Duel - InDesign 2 CZ vs. QuarkXPress5 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

Duel - InDesign 2 CZ vs. QuarkXPress5

duel

28. srpna 2002, 00.00 | Jak si vedou vedle sebe dnes nejpoužívanější programy pro sazbu a zlom? Jaké možnosti nabízí QuarkXPress 5 a jaké InDesign 2?

{Úvod}

InDesign 2 CZ a QuarkXPress 5. "Nejlepší programy pro sazbu", "mnoho novinek", nepřekonatelné vylepšení". To je jen několik z titulků, jimiž by se dalo označit uvádění nových programů pro sazbu a zlom. Co je pravdy na těchto vychvalováních můžete posoudit sami až tehdy, kdy budete mít možnost se s oběma programy setkat "osobně". Následující řádky nejsou určené k vyzdvihnutí toho či onoho programu. Jejich smysl spočívá ve vyhodnocení a porovnání nejdůležitějších vlastností obou. Snad se nám podaří vaše případné rozhodování alespoň usnadnit.

Vítejte v ringu
V modrém rohu stojí program, který je vlastníkem již několika mistrovských titulů, program, který za svou kariéru dokázal mnoho soupeřů poslat k zemi K.O. a ty ostatní většinou udolal na body. Co na tom, že už není nejmladší. Jeho rychlost a obratnost je stále udivující. Přátelé dobrých soubojů, uvítejte QuarkXPress 5. A jeho soupeř? V druhém - červeném rohu právě vystupuje mezi provazy. Je mladý, ale i přes svou malou vyzrálost a nezkušenost se z něj stává velký bojovník. Ještě nedokáže tak rychle střídat údery, ale za to má ve svém repertoáru velké množství nejrůznějších triků, kterými již udolal nejednoho ze svých - většinou mnohem zkušenějších - protivníků. Ano, ano. Přichází silný a houževnatý InDesign 2.

Stručné životopisy obou soupeřů
QuarkXPress - málokdo by se mnou asi nesouhlasil, když řeknu, že jde o jeden z nejrozšířenějších programů pro zlom a sazbu v současné době.

Jen málokteré grafické studio tento program nemá nainstalován na harddisku svého počítače. Pro svou jednoduchost a snadnou ovladatelnost si QuarkXPress získal mnoho příznivců. Je velice nenáročný na hardwarové prostředky a pro jeho provoz pohodlně stačí i takový počítač, který se při práci například ve Wordu může zdát pomalý. Vždyť existuje ještě mnoho redakcí a agentur, kde s úspěchem provozují Quark na (ve své době velice oblíbené) jablíčkovské "Performě". QuarkXPress prošel mnoha stupni vývoje, které však nezasahovaly do jeho vzhledu a práce s programem, ale snažily se ve většině případů vylepšit a zdokonalit některé z funkcí. Nyní se dostává na trh již pátá verze - zatím ještě s anglickým uživatelským rozhraním - která v sobě obsahuje mnohem více vylepšení a novinek než všechny verze 4.x dohromady. Vzhledem k tomu, že i já jsem začínal před několika lety právě na Quarku, myslím, že mohu zodpovědně říci, že QuarkXPress Passport 5 je největším upgradem od verze 3.3.x

InDesign je oproti svému soupeři ve zcela jiné situaci. Jeho nástup před dvěma lety byl velice riskantním kouskem firmy Adobe, protože se rozhodla vstoupit na trh s programem, který měl být přímou konkurencí prakticky jedinému "velkému" lámacímu programu - QuarkXPressu. Myslím, že mnoho lidí si v té době trochu klepalo na čelo, proč že si Adobe přidělává starosti, když má už dva nejpoužívanější grafické programy (Illustrator a Photoshop). Ale Adobe se nedalo zviklat (zcela správně) a pokračovalo ve vývoji svého vlastního profesionálního zlomového programu, který by nejen uměl "sázet a lámat", ale který by také dokázal komunikovat s ostatními "firemními" programy. Tak spatřil světlo světa InDesign 1. Na "prvorozence" šlo o velice zdařilý program, který přes všechny své dětské nemoci dokázal, že při troše snahy dokáže najít své zastánce. Pak přišla verze 1.5 a počet uživatelů se výrazně zvýšil a pozice QuarkXPress se již nezdála tak neotřesitelná. A nyní se k uživatelům dostala verze 2, která kromě mnoha zlepšení disponuje také kompletním českým uživatelským rozhraním, což výrazně usnadňuje orientaci v programu.

