ALAP InEffects 1.0, 2D a 3D efekty v Adobe InDesignu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Sazba

ALAP InEffects 1.0, 2D a 3D efekty v Adobe InDesignu

25. dubna 2004, 00.00 | Kolega efektového pluginu ALAP ShadowCaster pro QuarkXPress se jmenuje InEffects a je tentokrát určený pro Adobe InDesign. K trochu odlišné tvorbě měkkých nebo tvrdých stínů přidává InEffects ještě několik dalších image processingových efektů ukládaných v rámci dokumentů InDesignu.

Naprostá většina produktů z dílny společnosti ALAP patří mezi profesionální software. Popularitu nejrůznějších pluginů pro QuarkXPress, Adobe InDesign či Adobe Photoshop má na svědomí i celkem rozumná cena jednotlivých doplňků, kterou názorně dokresluje i nový plugin InEffects určený pro Adobe InDesign 2.x a InDesign CS. ALAP InEffects se prodává za 100 USD ve verzích pro Windows 2000/XP a Mac OS 9.x/Mac OS X 10.2+. Plugin používá podobný systém ukládání a používání efektů jako ShadowCaster a všechny vytvořené efekty se tedy ukládají společně s dokumenty InDesignu. Chcete-li jednotlivé efekty později zobrazit nebo tisknout v InDesignu bez nainstalovaného pluginu InEffects, můžete využít služeb freewarové "prohlížecí" varianty pluginu InEffects Viewer.

ALAP InEffects doplňuje Adobe InDesign o některé relativně známé image processingové efekty, na jejichž výrobu byste jinak museli používat Photoshop nebo jiný efektový nástroj. Všechny efekty přitom zůstávají zpětně editovatelné a můžete je velmi snadno zrušit či upravit bez nutnosti znovu importovat grafická data do dokumentů InDesignu nebo se starat o aktualizaci daného efektu po jeho úpravě v grafickém editoru. InEffects nabízí efekty měkkých či tvrdých stínů a několik dalších skupin efektů. Stíny sice můžete vyrábět i přímo v Adobe InDesignu 2.x a vyšších verzích, InEffects však nabízí jejich flexibilnější používání a lepší možnosti nastavení týkající se především blending módů, nastavení zrnitosti stínů a jiné poměrně šikovné volby. K o něco "lepším" stínům přidává InEffects ještě samostatné efekty vnitřních stínů a efekt vnitřního či vnějšího záření. Zbývající čtyři efekty tvoří skupina bevel a emboss efektů rozdělených na dva typy plastických okrajů a dva typy reliéfových efektů. Všechny tyto efekty mají svá vlastní a relativně běžná nastavení rozostřením počínaje přes intenzitu daného efektu až po volbu barvy (dostupné jsou pouze barvy definované v rámci daného dokumentu InDesignu), pozice efektu od objektu, úhlu stínů apod.


ALAP InEffects 1.0 - nástrojová paleta pluginu s pop-up menu

Jednotlivé efekty lze aplikovat na klasickým výběrem označené objekty InDesignu, na textový výběr (tj. s nástrojem pro editaci textu) nemá aktivace efektů dostupných v InEffects žádný vliv. Každý textový rámec může obsahovat pouze jeden styl efektů a pokud chcete aplikovat efekty například na jednotlivá slova či dokonce znaky, musíte je rozmístit do samostatných rámců a sesadit je ručně do požadované prostorové podoby. Nezáleží přitom na tom, zda jsou znaky v podobě grafiky nebo textu, u grafiky by ale měly být součástí nápisů i příslušné ořezové cesty/alfakanál pro jednodušší výběr plochy pro konkrétní efekt.

Všechny efekty dostupné v pluginu InEffects lze libovolně kombinovat právě v rámci efektových stylů, přičemž jednomu objektu InDesignu může být přiřazen jen jeden styl. Jednoduše řečeno, každý samostatný styl může obsahovat buď jeden nebo klidně i všechny dostupné efekty, které samozřejmě lze kdykoliv zpětně editovat. Styly se definují v paletě InEffects a můžete je vyvolat i z příslušného menu InDesignu. Hotové efektové styly s jejich aktuálním nastavením můžete uložit na disk jako předvolby a použít je i v dalších dokumentech třeba na jiném počítači. Styly lze navíc i kopírovat mezi jednotlivými dokumenty InDesignu, ovšem zatím pouze společně s objekty, na které byly efektové styly použity. Styly vytvořené v InDesignu 2.x lze nahrát do InDesignu CS, naopak to ale bohužel nefunguje. Druhé omezení (dané dle ALAPu samotným InDesignem 2.x) je nemožnost aplikace efektů na objekty s čistě bílou barvou, což řeší až InDesign CS.


ALAP InEffects 1.0 - blending módů má InEffects víc než dost


ALAP InEffects 1.0 - také plastických okrajů a reliéfových efektů nabízí plugin hned několik




ALAP InEffects 1.0 - volby u dalších efektů se většinou liší jen v některých nezbytných detailech

K současnému požívání některých efektů je zapotřebí malý trik. Nemyslím tím efekt stínů vytvářených samotným InDesignem, které lze téměř libovolně kombinovat s efekty InEffects (podrobnosti viz dokumentace pluginu), nýbrž například použití dvou odlišných efektů vnitřních stínů InEffects aplikovaných na stejný objekt. Protože InEffects umožňuje použití separátních efektů na objektové a textové rámce, stačí vybrané objekty ukotvit uvnitř textovým rámců a použít různé efektové styly InEffects. Plugin je pochopitelně plně kompatibilní s tiskovými možnostmi Adobe InDesignu 2.x/CS a vytvořené efekty lze ukládat ve formátu PDF nebo je separovat. Kvalitu náhledu jednotlivých efektů určují lokální či globální preference dokumentu InDesignu a náhled efektu tedy nemá žádnou přímou návaznost na efekt vygenerovaný při tisku dokumentu.

ALAP InEffects je už ve své první verzi hodně zajímavý plugin pro InDesign. InEffects pochopitelně nenahrazuje efektové možnosti vyspělých grafických editorů, může ale v některých případech usnadnit práci a ušetřit dost času například při střídané manipulaci s Photoshopem a InDesignem.


ALAP InEffects 1.0 - ukázky některých možných typů efektů

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: