Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Reportáže
Océ TDS700 posiluje oblast technického tisku v segmentu LFP
6. prosince 2006, 00.00 | Společnost Océ uspořádala koncem listopadu 2006 tiskovou konferenci, na které představila svou novou vlajkovou loď v oblasti Large Format Printing - TDS700, určenou výhradně pro profesionály v technických odvětvích průmyslu.
Společnost Océ, kterou netřeba dlouze představovat všem profesionálům v oblasti digitálního tisku, uspořádala koncem listopadu 2006 tiskovou konferenci, na které představila novou vlajkovou loď segmentu LFP (Large Format Printing, výrobcem označovaným také jako WFPS neboli Wide Format Print Systems). Zbrusu nový produkt nese označení TDS700 a směřuje do technických oblastí tisku, jako jsou technické výkresy, schémata a podobně (zkrátka CAD segment). Zařízení rozšiřuje portfolio společnosti v tomto segmentu a vychází koncepčně z rodiny strojů TCS300 a TCS500, představených prostřednictvím loňského Open Housu (který proběhl na jaře 2006 v Německém Poingu). Podstatná změna novinky oproti stávajícím přístrojům je však celkem radikální a spočívá v pouze monochromatickému tisku. Océ tímto produktem chce zaplnit díru na trhu, neboť ne každá tisková operace vyžaduje nutně tisk v barvách a v některých odvětvích (jako jsou právě technické výkresy) má naopak přednost černobílý tisk (který je méně náročný jak technologicky, tak i v případě servisních úkonů, a samozřejmě též ekonomicky než tisk v barvách).
Océ TDS700
Nové zařízení má v první řadě odlišný design, než na jaký jsme byli doposud u výrobků od tohoto holandského výrobce zvyklý. Ubylo "železa" a přibylo plastu, celkově vypadá zařízení díky své nové koncepci "současněji". Ale o vzhled zde pochopitelně zase až tolik nejde, důležité je vybavení. Ve standardním balení obsahuje přístroj tiskovou jednotku a dvojitý podavač papíru, který pojme 1 nebo 2 role. Volitelně však lze zařízení rozšířit ještě o další dva "šuplíky", z nichž každý je schopen akceptovat další dvojici rolí (celkem tedy 6 rolí papíru). Dále můžeme funkce tiskárny rozšířit také o barevný skenner. Oficiálně je model TDS700 dostupný od 1. prosince 2006.
Technická specifikace
Océ TDS700 umožňuje tisk velkoformátových výstupů do velikosti A0 (formát) s 5% pokrytím. Toto zařízení tiskne na základě elektrofotografické (LED) technologie s organickým fotovodivým válcem. Samotný tisk probíhá pomocí uzavřeného tonerového systému. Zařízení obsahuje také fixační jednotku Océ Radiant Fusing, jejíž předností je okamžitý ohřev a tedy příprava k tisku. Šířka média čítá téměř metr (914 mm neboli 36"), ovšem na délku lze za současných podmínek (a softwarového vybavení) tisknout až do velikosti 15 metrů. Výrobce tím reaguje na požadavky zákazníků, kteří mnohdy požadují tisk výkresů do délky právě až několika metrů. Například jeden ze zákazníků Océ - mladoboleslavská škodovka, běžně tiskne technické výkresy o délce 6 m, kde má nákres aut ve skutečné velikosti - měřítko 1:1, ale nejinak je to i u IT výkresů, firem navrhující rozvody vody nebo elektřiny do bytů/domů a podobně). Co se týče produkce, TDS700 tiskne rychlostí 4,7 stran A0 za minutu (respektive 6 metrů za minutu) s rozlišením tisku 600 x 1 200 dpi s pico technologií. Výstup dokumentů je řešen pomocí zásobníku, který pojme až 100 archů A0. Fyzické rozměry a hmotnost tiskárny jsou: 1 440 x 1 475 x 800 mm (Š x V x H) a 290 kg (základní konfigurace se dvěmi rolemi). Hmotnost se všemi rolemi - 6 kusů - a podavačem je o 75 kg vyšší.
Skenování probíhá pomocí snímacího tříbarevného lineárního CCD s rozlišením 600 dpi při 24bitové hloubce (optické rozlišení skenneru je 575 dpi). Skener obsahuje technologii Océ Direct Scan, díky které je připraven pro použití takřka ihned - bez prodlevy potřebné k jeho zahřátí. Skenovat lze stejně jako v případě tisku nebo kopírování až do maximální šíře média 915 mm (36"). Snímané dokumenty se ukládají ve formátech TIFF, Cals nebo PDF. Skenovat lze také přímo do sítě nebo na web. Océ Scan Manager umožňuje přednastavit 5 uživatelsky definovaných skenovacích šablon. Také je k dispozici 5 uživatelských šablon pro pořizování kopií. Zařízení pracuje při kopírování v několika režimech (podle typu úlohy): Lines & Text, Photo, Greys & Lines a Dark. Skener rozlišuje typ předlohy: Originál, Odrazné a Průsvitné. Skener pracuje standardně rychlostí 3 metry za minutu, v případě volby barevného skenování nebo stupně šedé (což jsou volitelné funkce) je rychlost 1 metr za minutu.