Nyní máme oba tyto kohouty na jednom smetišti, pardon - v jednom ringu, který je sice velký a umožňuje poměrně velký a nezávislý pohyb oběma, ale na druhou stranu programátorská a distributorská ješitnost přikazuje co možná nejtěsnější kontakt, jenž by ukázal, který z borců je na tom lépe. Který má lepší úder, který je rychlejší a také který má větší výdrž. Takže: Ring volný - první kolo začíná.

1 kolo - pracovní plocha
Po otevření obou programů zjišťujeme, že pracovní plocha obou je v jistém smyslu podobná. QuarkXPress 5 je ve svém vzhledu o něco jednodušší, zejména proto, že se snaží být co možná nejrychlejší a nejpřehlednější. To mu dokonale vychází, protože orientaci v programu zvládne během několika dnů i naprostý začátečník. Na levé straně je paleta s nástroji, na spodní straně paleta s číselnými hodnotami a na straně levé pak paleta stránek a barev. To pro základní práci s programem stačí.


Pracovní plocha programu QuarkXPress (klikněte pro plné rozlišení)

Pro spuštění programu stačí běžné Pentium II či Apple Performa (Ale stačilo by i PI) s 64 MB paměti (i když program se rozeběhne v pohodě i na 32 MB). Jak jsem řekl, Quark je již od (první použitelné) verze 3.3.1 na hardware velice nenáročný. Pokud se stane, že se uživateli nedostává nějaké funkce, lze se poohlédnout na internetu, kde se to nejrůznějšími doplňky a vylepšeními jen hemží, ať už jde o Plug-Iny domovské firmy Quark nebo o doplňky jiných firem. Nevýhodou je, že většina z nich není zrovna zadarmo a tam se může velice snadno stát, že silnější vylepšení programu nás může stát víc než program samotný. Nicméně i bez takových vylepšeních program běží stabilně a rychle a po krátké době cviku s ním není problém vytvořit profesionální inzertní stránku či leták.


Pracovní plocha programu InDesign (klikněte pro plné rozlišení)

InDesign 2 je oproti tomu o něco komplikovanější a po spuštění programu se to na ploše paletami jen hemží. Po jejich podrobném prozkoumání ale zjišťujeme, že ani jedna z palet není zbytečná. Každá má svou funkci. Na rozdíl od QuarkXPress 5 je InDesign výrazně náročnější na "železo" počítače a hned tak nějaký procesor mu není dost dobrý. Například pro klidný a bezproblémový provoz programu je třeba se poohlédnout po procesorech s tepem nad 1 GHz (u Apple po G4 s 500 MHz). Také operační paměť je lépe dimenzovat na horní hranici a tak rozhodně neuškodí 512 MB. Tyto hodnoty se někomu mohou zdát přehnané, ale v současné době, kdy se dá PC s podobnými parametry koupit za cenu kolem 15 000 Kč si myslím, že hardwarový problém by neměl být tak velký. Trochu jiné je to s rychlostí programu, který v porovnání s jeho soupeřem působí poněkud těžkopádně a malátně. Rychlost s jakou se v InDesignu pracuje je výrazně nižší než v případě jeho protivníka, i když jde také tak trochu o zvyk. Krom toho pokud QuarkXPress 5 pracuje s dokumentem, který obsahuje několik desítek či dokonce -set stránek, rychlost programu začne povážlivě klesat. To v případě InDesignu 2 je rychlost sice výrazně nižší, ale se vzrůstajícím počtem stran v dokumentu zůstává konstantní. Po určité době se tak může stát, že se rychlost obou programů vyrovná. Uvedl jsem, že pro QuarkXPress je k dispozici velké množství nejrůznějších vylepšujících doplňků. V případě InDesignu je situace zcela odlišná. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně nový program, není ještě příliš firem, které by se rozhodly Plug-Iny pro InDesign vytvářet. Na druhou stranu je ale také třeba podotknout, že InDesign 2 je doslova přecpán nejrůznějšími efekty a vymoženostmi a další vylepšení tak nejsou prozatím nutná. A v případě politiky Adobe si také umím představit, že jakmile se objeví nějaký problém, který by se měl řešit, případně když se mezi jeho uživateli rozšíří nějaký požadavek na programové vylepšení, objeví se na trhu verze nová, která bude vylepšená právě o požadované doplňky či utility.

