pohled fungovala. Před vytvořením finální verze 1.0 se však programátoři rozhodli obejít některé problémy, které se v programu vyskytovaly, tím, že na poslední chvíli program upravili tak, že nyní podporuje pouze románskou znakovou sadu. V programu tak bez další podpory nelze psát nejen česky, ale ani jakýmkoliv dalším jazykem, který používá speciální národní znakové sady. Přitom oficiální lokalizaci programu společností Adobe lze podle různých neoficiálních informací očekávat až v některé z dalších verzí - tj. nejdříve v průběhu příštího roku. Řešení problému přišlo od společnosti Amos Software, která připravila sadu zásuvných modulů podporující práci s češtinou a slovenštinou v programu Adobe InDesign. Moduly budou patrně využívat také uživatelé v ostatních zemích (např. Polsko, Rusko).
Sada modulů je oficiálně prodávána za cenu 4 900 Kč, při zakoupení společně s InDesignem ji však uživatelé získávají v podstatě zdarma - tedy v ceně samotného programu. Na náš dotaz u společnosti Amos Software je oficiálním důvodem nasazení této poměrně vysoké ceny ochrana autorských práv, neboť u produktu s nulovou cenou se velmi špatně dokazuje reálná újma způsobená porušením autorských práv. Vzhledem k tomu, že i druhý distributor na trhu - společnost SWS - má k modulům přístup za "rozumných podmínek", vypadá situace pro konečné uživatele velmi nadějně.
Podpora českého a slovenského jazyka
Celá sada zásuvných modulů se dodává na dvou disketách a je personalizována podle sériového čísla vždy pro konkrétní kopii Adobe InDesignu. Uživatelé naleznou disketu již jako součást zakoupeného Adobe InDesignu, takže celý proces "personalizace" se týká pouze distributorů.
Balík modulů obsahuje moduly opravující vstup z klávesnice a ze schránky (CE Input Patch.pln), modul českého a slovenského dělení (CS Linguist.pln) a slovníky v souborech CZECH.HYP, CZECH.SPL pro češtinu a SLOVAK.HYP, SLOVAK.SPL pro slovenštinu, a dále modul odstraňující krátké předložky a spojky z konců řádků (Short Words.pln). Instalace je velmi jednoduchá a spočívá v překopírování souborů z diskety do složky Plug-Ins obsažené ve složce programu InDesign. Dále je ještě třeba pro správné zobrazování dialogového okna "Jednoznakové předložky" nahradit na platformě Windows soubor písma AdobeUI.fon souborem přiloženým na jedné z disket..
Základní modul (CE Input Patch.pln) zajišťuje převod textů v jiné znakové sadě než západoevropské Roman do vnitřní, již plně funkční unicodové reprezentace InDesignu. Modul se tedy stará o tom, aby byly korektně rozpoznány znaky naší národní abecedy - a to jak při vstupu z klávesnice, tak při přenosu textu přes schránku. Druhou zmíněnou variantu však nedoporučují sami autoři modulu - při přenosu dochází ke ztrátě některých méně často používaných znaků, například ť. Problém se jednoduše odstraní importem souborů, který pracuje bez problémů - InDesign přitom disponuje širokou podporou běžně používaných formátů (např. MS Word, RTF, WordPerfect aj.). V této souvislosti je závažnější otázka exportu dat z InDesignu - přes schránku opět dochází ke ztrátě některých znaků, problém však nastává také u formátu RTF, který přichází v úvahu jako formát exportu. S češtinou si korektně InDesign neporadil ani při exportu dat do HTML. Čeští uživatelé první verze InDesignu se tak budou muset patrně do nejbližších opravných verzí smířit se skutečností, že český text lze sice v prostředí InDesignu zpracovávat, ale není jej možné exportovat do jiných programů. Naštěstí se podle vyjádření výrobce modulů na exportních modulech pracuje a v současné době se právě dokončuje textový export.
Další modul zajišťuje dělení slov a českou a slovenskou kontrolu pravopisu. Modul přidá do výběru jazyků v paletě Character jazyky Czech a Slovak. Vše pak již probíhá stejně jako u ostatních jazyků. Tj. dělení slov lze nastavovat v okně Hyphenation disponujícím běžnými volbami, jako je minimální délka děleného slova, minimum znaků před dělítkem, minimum znaků za dělítkem, maximální počet dělení za sebou a rozsah dělící zóny. Pravopis lze kontrolovat v dialogovém okně Check Spelling, které pracuje s českým a slovenským slovníkem slov. Kontrola pravopisu pracuje bez problémů, uživatel se však musí smířit s tím, že v dialogovém okně nejsou zobrazovány některé národní znaky - místo toho je zobrazen znak <číslo>, kde "číslo" reprezentuje unikódovou hodnotu znaku. Podobný problém nastává u funkcí hledat a nahradit.
