Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Reportáže
Skenery na Invexu 2001
19. října 2001, 00.00 | Pokud si chcete vybrat domácí nebo kancelářský skener, může vám návštěva Invexu pomoci. Výrobci do Brna přivezli opravdu bohatou nabídku. Jaké je invexové menu?
Letošní Invex jasně ukazuje polarizaci trhu do dvou odlišných poloh. Jednou je maximální orientace na koncového zákazníka, ať už jde o digitální fotoaparáty, tiskárny nebo třeba účetnictví. Druhým zcela odlišným stylem je působení na manažery a odborníky z pre-pressu. Spotřební nabídka je na letošním veletrhu citelně zastoupena hojněji, přesto nechybí ani produkty určené pro náročnější uživatele.
Skenery do spotřební produkce již dlouho patří, takže se s nimi můžete setkat téměř na každém rohu výstaviště. Nejhojněji jsou zastoupeny klasické kancelářské modely, ale dají se najít také speciální dokumentové nebo filmové typy. Opět si probereme výrobce podle abecedy, představíme zajímavé modely a ukážeme, kde je najdete.
Canon (A2/085)
Firma Canon má na Invexu poměrně velký stánek, ve kterém jsou všechny modely inkoustových tiskáren. Moderní počítač potřebuje skener, proto je k vidění také celá modelová řada skenerů a zájemci si mohou návštěvníci "osahat" kompletní řešení od vstupu po výstup. Orientaci ve skenerech určitě neusnadní poskytované firemní informace. Na Internetu jsou uvedeny jiné výrobky, než které jsou v oficiálním katalogu, který dostanete na Invexu. Kromě dříve uvedených typů představuje Canon také novinky a vylepšení stávajících modelů. Vidět můžete například model N1240U, což je nástupce recenzovaného 1220U, který má drobná technická vylepšení. Dalšími novinkami jsou modely D2400U a D2400UF, které používají prvek CCD (na rozdíl od většiny ostatních s prvkem CIS), mají optické rozlišení 2400 x 4800 dpi a 48bitovou barevnou hloubku. Jediným rozdílem modelu D2400UF je dianástavec, který pracuje do formátu 12 x 6 palců. Pokud častěji skenujete poškrábané předlohy, určitě vás potěší technologie FARE, pro odstraňování škrábanců a prachu.
Canon CanoScan FS4000US
Na speciálním pracovišti se předvádí filmová novinka FS 4000US. Také tento přístroj má technologii FARE, která zrychluje zpracování barevných filmových materiálů, protože odstraňuje nutnost následné retuše. Skener má optické rozlišení 4000 x 4000 dpi, optickou denzitu 3,5D a 42bitový barevný výstup. K počítači ho můžete připojit přes USB 1.1 nebo SCSI, ale FireWire zatím budete hledat marně.
Kromě těchto poměrně tradičních produktů jsou v nabídce Canonu také vysokorychlostní dokumentové skenery, které slouží pro DIP - Document Image Processing. S postupnou digitalizací firem (tedy odstraňování papírů) budou tato zařízení stále zajímavější, zejména pro velké organizace. Pro grafiku je jejich použití spíše diskutabilní, proto nebudeme jejich přehled uvádět. Pokud vás to přesto zajímá, jejich seznam najdete na stránkách výrobce.
Epson (B 036)
Kromě jednoho staršího modelu můžete na stánku Epsonu vidět úplně novou modelovou řadu Perfection. Tím jedním modelem je "rakev" Expression 1640XL, což je skener formátu A3 schopný skenovat odrazové i transparentní předlohy. Model 1640XL má rozlišení 1600 x 3200 dpi, Dmax 3,6 a 42bitovou barevnou hloubku. Svými parametry patří jednoznačně do kategorie přístrojů pro grafiku.