První kolo skončilo a v tuto chvíli vede na body QuarkXPress Passport 5 3:1. Přeci jen by se InDesign neměl tolik "věšet", když mu dochází rychlost.

[-more-]{Díl 2}

2. kolo - přenos práce
Oba soupeři si chvíli odpočinuli a pustili se do sebe s novou vervou. Nyní se jedná zejména o grafické zobrazení a přesnost práce, která s tím bezprostředně souvisí.


(klikněte pro plné rozlišení)

QuarkXPress Passport 5 umožňuje pracovat s náhledy všech vložených objektů, tedy s náhledy jak vektorových (EPS) tak i bitmapových (TIFF, JPG, EPS, PICT…) objektů. Velikost rozlišení těchto náhledů je 72 dpi, což pro rychlou práci stačí, ale o nějakém přesnějším umísťování si myslím nemůže být ani řeč. Je pravdou, že existuje doplněk "Enhanced Preview XT, který umožňuje zvolené bitmapové objekty zobrazit s vysokým rozlišením, ale v případě vektorových objektů je to stále "soubor kostiček". To si myslím není zrovna ideální. Program QuarkXPress Passport 5 se také zrovna nepřetrhne při volbě velikosti dokumentu. Největší šířka plochy je 1212,6 mm a to není zrovna mnoho. Uznávám, že ve většině případů to stačí, přeci jen nejvíce se pracuje s formáty do A3, ale sám mohu z vlastní zkušenosti říci, že jsem se mnohokrát dostal do situace, kdy mi největší velikost Quarkového dokumentu nestačila a já musel všechny rozměry přepočítávat na jiný poměr.


(klikněte pro plné rozlišení)

Jeho soupeř InDesign 2 je na tom v tomto případě mnohem lépe. Ten totiž dokáže vytvářet klidně pětimetrové dokumenty. Také možnost přiblížení (zoomu) je v případě InDesignu výrazně lepší. Jeho 4000% oproti 800% u Quarku umožňuje mnohem přesnější vizuální umísťování objektů na stránce. Kromě toho, že InDesign 2 dokáže zobrazovat vložené bitmapové obrázky ve vysokém rozlišení, dokáže také zobrazovat vektorové objekty jako skutečné vektory, tedy s ostrými a přesnými okraji. Neumím si představit lepší umísťování logotypu do dokumentu než jaké nabízí InDesign 2. Ale časové znamení se blíží a druhé kolo končí. Oba aktéři se uchylují do svých rohů a odpočívají.
Hodnocení druhého kola výrazně obrátilo celkové skóre. Nyní již InDesign dotáhl bodově Quark a dokonce o tři body vede. QuarkXPress Passport 5 vs. InDesign 2 tedy: 4:7. Grafický program InDesign 2 vsadil ve druhém kole na grafiku a vyplatilo se.

3. kolo - efekty a další úpravy
Efekty a další úpravy v objektech. Tak by mohl znít název dalšího kola. Zde to po začátku kola vypadá na velice nerovný souboj. QuarkXPress neustále "padá" a "věší" se na InDesign, který má jednoznačně navrch.


Dialog pro změnu kontrastu u QuarkXPress

Přeci jen to jediné, co je QuarkXPress 5 schopen je měnit kontrast u barevných TIFF objektů a měnit základní barvu, sytost, jas a kontrast u černobílých TIFF obrázku není schopen žádných úprav objektů. To InDesign 2 je zcela jiný. S bitmapovými objekty dokáže stejně pracovat jako Quark a kromě toho je možné vloženým objektům měnit průhlednost. A pokud se podíváme na vektory, pak zjistíme, že pokud zkopírujeme do InDesignu vektorový objekt z Illustrator, pak můžeme nejen upravovat barvy ale také můžeme upravovat samotné křivky objektu. Kromě toho však můžeme v InDesignu 2 vytvářet i nové efekty, jako je stín pod objektem nebo prolnutí okrajů obrázku do podkladu.