Poslední modul se stará o vkládání nerozdělitelných mezer za jednoznakové předložky. Modul přidá do nabídky Type příkaz "Jednoznakové předložky" a nedělitelné mezery lze vkládat podle aktuální volby za jedno, dvou nebo tříznakové předložky.
Lze v InDesignu 1.0 profesionálně pracovat?
Pokud jste InDesign dosud neměli možnost vyzkoušet, zcela jistě tak učiňte. Program disponuje takovým množstvím nových funkcí oproti např. programu Adobe PageMaker, že je nemá smysl všechny na tomto místě podrobně popisovat. Stejně každý uživatel klade hlavní důraz na něco jiného. Ať je to podpora Color managementu, práce s vektorovými křivkami, rozšířené možnosti vstupu a výstupu, integrace s ostatními programy firmy Adobe, umísťování objektů do snadno vytvářených rámečků, všechny funkce má InDesign ve své první verzi aplikovány na vysoké úrovni. U programu pro sazbu a zlom snad přece jen stojí za to zvlášť připomenout jednu zásadní funkci - InDesign disponuje z pohledu konkurenčních programů na trhu velmi vyspělou prací s písmem. Nastavovat lze vyrovnání rozpalu mezi písmy, pracovat s iniciálami, využívat vyspělé zarovnání aj. Také při vyrovnávání sazby nepracuje InDesign pouze s jedním řádkem, ale s celým blokem maximálně třiceti řádků (tzv. Multi-line Composer). Výsledkem je mnohem vyrovnanější text, bez klasických "řek". Další funkcí je optické vyrovnávání okrajů odstavců tak, aby působily co nejharmoničtěji. Program má tedy nejsilnější stránku tam, kde jí má mít - v práci s písmem.
InDesign na druhou stranu ve své verzi 1.0 řadu funkcí nemá. Na některé upozorníme na následujících řádcích, i když je třeba zdůraznit skutečnost, že řada funkcí bude umožněna zásuvnými moduly, které se pomalu začínají objevovat od třetích firem. Co uživatelům chybí v InDesignu nejvíce?
V InDesignu verze 1.0 nedisponuje zatím podporou pro tvorbu tabulek, zejména u delších textů schází také možnost tvorby rejstříku a vyspělého obsahu. I když zde konkrétně již začínají nabízet řešení třetí výrobci - konkrétně společnost Plugware (www.plugware.net) nabízí za cca 70 německých marek řešení, které by mělo umět obsah a rejstřík pro InDesign vytvářet (zatím ve verzi pouze pro MacOs). Jednoduchý obsah je k dispozici také jako součást dodávky InDesignu v podobě skriptu (CreateTOC) uloženého na CD InDesignu.
Většina profesionálních uživatelů oprávněně upozorňuje na nedostatečně zpracovaný dialog pro tisk - chybí totiž jakákoliv možnost předdefinovat styly pro jednotlivá výstupní zařízení. Množství voleb je tak nutné vyplňovat vždy znovu. V InDesignu chybí dále některé důležité paletky, které by výrazně usnadnily práci - např. paleta s přehledem používaných písem (seznam písem však lze vyvolat prostřednictvím funkce Preflight).
Další otázkou je import nativních souborů PSD z Photoshopu do InDesignu. Ve verzi InDesign 1.0 funguje import na té nejjednodušší úrovni - tj. soubor se vloží korektně, všechny vrstvy jsou však sloučeny do jedné a také informace v alfa kanálu jsou ignorovány (řada uživatelů však jistě ocení alespoň tuto vlastnost opomíjenou u ostatních programů).
Bez problémů není import složitějších dokumentů z programu QuarkXPress, který podle obecného očekávání pracuje spíše pro jednodušší dokumenty. Ostatně uživatelé Quarku se zpočátku budou v InDesignu patrně cítit nesví - tvůrci InDesignu pro ně sice připravili předdefinovanou sadu klávesových zkratek, i v té však lze nalézt nesrovnalosti (např. zkratka pro vytvoření horního indexu je v QuarkXPressu zcela odlišná). Naštěstí má uživatel možnost zkratky nadefinovat zcela podle svých představ. Uživatelé zvyklí na Quark však poukazují na další drobnosti, které jim chybí - např. možnost shlédnout náhled obrázku při importu do InDesignu (ve verzi pro Mac je funkce k dispozici), vizuální zobrazení informací o zvoleném objektu (např. indikace tučného písma aj.), větší flexibilitu v práci s rámečky (jejich nejmenší výška je 0,706 mm, u nižších rámečků je nutné použít linku) a další. Podle našich prvních praktických zkušeností lze naštěstí řadu zdánlivě neřešitelných problémů vyřešit podrobným prostudováním manuálu, který je však v současné době k dispozici pouze v anglickém jazyce.
