Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Sazba
Fontana Magica
2. března 1999, 00.00 | 900 lokalizovaných fontů a správce písem Bitstream Font Navigator dodavané za hubičku s balíkem Corel Gallery Magic 200,000 CZ? Jaké jsou naše zkušenosti?
V první části recenze produktu Corel Gallery Magic 200,000 CZ publikované pod názvem Galleria Magica jsme slíbili informovat čtenáře o 900 lokalizovaných fontech a správci písem Bitstream Font Navigator, jež jsou součástí tohoto softwarového balíku.Fonty obsažené na devátém CD-ROM Corel Gallery Magic 200,000 CZ jsou typu TrueType, a to v kódování CP 1250 a Unicode. Zastánci postscriptových písem tedy svou přihrádku v tomto případě nenaleznou. Ke cti producentů lokalizovaných fontů však slouží návod k instalaci ve formě autorun aplikace, pomocí něhož zvládne zavedení fontů do systému i naprostý laik, a informace o nutnosti zásahů do systému při používání fontů Unicode ve Windows 95/98/NT, spolu se soubory usnadňujícími provedení těchto úprav.
Téměř tisícovka fontů je opravdu slušná hromádka a tudíž lze očekávat bohatý výběr. Není třeba zdlouhavého zkoumání, abychom zjistili, že tomu tak opravdu je. Jsou zde obsažené všechny druhy písem počínaje serifovými, přes bezserifová, psací, technická, až třeba po lomená písma.
Na tomto místě se naprosto logicky nabízí otázka: jak je to s kvalitou dodávaných fontů? Aby byla tato recenze dostatečně seriózní, nainstaloval jsem do svého PC zhruba 30 písem zahrnujících serifové a bezserifové fonty, vhodné pro hladkou sazbu souvislejšího textu. Nechtěl bych hodnotit úroveň samotné lokalizace, tj. provedení nabodeníček neboli diakritiky. Domnívám se, že se jedná o poměrně subjektivní záležitost, nad kterou by se parta typografů rozbratřila než bys řekl švec. Co však je zřejmé, je kerning - tabulka vyrovnávacích dvojic. A právě v tomto případě situace není zrovna růžová. Nechci tvrdit, že vzorek cca 3% z celkového množství fontů je určující, ale každopádně ani jeden z nich neobsahuje kerningové páry s českými znaky, což považuji za poměrně citelný nedostatek. Navíc počet vyrovnávacích dvojic se pohybuje průměrně kolem 200-300 párů, a to také není zrovna oslňující hodnota (takový Arial nebo Times dodávaný s Windows obsahují kolem 900 kerningových párů).
Z hlediska kvality digitalizace písem je možné hodnocení zase vylepšit, neboť písma jsou dobře provedená, snesou velké zvětšení bez ztráty kvality kresby, tudíž je lze doporučit také pro použití v oblasti signmakingu, kde metrová výška není výjimkou.
Aby bylo možné s takovýmto balíkem písem smysluplně pracovat, je součástí Corel Gallery Magic 200,000 CZ správce písem Bitstream Font Navigator verze 2.0. Je sice pravda, že samotná Windows standardně obsahují ovládací panel Písma, pomocí kterého se dá s TrueType fonty pracovat též, ale řekněme si otevřeně, že nepatří k tomu nejpovedenějšímu, co Windows ve své nadvládě přinášejí. Font Navigator tedy vidím jako výhodnější alternativu ke zmíněnému ovládacímu panelu Písma (i když Font Navigator dokáže pracovat i s postscriptovými fonty).
Asi nemá cenu zdůrazňovat možnosti instalace a odinstalování fontů, což je jaksi základním předpokladem pro program tohoto typu. Totéž se týká uživatelského nastavení pohledů podle typů (PostScript, TrueType) nebo druhů fontů (Sans serif, Serif, ...). Veškerá písma obsažená ve vašem systému je možné uložit do databáze - Font katalog, což usnadňuje práci s hledáním příslušných souborů při práci s písmy. Při prvním startu program vyhledá písma sám, a je nutné říci, že i ten největší pedant na pořádek by se divil, kde všude se na jeho harddisku nalézají nejrůznější písma, jež se většinou samy od sebe vnutí při instalacích nejrůznějšího software. S Font katalogem nepřímo souvisí funkce Font Groups umožňující vytvářet vlastní skupiny písem. V pravé spodní části pracovní plochy Font Navigatoru je označeným fontem zobrazován vzorový text, u něhož je možné měnit jak velikost, tak samotné znění textu. Tímto způsobem lze prohlížet i ta písma, která nejsou nainstalovaná v systému, tj. např. písma z onoho devátého CD-ROM Corel Gallery Magic 200,000 CZ.
Bitstream Font Navigator nabízí poměrně rozsáhlé možnosti tisku. Požadované písmo nebo písma lze vytisknout několika způsoby. Samozřejmostí je klasický vzorník, v tomto případě pochopitelně bez znaků s diakritikou. Další možností tisku je vzorový text, který je tentokrát odlišný od již zmíněného, zobrazovaného v pravém spodním okně. To však vůbec nevadí, jelikož v tomto případě lze nadefinovat jednořádkový vzorový text, jež se vytiskne ve velikostech 8, 11, 16 a 24 bodů pro každý řez písma + odstavec textu, který bude vytištěný opět v každém řezu, ve velikosti 11 bodů. Poslední alternativou tisku je pak tabulka znaků. Tu lze vytisknout buď pouze k základnímu řezu, nebo ke všem řezům zvoleného písma.
Z výše uvedeného textu tedy lze usoudit, že Bitstream Font Navigator je opravdu výhodnějším řešením, než ona Písma z Windows. A závěr k samotným fontům? Především si myslím, že je třeba k věci přistupovat s přihlédnutím k parametrům používaným v počítačové branži - cena/výkon. Vzhledem k ceně celého balíku Corel Gallery Magic 200,000 CZ, která jak již bylo uvedené v minulé recenzi, se pohybuje kolem 2000,- Kč, nelze očekávat "značková" písma, u kterých je cena jednoho fontu ve čtyřech řezech zcela běžně dvou až čtyřnásobkem. Tato písma si však zakupte, je-li vaším způsobem obživy sazba knih, časopisů, zkrátka tiskovin s hladkou sazbou, kde jaksi není v lidských silách ručně dolaďovat kerning problematických párových dvojic. Písma z tohoto recenzovaného produktu bych k takovéto práci rozhodně nedoporučil. Tím ovšem nechci fonty DTP Studia házet do koše. Pro použití není třeba chodit daleko. Zůstaneme-li u tiskovin, pak je spousta druhů, kde se dá kerning uhlídat, např. vizitky, hlavičkové papíry, plakáty aj. Oblast signmakingu také rozhodně není od věci, a je-li třeba zrekonstruovat logo, jehož jediným podkladem je otisk razítka, pak je každý font dobrý, i když nemá kerningové páry třeba žádné.
Jelikož fonty jsou v současné době lehce dostupné všude, a na autorská práva se prostě kašle, je tak nějak zapomínáno na to, že typografie je umění určené hrstce vyvoleným, kteří se písmům věnují nezřídka celý život. Proto bychom si měli uvědomit, že chceme-li opravdu špičkové fonty, musíme také špičkově zaplatit. Nemáme-li na to, nebo jsou-li naše nároky (a nároky našich klientů) menší, pak lokalizované fonty produktu Corel Gallery Magic 200,000 CZ nabízí maximálně výhodné řešení.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024