InDesign a jeho paleta průhlednost

Myslím, že právě tyto efekty dokáží výrazně vylepšit kreativitu dokumentů. A ještě jedna "drobnost". Kromě importu obvyklých grafických formátů (TIFF, BMP, JPG, EPS…) je InDesign schopen pracovat také s nativním formátem Photoshopu, tedy PSD. Do dokumentu je možné vložit PSD soubor tak, jak byl uložen, tedy včetně případných masek či jiných efektů. Výrazně se tak snižuje počet potřebných obrázků, které musíme vytvořit pro dokument. InDesignu stačí jen jeden PSD soubor. Kliknutím myší jej můžeme otevřít ve zdrojovém programu - Photoshopu, upravit a při uložení a opětovném vrácení do InDesignu se obrázek automaticky zaktualizuje. Co naplat, v tomto kole musí čelit Quark velkému náporu. Bodové skóre InDesignu vzrostlo, QuarkXPress Passport 5 - InDesign 2: 5:11

[-more-]{Díl 3}

4. kolo - tvorba HTML
Po občerstvení před čtvrtým kolem nabral QuarkXPress sil a rozhodl se znovu zaútočit. Jako "doping" použil tvorbu HTML dokumentu. Kromě klasického tištěného dokumentu je totiž v silách QuarkXPress Passport 5 také vytvářet nejen jednoduché HTML dokumenty včetně odkazů, tlačítek atd. Jde sice o poměrně primitivní tvorbu a rozhodně se nedá QuarkXPress 5 nazvat HTML editorem, ale pro základní tvorbu to může dostačovat. Kromě HTML však dokáže Quark pracovat i s XML daty, i když zkušení uživatelé budou muset poměrně tápat, než se v tvorbě XML dokumentů zorientují. Nicméně funguje to a po určité době je tak s pomocí QuarkXPress 5 možné vytvářet i webové stránky s příslušnou datovou dynamikou. Jediné co mě trochu zklamalo je fakt, že pro vytvoření HTML stránky je nutné vytvořit nový dokument a v něm teprve HTML stránky vytvářet, případně do něj zkopírovat objekty z klasického "tiskového" layoutu. Není tedy možné uložit jeden dokument 1) jako "tiskový" a 2) jako www stránku. Ale i tak si myslím, že v případě, že chce mít uživatel shodné prezentační materiály v tiskové podobě a stejné na webu, je pro něj QuarkXPress Passport 5 tím nejsnazším, i když poněkud těžkopádnějším řešením. InDesign sice také umí uložit dokument jako HTML či XML, ale možnosti při ukládání, případně při vytváření samotných URL odkazů a tlačítek jsou rozhodně nižší. Takže v tomto případě se kolo Quarku podařilo a v tuto chvíli několika dobře mířenými údery stáhl náskok InDesignu. QuarkXPress Passport 5 vs. InDesign 2 po čtvrtém kole: 8:11

5. kolo - tabulky
Kolo ověnčené novinkami v obou programech. Tabulky byly vždy velice žádané i v sázecích programech a tak se není čemu divit, že oba rivalové se při zpracování tabulek rozhodli předvést v tom nejlepším světle. První vyrazil do boje tentokrát InDesign, který svůj tabulkový import postavil velice kvalitně. Kromě toho že je možné tabulky libovolně vytvářet, je do dokumentu možné tabulky přímo importovat tabulky vytvořené tabulkovým programem (Excel, Quatro). Všechny vložené či vytvořené tabulky je samozřejmě možné dále libovolně upravovat. To znamená, že můžeme do tabulky nejen vkládat texty, ale i obrázky. Jednotlivé buňky tabulek můžeme obarvovat, slučovat, duplikovat atd. Musím říci, že co se týká tabulek, tak v InDesignu snad není nic problém. V QuarkXPress 5 je situace mírně odlišná. Tabulky je možné v programu sice vytvářet a dále upravovat, ale bohužel není možné importovat tabulky již hotové. To lze pouze prostřednictvím zkopírováním tabulky jako textu odděleného tabulátory a jeho následnému překonvertování na tabulku. Rovněž práce s tabulkou je podle mého názoru trochu neohrabaná a myslím, že přítomnost samostatné palety pro tabulky by programu prospělo. Nicméně zamyslím-li se nad tím, jak dlouho uživatelé Quarku po tabulkách volali, považuji za velký úspěch, že se jich dočkali v té podobě v jaké jsou. A koneckonců import textu rozděleného tabulátory a jeho převod na tabulku zase není tak složitý. Nicméně v tomto kole má InDesign opět lehce navrch. Získal několik bodíků a může si vychutnat další přestávku. QuarkXPress Passport 5 - InDesign 2: 10:14