Uživatelé by si v programu přáli řadu dalších funkcí známých z jiných programů (nejen pro sazbu a zlom), které však z celkem pochopitelných důvodů nebylo možné zapracovat rovnou do první verze programů. Jistě je však bude možné očekávat v některé z budoucích verzí InDesignu. O co například jde? Jmenujme např. nástroj kapátko, paletu historie, možnost jednoduchého vyřazování, více stylů pro linky, psaní textu na křivku, podpora XML atd.
Z výše uvedeného je vidět, že uživatelé postrádají jak některé funkce dnes dostupné v programu Adobe PageMaker a QuarkXPress, tak řešení, o kterých dosud pouze snili. Znovu je důležité si připomenout, že řady nadstandardních funkcí se jistě dočkáme v podobě zásuvných modulů dodávaných třetími firmami (podobně jako zmiňované moduly pro podporu českého a slovenského jazyka). Ostatně to je princip, na který Adobe u InDesignu hodně vsází - program je postaven otevřeně a samotná aplikace představuje jen malý soubor.
Zásuvných modulů bude příští rok k dispozici rozhodně více než nyní, kdy není nabídka příliš široká. Na konferenci Seybold, kde byl Adobe InDesign poprvé představen ve své konečné komerční verzi, byl celý pavilon věnován vývojářům pracujícím na zásuvných modulech pro produkty Adobe. Řada stánků byla věnována právě InDesignu. Některé, zejména jednodušší zásuvné moduly, jsou dnes dostupné i zdarma - např. na stránkách Adobe je k dispozici modul pro automatickou změnu okna podle množství textu a další lze nalézt na Internetu. Trochu odlišnější situace je u společností, které pracují na začlenění InDesignu do svých produkčních produktů. Ty zatím spoléhají více na QuarkXPress, i když většinu pracují na řešeních pro InDesign. Na Seyboldu bylo k vidění několik produkčních řešení (mj. od firem ACI, DTI, SII a Baseview), většinou však ve fázích betaverzí. Přesto lze očekávat, že i na této platformě bude InDesign bodovat. Je veřejným tajemstvím, že Adobe v současné době chystá další produkty, které by měly pomoci začlenit InDesign do rozsáhlých publikačních systémů (např. textový editor InCopy, program pro preflight InProduction a další).
Platforma pro Adobe InDesign
Program je dnes k dispozici jak pro Windows 98 a NT 4.0, tak pro Mac OS 8.5 a vyšší. Minimální doporučená konfigurace hardware je Intel Pentium II na 300 MHz nebo Mac s procesorem PowerPC 604 (doporučené je min. PowerPC G3). Počítačový výkon (a především dostatečné množství operační paměti) je skutečně základní podmínkou pro efektivní využívání InDesignu.
InDesign a trh
Přestože kvalitu a funkčnost podpory českého a slovenského jazyka prověří až praktické nasazení v běžném provozu, působí moduly až na zmíněné nedostatky při prvním seznámení dojmem, že budou dobře plnit svoji funkci. Adobe InDesign tak přichází na trh sice v anglické verzi, avšak alespoň se základní podporou našeho jazyka. Je pochopitelné, že řada profesionálních uživatelů je vůči programu ostražitá již jen z toho důvodu, že jde o verzi 1.0. Na druhou stranu máme potvrzeno - jak od prodejců, tak z našeho okolí - že se program prodává v současné době velmi dobře. Důvodem je přinejmenším cena, stanovená do konce roku na 14 200 Kč (vč. modulů pro podporu češtiny a slovenštiny). Jde o cenu, které se jen těžko konkuruje. Řada uživatelů si uvědomuje, že po Novém roce bude také InDesign prodáván za cenu více než jedenkrát vyšší - více než 35 000 Kč.
InDesign 1.0 již dnes uspokojí většinu uživatelů. Lze sice očekávat, že se v programu vyskytnou různé drobné dětské nemoci, na druhou stranu disponuje Adobe InDesign ve své verzi 1.0 velmi kvalitními funkcemi. Navíc jistě nebudeme muset dlouho čekat a na trhu se objeví nepřeberné množství skriptů a zásuvných modulů, které zdokonalí funkce, které v současné verzi InDesignu chybí nebo nejsou na nejvyšší úrovni. Ostatně již nyní stojí za to prohlédnout si demoverze modulů přiložené např. na instalačním CD.
Plánujete-li proto v nejbližší době investici do programu pro sazbu a zlom, nezapomeňte se do konce roku zajít na InDesign podívat. V současné době je poměr cena/výkon programu skutečně velmi příznivý pro konečné uživatele.
Článek byl převzat z listopadového čísla polygrafického měsíčníku Svět tisku. Časopis obsahuje 100 stran za cenu 49,- Kč vč. DPH, poštovného a balného! Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024