Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Sazba
CE písma v nabídce světových písmolijen
CE pisma
20. května 2002, 00.00 | U jakých písmolijen a společností lze nalézt písma vhodná pro sazbu češtiny a dalších středoevropských jazyků? Přehled naleznete v tomto článku.
Snad každý, kdo někdy pracoval s počítačem, ví, že s některými písmy lze psát české znaky a s jinými nikoli. Aby písmo psalo česky, musí obsahovat všechny potřebné znaky. Přestože většina počítačových písem české znaky neobsahuje, je dnes nabídka počeštěných písem poměrně široká. Pojďme se tedy na „česká“ písma podívat podrobněji.
Předně je třeba připomenout, že naprostá většina profesionálně počeštěných písem zároveň obsahuje znaky pro další národy střední Evropy, a to v závislosti na použité platformě; v případě Unicode fontů pak mohou obsahovat i další znaky. (Kódování CP 1250 pro Windows obsahuje znaky určené pro sazbu češtiny, slovenštiny, polštiny, maďarštiny, rumunštiny, albánštiny, slovinštiny a chorvatštiny, kódování Mac CE zahrnuje znaky pro češtinu, slovenštinu, polštinu, maďarštinu, slovinštinu, litevštinu, lotyšštinu a estonštinu.)
U nás je možné zakoupit originální písma českého typografa Františka Štorma, a to buď po dohodě s autorem nebo on-line na www.dtpobchod.cz. V nabídce písmolijny (on-line na www.pismolijna.cz) je kolem necelých 40 rodin kvalitních písem mnoha různých stylů.
Nejnovější písmo Střešovické písmolijny – Walbaum. Vrátíme se k němu v nejbližších dnech samostatným článkem.
U firmy Quentin, která provozuje již zmíněný serverwww.dtpobchod.cz jsou ke koupi ještě další CE písma. Předně je to nabídka písem firmy Adobe a také je to malá, byť kvalitní kolekce písem Berthold. Písma firmy Adobe s CE kódováním lze také zakoupit u distributora Adobe, ve firmě Amsoft - www.amsoft.cz. Obrovským přínosem pro české typografy je také postupně lokalizovaná kolekce písem z Linotype Library, jejímž distributorem je v tuzemsku firma Dataline.
Posledními mně známými distributory CE písem, tentokráte od firmy URW, jsou v ČR firmy Marvil, Eurodata a Amsoft. Kromě postscriptových a truetypových fontů lze tato písma koupit i ve formátu OpenType, a to jednotlivě i jako celý balík pod názvem OpenWorks.
Světové písmolijny se do uvádění počeštěných písem moc nehrnou. Je to vcelku pochopitelné, neboť softwarové pirátsvtí a hlavně užívání nelegálních fontů je ve střední Evropě asi již tradicí. Mezi nemnohé průkopníky patří firma Adobe, která do svých opentypových fontů, označovaných jako Pro, češtinu zahrnula. Písma Pro jsou mimořádně kvalitní, obvykle obsahují množství ligatur, dublet, kapitálky nebo minuskové číslice.
Skromnou nabídku CE fontů najdeme u distribuční společnosti FontShop. V CE verzi je ale zatím k dispozici jen několik písmových rodin: např. Dax, Eureka, Meta nebo DIN.
Jedno z CE písem nabízených ve FontShopu
Asi dvě desítky českých písem lze zakopit na webu firmy Linotype (www.linotypelibrary.com), ale jedná se jen o ty nejznámější řezy. Navíc si nejsem zcela jist tvary některých českých diakritických zanmének.
Futura CE od Linotype má u Futury neobvyklý tvar kličky u písmen ď, ť a ľ.
Slušný balík písem v CE kódování nabízí ruská společnost Paratype. Ta se zejména na distribuci písem pro sazbu jazyků národů bývalého Sovětského svazu, nicméně u mnoha písem podporuje i středoevropské kódování.