6. kolo - práce s textem
Práce s textem by měla být doménou sazbového programu. Jak jsou na tom naši dva soupeři? QuarkXPress 5 jako následník řady starších verzí Quarku si udržuje stabilně velice slušnou kvalitu pro práci s textem. Vzhledem k tomu, že program je zaměřen převážně na práci s klávesovými zkratkami, jsou také všechny formátovací příkazy prováděny převážně pomocí zkratek. Práce s textem je tak velice rychlá a operátor může používat myš skutečně jen na nejnutnější povely. Ale pro ty, kteří nemají dobrou paměť nebo si příliš s klávesovými zkratkami nerozumí přichází QuarkXPress 5 s novinkou, kterou je kontextové menu. Do dnešního dne mohli uživatelé Quarku spoléhat jen na horní řadu menu a pokud si nepamatovali zkratky, museli složitě dohledávat. Nyní se po kliknutí pravým tlačítkem zobrazí menu, ve kterém se nachází většina příkazů, které je možné v tu chvíli s objektem provést. Quark se tak stává programem univerzálnějším a okruh jeho uživatelů by se mohl zvětšit. Na druhou stranu mne trochu mrzelo, že ve své páté verzi se QuarkXPress "nevytasil" s něčím zcela novým právě ve zpracování textu. Například možnost automatického vkládání data apod. Stále je možné měnit velikosti písma, jeho proklad a prostrkání, a ostatní základní typografické příkazy. Program si relativně spolehlivě poradí i s nepříliš kvalitními fonty a dokáže vytvářet italic či bold řez i z písma, které jej vlastně nemá. Na druhou stranu se při použití takových písem může stát, že při výstupu na osvitovou jednotku nebudou tato písma zpracována korektně.

InDesign je již od své první verze připraven tak, aby práce s písmem byla jednou z jeho největších deviz. A verze 2 to jen potvrzuje. Krom klasického formátování textu zůstává například optické vyrovnání, které zabezpečí, že text zarovnaný do bloku zůstane "opticky" vyrovnaný, i když okraje textového rámečku se budou zdát trochu zubaté. Dále je připraveno "víceřádkové vyrovnání", které zaručí, že v textu se nebudou nacházet neoblíbené (ale tak časté) řeky (mezery mezi slovy v odstavcích). Oba programy umožňují "posadit" text na křivku, což může působit velice pěkně zejména v nadpisech. Oba rivalové rovněž dokáží převést vybraný text na křivky a umožnit tak například využití nadpisu jako obrázkového rámečku. Také se touto konverzí zaručí, že při otevření dokumentu na jiné platformě, či v počítači, kde není nainstalováno příslušné písmo. Ale… InDesign dokáže bez sebemenších problémů převést třeba na křivky celý text. To QuarkXPress 5 neumí. Ten dokáže převádět na křivky jen jeden řádek, a navíc jej po převedení duplikuje a umístí na jiné místo, než byl původní text. To rozhodně znesnadňuje převod například celého odstavce. Z typografického hlediska má rovněž InDesign navrch, protože ve své druhé verzi dokáže správně pracovat například se spojovníkem a s pomlčkou (oblíbená chyba ve většině článků). Rovněž při použití nového druhu písma - Open Type - se InDesign chová mnohem lépe a přímo s tímto formátem dokáže spolupracovat. Quark sice dokáže tento typ písma také využít, ale neumí například korektně přistupovat k slitkům či ke glyphům. Nemohu vylíčit všechny podrobnosti tohoto kola, ale jediné co mohu s lítostí (vůči Quarku) oznámit je opětný bodový nárůst jeho soupeře. Nyní, po šesti kolech je tedy stav 12:19 pro InDesign 2.