Zpracování obrazu probíhá celkem ve 4 krocích (technologie Image Logic od Océ) kdy nejprve dojde ke konverzi dat v prostoru RGB do 256 odstínů šedé, poté k odstranění pozadí, dále zostření textu a následně zdůraznění slabších částí a vytvoření hladkých přechodů. Skenovat lze buďto plně automaticky, nebo provádět malé manuální úpravy a dále vypnout funkci kompenzace pozadí. Měřítko je od 10 do 1000% a nastavuje se v krocích po 0,1%. Přesnost skenování je 0,1% +/- 1 obrazový bod. Před samotnou operací lze navíc provádět klasické úpravy jako jsou posuvy obrazu, zarovnání, převrácení/rotace, oříznutí nebo mazání. Kopie lze opatřit též razítkem. Můžete nadefinovat až 50 razítkových šablon. Maximální počet kopií dosahuje 999 listů. Zařízení je konstruováno tak, aby pojmulo až šest rolí média, bez nutnosti přerušení práce z důvodu přehazování rolí. Hlavní výhoda této koncepce spočívá v tom, že pokud dojde role, můžete pokračovat v tisku, aniž by bylo nutné přerušení tiskové úlohy (tento systém byl použit již u modelů TCS300/TCS500).
Vybavení
Konfigurace stroje bude možná z celkem 16 různých druhů médií, nevyjímaje archy, role ale také různé alternativní možnosti médií. Ve standardní výbavě nabízí TDS700 jeden zásobník se dvěmi rolemi, který lze rozšířit o další dva šuplíky (každý po 2 rolích), přičemž šířka jedné role se může pohybovat od 297 mm až po 914 mm. Délka role je standardně 200 bm (při gramáži papíru 70 g/m2). Použít lze několik typů papíru jako například: běžný, transparentní, recyklovaný, fluorescentní a barevný papír, dále také pauzovací papír nebo filmy. Jako skenovací jednotka bude k dispozici dvojice skenovacích modulů (flexibilní/produktivní) a každý zákazník si samozřejmě bude moci v případě potřeby vybrat též z široké nabídky dokončovacích zařízeních - finisherů (Folder/Belt, Copy delivery tray, Double decker).
Ovládací jednotka obsahuje operační systém Windows XP (ořezaná verze) s dvojicí harddisků s celkovou kapacitou 80GB a ovládacím softwarem Océ (Print Exicutive Suite, Reprodesk). Opearční paměť má 512 MB s možností rozšíření až na 2 048 MB. O grafické zpracování se stará Power Logic controller. Standardní rozhraní vyřešil výrobce pomocí síťového 10/100BaseT s RJ45. Síťové protokoly: TCP/IP, SMB (jen pro skenování do souboru), IPX/SPX, FTP a LPD. Dále je možno přiobjednat si k tiskárně TDS700 také řešení Océ View Station s dávkovým procesorem (Batch), umožňujícím automaticky zpracovávat a tisknout velké množství úloh. View Station zahrnuje také softwarovou aplikaci pro práci s rastrovými a vektorovými soubory, nástroje pro efektivní čištění a editaci skenovaných dokumentů a také umí prohlížet množství vektorových dat, včetně plt (HP-GL/2, HP-RTL) souborů generovaných Océ ovladači (ignoruje RCF hlavičku, JobTicket). Volitelně lze dále přiobjednat aplikaci High speed logic (umožňující rychlejší podávání média), aplikaci Colour Logic (pro barevné skenování do souboru), Matrix Logic (kopíruje sadu a následně ji umožní tisknout v různých formátech pro různé skupiny uživatelů), Print Exec Workgroup (webová aplikace pro tisk sad při skupinovém tisku), Account Center (účtovací aplikace) a v poslední řadě nechybí samozřejmě ani ovladače (pro AutoCAD, Windows nebo Adobe PostScript).
Závěrem
Tiskárna TDS700 představuje zajímavý přírůstek do rodiny LFP zařízení, který doplňuje portfolio výrobce - konkrétně v oblasti technického tisku (CAD) černobílých dokumentů. Mezi přednosti zařízení patří především samotná rychlost tisku, variabilita zařízení (možnost volitelného příslušenství), přítomnost skenneru/kopírovacího stroje a maximální délka potisknutelného média (až 15 metrů). Vedle toho nechybí samozřejmě ani kvalita výtisků nebo rozšířené záruční a servisní balíky služeb, které výrobce ke svému výrobku poskytuje. Jediným konkurentem v této oblasti je zatím Xerox, který však momentálně neposkytuje ke svým strojům potřebné příslušenství (jako je například právě barevný skenovací modul). Předběžně odhadovaná cena Océ TDS700 by se měla pohybovat okolo 670 tisíc v základní výbavě (která zahrnuje tiskárnu, software, ovládací jednotku a podavač na dvě role papíru). V plné výbavě - včetně barevného skenneru, a podavačů na celkem 6 rolí - se koncová cena vyšplhá cca na 1,3 miliónu korun.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024