EPSON Expression 1640XL
Kromě něj jsou v nabídce také modely Perfection určené spíše pro domácí použití a SOHO. Nejnižší model 640U charakterizují rozlišení 600 x 2400 dpi, tři tlačítka pro snadné skenování a připojení přes USB. Vyšší model 1250 byl uveden poměrně nedávno. Má již rozlišení 1200 x 2400 dpi, denzitu 3.0D a 48bitovou barevnou hloubku. Připojuje se přes USB a komunikuje s Windows i Mac OS. Na rozdíl od předchozího modelu 1240 má nová verze 1250 vyšší barevnou hloubku a víc tlačítek.
Dalším v řadě je model Perfection 1650 s rozlišením 1600 x 3200 dpi, 48bitovou hloubkou a denzitou 3.0D. Připojení je opět přes USB, komunikace opět s Windows i Mac OS. Díky technologii Double-CCD dosahuje Perfection 1650 vysoké rozlišení při zachování dobré ceny. Oba nové modely (1250 i 1650) jsou také v provedení PHOTO s dianástavcem pro skenování filmových předloh.
Hewlett-Packard (B 037)
Také HP prezentuje skenery jako součást kancelářského, respektive domácího řešení, proto můžete všechny přístroje vidět v akci a výsledek bez problémů vytisknout na tiskárně připojené k počítači. Nabídka HP je dostatečně rozsáhlá a dostane se na všechny skupiny uživatelů. Nicméně na Invexu není uvedena žádná převratná novinka, proto uvedeme pouze krátký produktový přehled.
Základní je model scanjet 2200c, který má rozlišení 600 x 1200 dpi při 42 bitové barevné hloubce. Skener se připojuje přes USB, ale ovladače má pouze pro Windows. Scanjet 2200c je levný domácí skener s všestraným použitím. Další je model 3400c, který má stejné rozlišení, 36bitovou barevnou hloubku a má navíc paralelní port. Použití tohoto přístroje je přibližně stejné jako u předchozího modelu, tedy v domácnosti.
Scanjet 4400c má rozlišení 1200 x 1200 dpi a 48bitovou barevnou hloubku. Stejně jako předchozí přístroj je vybaven rozhraním USB a paralelním portem, ovšem navíc má ovladače pro počítače Apple Macintosh. Na těle přístroje jsou již čtyři tlačítka, z toho jedno pro kopírování (odeslání na tiskárnu).
hp scanjet 4400
Pro malé kanceláře je určen model 5400c, jehož rozlišení je 2400 x 2400 dpi při 48bitové barevné hloubce. Samozřejmostí je opět USB a paralelní port, stejně jako ovladače pro Mac OS 8.5 a vyšší. Jediné, co skener nemá, je nástavec pro skenování průhledových předloh. To můžete očekávat u modelu scanjet 5470c, který jinak kopíruje vlastnosti předchozího modelu.
Na rozdíl od jiných výrobců, firmě HP zatím chybí specializované filmové skenery.
Microtek (stánek PS-Pro, D/103)
Firmu CompuSource na Invexu nenajdete, ovšem skenery Microtek nabízí také některé velkoobchody s výpočetní technikou, stačí jen pořádně hledat. Kromě toho můžete jeden model najít také na stánku firmy PS-Pro, která na něm předvádí jednoduchou kalibraci tiskárny.
Minolta (pavilon Y)
Samostatný pavilon má letos vyhrazený Minolta, která ho dokonale dokázala využít. Velice pěkně zpracované expozici dominují samozřejmě tiskárny, ovšem můžete na ní vidět také digitální fotoaparáty nebo filmové skenery. Ty využívají stejné technologie pro odstraňování prachu a škrábanců ICE3 jako Nikon, takže jsou technicky opravdu zajímavé. Vzhled sice není příliš exkluzivní, ale jde o produkční stroj, u kterého se hledí na jiné aspekty.