[-more-]{Dokončení}

7. kolo - další možnosti
Quark utrpěl v minulém kole mnoho silných úderů a tak vyrukoval s výborně propracovaným Color Managementem, perfektně propracovaným tiskovým rozhraním a aktualizovanými možnostmi ukládání a sbalení. CMS je možno v Quarku zcela kontrolovat a zajistit tak co možná nejlepší výsledek při tisku. Kromě kontroly nad vstupním a výstupním formátem je možné i na monitoru simulovat výsledný tiskový vzhled, samozřejmě při správné kalibraci monitoru. Nicméně ani InDesign neusnul na vavřínech a jeho CMS je propracováno prakticky se stejnou přesností. Totéž platí i o tiskových stylech, které jsou přítomny v obou programech. Jak QuarkXPress 5 tak InDesign 2 umožňují ukládat nastavení tisku pro různá zařízení s tím, že je možné je později aktivovat a není tak nutné znovu nastavovat všechny parametry. To se hodí zejména při tiskovém výstupu v nejrůznějších médiích a časopisech, kdy jsou všechny parametry pro každé číslo stejné. Možná to bude znít až neuvěřitelně, ale oba programy ve svých nových verzích přišli ještě s jednou novinkou. Tou je inovované sbalení dokumentu.


Dialog QuarkXPressu


Dialog InDesignu

Oba kromě samotného dokumentu a vložených obrázků umí také přibalit CMS profily a co je nové, také vložená písma (i když zde je třeba dát pozor na autorské zákony). Po sbalení se vytvoří přehledné foldery s obrázky, písmy i CMS profily. Kromě toho - a i toto mají programy velice podobné - je možné před vlastním sbalením či osvitem zkontrolovat, zda jsou všechny obrázky zaktualizovány a zda v dokumentu nejsou nějaké problémy technického rázu. Bylo to tuhé kolo, ale skončilo zaslouženou remízou. Další velkou novinkou QuarkXPress Passport 5 je práce s vrstvami. To je velice příjemný počin, protože umožňuje vytvářet multijazykové dokumenty. Stačí jen vytvořit samostatnou textovou vrstvu a pojmenovat ji "Angličtina". Duplikujeme ji a pojmenujeme "Čeština". Pokud zachováme umístění všech textových rámečků - nejlépe je zamkneme proti přesunutí - pak máme zaručeno, že oba jazyky budou stejně umístěné. Nemusíme už vytvářet samostatný dokument pro každý jazyk. Samozřejmě InDesign 2 tuto vlastnost má také.

Stav o sedmi kolech: QuarkXPress Passport 5 vs. InDesign 2: 14:21

8. kolo - undo
Toto kolo skončilo předčasně pro zranění jednoho z aktérů. QuarkXPress Passport 5 bohužel nevydržel nástup svého rivala při souboji kroků zpět - tzv. Undo. InDesign 2 jich má prakticky neomezený počet a je možné tak plně využívat kreativních možností uživatele. Můžeme si hrát se všemi objekty v dokumentu s vědomím, že se kdykoliv můžeme vrátit zpět. QuarkXPress 5 v tomto kole zcela zklamal. Již od prvních verzí Quarku se dalo vracet jen o jediný krok a to ještě ne vždy. Ten kdo si myslel, že u verze 5 přijde nějaká změna k lepšímu se hluboce mýlil. Stále jeden krok. Obecenstvo pískalo, ale rozhodčí se nakonec rozhodl po drobném ošetření pustit aktéra zpět do ringu. QuarkXPress se ještě pokusil trochu zvrátit výsledek ukázkou nového rozlišení přímých a CMYK barev v paletě barev, ale nestačilo to. Výsledek po tomto kole začal hrozivě narůstat ve prospěch InDesignu 2. Nyní už 15:26