Písma firmy Paratype jsou nabízena v mnoha různých kódování. Mnoho známých písem lze zde získat i v cyrilice – na ukázce je Bell Gothic Black.
U polského distributora EuroFont (www.eurofont.com.pl) je možné zakoupit asi 350 fontů v CE kódování, a to ve formátech TrueType, PostScript i OpenType. Ke stažení je i ukázkové písmo a katalog v PDF. Navíc jsou v prodeji i písma, která obsahují nejen znaky všech evropských národů, ale i cyrilici ve shodném stylu. Balík písem od firmy Bitstream distribuuje v CE kódování chorvatská společnost Majur. Podobnou kolekci nabízí také litevské společnost Tilde.
Ukázka z on-line katalogu Eurofont.
Malou kolekci písem, ale za to kompletně lokalizovanou do češtiny, lze nalézt na stránkách www.typotheque.com. Tuto distribuční společnost založil slovenský typograf Peter Biľak, který žije a tvoří v Holandsku. Typotheque obsahuje jeho autorská písma i abecedy další slovenské grafičky Johany Balušíkové.
Poslední písmo Petera Biľaka Fedra je ke koupi i v CE kódování.
Za nákupem kvalitních CE fontů není třeba chodit na weby jednotlivých písmolijen. Dobrým výchozím bodem může být server MyFonts, který nejen prodává písma známých i začínajících autorů, ale poskytuje o nich i bohaté informace (pokud jsou k dispozici). Na stránkách www.myfonts.com jsou ke koupi také všechny fonty Střešovické písmolijny, a to i v CE kódování.
Několik kvalitních fontů s podporou češtiny nabízí ve formátu OpenType i bulharská firma HermesSOFT (www.hermessoft.com). Bohužel se jedná o fonty bežné, a tak jejich plusem je především to, že mají výborně navrženou azbuku, což není u počítačových fontů vždy standardem, a hodí se tedy pro texty s kombinací latinky a cyrilice.
Stejně jako u Paratype jsou tato bulharská písma k dispozici jak v cyrilice, tak obohacená o diakritiku středoevropských jazyků.
Jedno písmo určené pro sazbu češtiny lze zakoupit u písmolijny Tiro Typeworks, která se specializuje na multilinguální písma. Nabídka je skormná, o to bohatší je výčet podporovaných jazyků. Několik písem, která navrhl francouzský typografický mistr Jean-François Porchez je také obohaceno o CE znaky, je třeba kontaktovat autora.
Slušná řádka českých písem vznikla např. na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, jako jednoho autora bych uvedl Marka Pistoru, jehož písma zná každý čtenář časopisů Reflex nebo Živel. Tato písma se bohužel nikde neprodávají a lze je získat jedině přímo od autora.
Pokud vám stále schází nějaké písmo, které potřebujete mít v češtině, můžete se obrátit přímo na písmolijnu s žádostí o vytvoření CE písma na míru. Počítejte ale s tím, že to není nikterak levné. Nicméně čím menší společnost, tím méně za lokalizaci zaplatíte. Můžete se obrátit i a tuzemské společnosti, několik z nich tuto služb nabízí. Dobré je ale předem zjistit, zda mají zkušenosti s vaší platformou a zda jejich písma fungují i v nejnovějších verzích programů Adobe Photoshop či InDesign. Častou potíží amatérsky počeštěných fontů totiž je, že fungují jen v některých programech. Máte-li zájem o bližší informace o počešťování písem, kontaktujte prosím autora článku.
Existuje i mnoho sharewarových písem s českými znaky. Bohužel jsou v naprosté většině mizerně lokalizována, a to buď z technického anebo estetického hlediska, a proto na ně neuvádím žádný odkaz. V případě, že znáte další společnosti, které nabízejí profesionální CE fonty, prosím, dejte autorovi vědět, rád připraví druhý díl tohoto článku.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024