Nikon (Agora+, B)
Pokud máte zájem o výborné filmové skenery, navštivte stánek Agory+ v pavilonu B, kde je malé dedikované pracoviště Nikonu. Kromě předprodejního vzorku CoolPixu 5000 tam najdete také CoolScan LS 4000 a 8000, přičemž první přímo v akci. Oba mají technologii Digital ICE3, rozlišení 4000 dpi, 48bitovou barevnou hloubku, denzitu 4.2D a rozhraní FireWire. Rozdíl mezi oběma přístroji je pouze ve formátu skenování. Zatímco LS 4000 skenuje pouze filmový pás nebo diapozitivy, vyšší model LS 8000 zvládne navíc střední formát, přičemž maximální rozměr je 6 x 9.
Nikon LS 4000 ED
UMAX (B/041b)
Firma UMAX na Invexu představuje novou českou pobočku, ale také kompletní portfolio produktů. To zahrnuje přenosné počítače, PCD PC, Mini PC, digitální fotoaparáty a již tradičně také skenery. Ty jsou zastoupeny řadami domácích skenerů Astra a profesionálních Powerlook.
Astry byly obměněny poměrně nedávno, přičemž určitě stojí za zmínku levný domácí skener AstraSlim. Na Invex ovšem dorazily i dvě úplné novinky - Astra 4400 a Astra 4500. Jedná se o přístroje s rozlišením 1200 x 2400 a barevnou hloubkou 48 bitů. Astra 4400 je lepší kancelářský skener, který je i ve variantě 4450 s dianástavce. Model 4500 je velice rychlý dokumentový skener, jenž užijete samozřejmě i jinak.
V klasické řadě Powerlook nejsou žádné velké změny, stále se nabízejí modely Powerlook III, 1100, 3000 a 2100 XL. Ovšem na Invexu se představují nové filmové skenery Powerlook, které se začnou dodávat od poloviny listopadu. Jedná se o tři modely (180, 270 a 270 Plus), přičemž všechny jsou určeny pro skenování kinofilmu. Nejnižší model má rozlišení 1800 dpi a denzitu 3.0D, vyšší modely mají rozlišení 2700 dpi a denzitu 3.3D. Rozdíl mezi modely 270 a 270 Plus je malý, ale podstatný, protože verze Plus má odstraňování prachu a škrábanců (technologie ICE), dodává se s plnou verzí Silverfastu včetně kalibračních terčů a programem Canto Cumlus LE.
Filmový skener UMAX Powerlook 270
Velkoformátové skenování
Pokud potřebujete skenovat velké výkresy, určitě zavítejte do pavilonu A, kde je většina CAD a GIS firem. Kromě spousty plotrů zde najdete také velkoformátové skenery. Jedním ze specialistů na tuto oblast je firma OCE, kterou najdete v pavilonu A2/092. Další produkty naleznete například u firmy DIGIS (A1/022), HSI (A1/002) nebo Sp-Tech (A1/015).
Dokumentové skenery
Najdete je například na stánku Canonu, ale mají je také další výrobci. Například Kodak (FotoWorld, D 001) letos nevystavuje filmové skenery, ale pouze zařízení pro DIP. Podobná zařízení naleznete také u PosAmu (B 037, součást expozice HP) nebo NUPSECO (D/020).
Závěr
Přestože jsme napsali téměř o všem, co se dá v oblasti skenerů na Invexu vidět je stále možné, že nám některé výrobky, respektive
dodavatelé, unikly. Členění letošního Invexu není nejpřehlednější, což způsobuje určitý zmatek při hledání některých dodavatelů.
Přestože je většina firem z jednoho oboru "pospolu" v jednom pavilonu, najdou se některé výjimky, které na přehlednosti nepřidají.
V oblasti skenerů nebyla na Invexu k vidění žádná velká "bomba", pokud nepočítáme průnik Umaxu na trh filmových skenerů. Ten bude zřejmě znamenat jejich zlevnění, což většina uživatelů jistě uvítá.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024