9. kolo - podpora, cena
Toto kolo bylo posledním, neboť časový harmonogram (prostor tohoto hodnocení) byl prakticky vyčerpán. Zaměření tentokrát padlo na rozšíření, cenu a firemní podporu programu. Rovněž zde padlo slovo stabilita která je také důležitá. Z hlediska rozšíření inkasoval InDesign 2 několik velice silných úderů. Vzhledem k tomu, že QuarkXPress je v grafických studiích již od počátku DTP jako takového, je jeho rozšířenost jednoznačně vyšší. Snad každé grafické studio tento program (většinou ve starších verzích) vlastní.
InDesign 2 je na tom mnohem hůř, protože doba jeho působení v grafické světě je velice krátká. InDesign 2 sice dokáže otevřít soubory Quarku, ale neumí do nich ani exportovat ani uložit, což je podle mého názoru chyba. Uznávám, že by převodem do Quarkového formátu by byl soubor InDesignu degradován, zejména jeho textové a typografické nastavení, ale alespoň by to umožnilo širší přenos souborů mezi studii s různým softwarovým vybavením. Firma Adobe sice tvrdí, že přenos je umožněn pomocí PDF formátu, ale vzhledem k tomu, že tento formát je výstupní, nikoliv pracovní a nelze s ním provádět širší úpravy, myslím že to nestačí. Alespoň zatím. Co se týká ceny, tam je situace zcela odlišná.
Cena QuarkXPress Passport 5 je posazena tak vysoko, že jen málo studií bude moci s klidným svědomím investovat do dvou či tří "pětek" pro své grafiky. Je mi líto, ale taková cena jen nahrává pirátskému kopírování, a to i přes nutnost hardwarového klíče. Naopak InDesign je prodáván samostatně za cenu více než poloviční než je cena Quarku nebo je možné jej zakoupit v rámci tzv. Grafických balíků, které v tuto dobu obsahují (pro DTP studio) InDesign 2, Photoshop 6, Illustrator 10 a Akrobat 5 - všechno s českým uživatelským rozhraním. A cena? Přesnou cenu uvádět nebudu, ale zdůrazním, že pokud peníze, které jsem "škudlil" na Quark použiji na nákup balíčku Adobe, pak mi ještě zbude dost na velice slušné PC i s monitorem. Rovněž firemní podpora není zrovna silnou stránkou Quarku. Uživatelé, kteří Quark znají už vědí své a pro ty ostatní stačí, když uvedu krátkou větu: Podpora Quarku je velice, velice špatná! Oproti tomu Adobe má svou podporu nejen prostřednictvím internetu (Adobe On-Line) ale můžeme také pomocí telefonu či e-mailu kontaktovat zastoupení Adobe v České republice. I toto poslední kolo přes veškerou snahu QuarkXPress Passport 5 skončilo vítězstvím InDesignu 2. Nyní je tedy celkový stav 20:28 ve prospěch InDesignu. I přes tak jednoznačný výsledek ale Quark zůstal stát na nohách. Ukázal, že jak on tak InDesign jsou stabilní programy, které dokáží pracovat bez toho, aby bylo nutné po každém úkonu restartovat počítač.

Gong - závěr
Zápas skončil a je na čase vyhlásit vítěze. Možná z předchozích údajů vyplývá, že je InDesign 2 zcela jednoznačným vítězem. Situace je však trochu jiná. Přes všechny své chyby a nedostatky zůstává QuarkXPress nejpoužívanějším a nejoblíbenějším zlomovým programem. Je tak rozšířený, že se málokdo ze stávajících uživatelů Quarku odhodlá přeučit se na InDesign (i když to rozhodně není těžké). Společnost Quark zřejmě právě na to spoléhá a to je chyba. Současná generace možná bude pracovat v Quarku, ale ze škol vyjdou noví studenti, kteří budou možná své začátky ladit v InDesignu. A pak bude situace zcela odlišná. Strategie společnosti Adobe je zcela odlišná a forma si je velice dobře vědoma toho, že mladí lidé chtějí více kreativity a lepší tvůrčí nástroje. A to jim v současnosti nabízí InDesign 2 rozhodně víc. Takže nyní se pracuje v Quarku a jde to rychle. Ale budoucnost by mohla klidně patřit InDesignu a postoupit tak směrem ke kreativitě. Vyhrál InDesign 2, v mém hodnocení poměrně jednoznačně. Ale to rozhodně neznamená, že QuarkXPress Passport 5 je špatný. Není. Ale bude-li firma Quark postupovat dále tímto způsobem, může se velice brzy stát, že přestože nebude špatný, bude natolik zastaralý, že se většina studií přeorientuje na InDesign. Ale nechme předpovědí a věnujme se současnosti. Oba jsou dobré, ale podle mého názoru je InDesign lepší. Každý může mít však svůj názor a já se rozhodně nebráním konfrontaci.Kdo chce, ať jej napíše do diskuze pod článkem a můžeme vyhodnotit své zkušenosti s oběma programy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: