Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Sazba
GLUON WebXPress 6 & XPressImage 6
sazba
14. července 2004, 00.00 | Dvě profesionální extenze pro QuarkXPress vám mohou pomoci při exportu dokumentů v různých textových a grafických formátech. Zatímco WebXPress slouží především k exportu komplexních webových stránek a jiných textových dokumentů, XPressImage umí stránky nebo celé dokumenty rastrovat a ukládat v mnoha bitmapových grafických formátech, nebo je rovnou posílat do Adobe Photoshopu.
Společnost GLUON se tvorbou extenzí pro QuarkXPress úspěšně zabývá už mnoho let a na softwarových produktech s logem GLUON je to vidět. V nabídce GLUONu najdeme několik desítek nejrůznějších extenzí pro různé verze Quarku a nově i několik plug-inů pro Adobe InDesign. Dnes se podrobněji podíváme na aktuální verze dvou extenzí pro QuarkXPress. Jak WebXPress 6.x, tak i XPressImage 6.x rozšiřují exportní možnosti Quarku, které obohacují o možnost exportu webových stránek a různých dalších textových a grafických formátů. Společnými rysy obou extenzí je integrace do nového společného menu v liště Quarku a dostupnost hned v několika verzích s různými možnostmi. Nastavené předvolby u obou extenzí lze uložit a nahrát při pozdějším použití extenze.
Aktuální verze extenze WebXPress 6.1 je určena pro QuarkXPress 6.1 a existuje jak ve verzi pro Windows, tak i ve verzi pro Macintosh. Základní varianta WebXPress stojí 199 USD, rozšířená varianta Pro se prodává za 399 USD. Rozdíl 100 USD spočívá v podpoře většího počtu exportních textových formátů, které lze využít nejen pro následnou tvorbu a úpravy webových stránek, ale také v oblasti klasického publikování pomocí klasických textových editorů. Samotný QuarkXPress 6.1 samozřejmě také umí exportovat HTML layout včetně obrázků a textů, ne však tak jednoduchým způsobem jako extenze WebXPress. Zatím co u Quarku si totiž musíte nejprve stránku či celý dokument už od jeho počátku přizpůsobit požadavkům HTML/CSS kódu a pracovat s layoutem dokumentu i nadále v podstatě jako s klasickou webovou stránkou, extenze WebXPress provádí HTML/DHTML/CSS atp. konverzi všech stránek v dokumentech určených i pro tisk.
GLUON WebXPress 6.1 - dostupné exportní formáty u verze Pro
GLUON WebXPress 6.1 - volby pro konverze a nahrazování různých speciálních znaků
GLUON WebXPress 6.1 - volba grafického formátu pro exportované obrázky
Výstup z WebXPress pochopitelně není nijak zvlášť ideální záležitost a téměř vždy je potřeba exportovaný dokument dodatečně (obvykle více než méně) upravit. Jak už jistě tušíte, největším problémem je podpora češtiny respektive středoevropského kódování. Všechna naše nabodeníčka a další znaky s pořadovým číslem vyšším než je 7-bitové ASCII kódování se automaticky nahrazují číselnými kódy nebo názvy daných znaků pro web. I když se na webu může (ale také nemusí) vše zobrazovat správně, pro následnou editaci exportovaného dokumentu je nezbytné tyto speciální skupiny znaků zpětně nahradit jejich originální podobou. Některé HTML editory to umí sami, v nouzi lze provést i nahrazení přes obligátní Find/Replace. U anglických textů samozřejmě vše funguje bezchybně.
Produkovaný HTML/DHTML/CSS atp. kód si můžete zvolit v preferencích extenze stejně jako řadu dalších parametrů týkajících se některých důležitých HTML značek, tabulek, fontů apod. WebXPress Pro umí dokumenty exportovat/konvertovat i v dávkovém režimu, obě extenze pak umí automaticky vytvořit TOC tabulku s přehlednou navigací mezi jednotlivými stránkami daného dokumentu. WebXPress Pro umí vytvářet i elektronické publikace ve formátu Open eBook 1.0, dále pak XML soubory, dokumenty vhodné pro Palm OS (na češtinu opět předem zapomeňte) a dokumenty se SEC formátováním vhodným například pro finanční zprávy.
GLUON WebXPress 6.1 - konverze tabulek je buď automatická, nebo si můžete vybrat svůj vlastní styl pro všechny tabulky
GLUON WebXPress 6.1 - automatická tvorba obsahu konvertovaného dokumentu je samozřejmostí
GLUON WebXPress 6.1 - dostupná nastavení pro export elektronických knih
GLUON WebXPress 6.1 - práce s jednotlivými předvolbami
GLUON XPressImage 6
Extenze XPressImage je opět dostupná ve verzích pro Windows a Macintosh (cena 199 USD) a existuje rovněž ve variantě Pro nabízené za 349 USD. XPressImage Pro se od svého levnějšího kolegy liší možností automatického rastrování dokumentů ve vybraných adresářích a u verze pro Mac také podporou AppleScriptu. Pouze varianta Pro také podporuje tvorbu a ukládání PDF dokumentů s využitím Distilleru, potíže s českými TrueType fonty jsou ale víc než zřejmé.
XPressImage Pro 6.1 umí dokumenty nebo vybrané stránky, skupiny či obrázky rastrovat a ukládat ve formátech TIFF, EPS, PDF, Jaws PDF, Scitex, Targa, PSD, BMP, JPEG, GIF, PNG, PICT, PCX a v několika dalších multimediálních formátech. Generovat lze i webové stránky a Java applety, které ovšem opět obsahují pouze bitmapové obrázky s převedenými stránkami daného dokumentu. Součástí extenze je navíc ještě XPI Rasterizer, což je plug-in pro Adobe Photoshop umožňující rovněž rastrovat dokumenty Quarku a poté je okamžitě upravit bez nutnosti komplikovaně spouštět Photoshop a otevírat v něm uložené obrázky. XPI Rasterizer podporuje Adobe Photoshop 5/6/7 a Photoshop CS a zpracovává EPS soubory ukládané extenzí XPressImage. Extenze umí exportovat nejen celé dokumenty a vybrané stránky, ale také libovolný výřez obrazovky, k jehož vytvoření slouží nový pracovní nástroj integrovaný po instalaci extenze do toolboxu Quarku.
Závěr je tentokrát velmi stručný. Nebýt značně problematické podpory našich "nabodeníček", mohly by být obě extenze poměrně šikovným doplňkem pro QuarkXPress. Potíže s češtinou nejsou u extenze XPressImage (z hlediska její primární funkce) příliš podstatné, zato u WebXPress mohou případné zájemce o tuto extenzi dostatečně odradit od jejího případného nákupu.
GLUON XPressImage 6 - základní nastavení exportu dokumentu ve vybraném grafickém formátu
GLUON XPressImage Pro 6.0 - nabízené exportní formáty včetně dostupných barvových profilů |
GLUON XPressImage 6 - automatické konverze dokumentů ve vybraných adresářích
GLUON XPressImage 6 - volby pro ukládání ořezových značek, rámců, číslování jednotlivých stránek a případné využití XPI Rasterizeru
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024