Océ OpenHouse 2005: působivá ukázka možností digitálního tisku - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Reportáže

Océ OpenHouse 2005: působivá ukázka možností digitálního tisku

Océ Open House Special

4. března 2005, 00.00 | V těchto dnech proběhla letos již po dvanácté přehlídka produktů a technologií
společnosti Océ. Chcete vědět, co vše bylo na letošním OpenHouse k vidění? Zajímá vás
digitální tisk a jeho uplatnění v praxi polygrafické výroby? Pak nepřehlédněte naši
exkluzivní reportáž přímo z akce.

Přední výrobce řešení pro digitální a velkoformatový tisk a kopírování, společnost Océ, pořádá každoročně ve svém výrobním centru Poing poblíž Mnichova přehlídku produktů a technologií Océ i partnerských výrobců, pojmenovanou jako Océ Open House. Letos proběhla zmíněná akce ve dnech 28. 2.-4. 3. již po dvanácté. Díky společnosti Océ, resp. její české pobočce, jsme se akce mohli, spolu s dalšími novináři z ČR, zúčastnit i my, abychom našim čtenářům v této reportáži zprostředkovali to nejzajímavější, co bylo na letošním OpenHouse k vidění.

K programu akce

V souladu se současnou výrobní a obchodní politikou Océ byl program akce členěn do dvou skupin, na komerční tisk pro profesionály a firemní tisk pro profesionály. Uvedenému členění byla uzpůsobena jak organizace expozic na více jak 6 000 metrech čtverečních výstavní plochy, tak hlavní událost OpenHouse, tzv. divadelní show. Ta se pokoušela zábavnou formou - show s divadelními výstupy, zpěvem a tancem - zprostředkovat rozhovory s předními oborovými analytiky, aplikacemi řešení Océ a případovými studiemi, prezentovanými ve formě propagačního filmu. I když provedení show bylo bezchybné, nezdálo se nám být naznačené spojení příliš organické, informace představené ve filmu byly nicméně dosti zajímavé. Návštěvník mohl mimo jiné vidět, jakým způsobem se dnes produkty Océ úspěšně a značně rentabilně využívají například při direct-mailových kampaních či výrobě velkoplošné reklamy, a dovědět se, jak tato úspěšnost souvisí s všeobecnými trendy v dané oblasti.

Pohled na výstavní plochu

Océ v polygrafii

Popsané aplikace, ale i mnohé další, pak bylo možno shlédnout v akci přímo na výstavní ploše. Působivě zde působila sekce pro digitální tisk novin, která denně nabízela čerstvé vydání periodik z různých zemí světa. Uvedený způsob výroby (který mimochodem Océ realizovala i na olympijských hrách v Aténách) dává vydávání novin nový rozměr. S pomocí digitálních tiskových technologií lze například vytvářet regionální vydání novin, jejichž některé části (například inzerce) jsou přizpůsobeny dané oblasti. Vydávání takto může fungovat prakticky na libovolnou vzdálenost (posílají se pouze elektronická data, z kterých se pak v lokálním středisku tiskne), čímž odpadají problémy s dopravou atp.

V souvislosti s vydáváním novin i jiných publikací byla na výstavě různým způsobem diskutována výhodnost nasazení oproti ofsetovému tisku. Pro posouzení výhodnosti daných výrobních způsobů a jejich případné optimální kombinování dnes Océ poskytuje příslušné nástroje i koncepce. Na OpenHouse pak byly k vidění desítky aplikací digitálního tisku, které buďto ofsetu přímo konkurují nebo dovolují aplikace, jež by v případě ofsetové výroby vůbec nebyly možné nebo by šly realizovat jen s obtížemi. Ústřední oblastí, ve které takto digitální tisk jednoznačně dominuje, resp. ji utváří, je personalizace. Tu na akci demonstrovaly například systémy pro on-demand výrobu personalizovaných kalendářů či vizitek - Océ mimochodem nabízí i prostředky pro využití uvedených systémů prostřednictvím Internetu, tedy například ve službách pro online zakázkový tisk. Dobře vypadaly ukázky malonákladového černobílého i barevného tisku publikací: vhodně postavené systémy, které mimo zařízení Océ doplňovaly dokončovací zařízení jiných výrobců, doslova před očima vytvářely vzhledově přitažlivé brožury i knihy (například více jak 400stránkovou příručku Océ o digitálním tisku s plnobarevnou laminovanou obálkou), a to většinou v plně automatizovaném módu.

"Trafika" poskytující digitální noviny, tištěné přímo na Open House

Hodně zajímavého bylo k vidění i v případě velkoformátového tisku. Zařízení Océ se zde orientují nejen na polygrafické zpracování, ale též technickou grafiku. V prvním případě byl k vidění například systém pro tvorbu venkovních plakátů, poutačů či stavebních označení. V druhém případě pak bylo možno shlédnout workflow řešení pro architekty či projektanty.

Océ a firemní tisk

Zaměření Océ na digitální tisk a kopírky, resp. někdy též multifunkční zařízení, nabízející vedle tisku a kopírování také sken či faxování, znamená logicky nasměrování do oblasti firemního publikování v průmyslu a obchodu, bankovnictví a pojišťovnictví, telekomunikacích, státní správě, vzdělávání a dalších obdobných oblastech. Řešení, představených pro uvedenou oblast, bylo na akci opět mnoho, a snad ani nemá význam je na tomto místě vypočítávat. Každopádně nebude od věci podtrhnout skutečnost, že publikování v dané oblasti díky příslušným zařízením a technologiím kvalitativně značně vyspívá a občas snad dokonce tradiční polygrafii zastiňuje - konkrétně zde máme na mysli například obrovské náklady plně personalizovaných tiskovin, které produkují řešení Océ například ve službách poskytovatelů telekomunikačních služeb (fakturace, direct-mailing aj.).

Expozice firemního tisku

Novinky

Pokusme se nyní podat přehled o novinkách, které Océ na OpenHouse představila. Z prostorových důvodů bude naše přiblížení skutečně jen rámcové, podrobnosti lze dohledat na serveru výrobce, k vybraným produktovým novinkám se v blízké budoucnosti hodláme vrátit i na stránkách Grafiky.

V oblasti digitálního tisku byly prezentovány nové modely tiskáren pro variabilní tisk z modelových řad VarioStream a VarioPrint. V rámci loni uvedené řady VarioStream 9000 se takto uživatelé dočkali prvního barevného systému 9220, který mimo jiné nabízí novou technologii značek pro ochranu integrity dat DIM, optimalizovaný výstup dat, blížící se podle výrobce kvalitou ofsetovému tisku, či podporu technologie SNMP (Simple Network Management Protocol) pro výměnu informací mezi tiskárnou a systémem řízení. Možnost flexibilní konfigurace a modernizace nabízí řada kontinuálních tiskových systémů VarioPrint 7000, která mimochodem disponuje i podporou nastupujícího protokolu UP3I pro centralizovanou správu tiskových zařízení. Řadu archových tiskových strojů 3000, určených pro náročné velkoobjemové zakázky (50 tisíc až 1 milion výtisků měsíčně), nyní rozšiřuje VarioPrint 3110, který nabízí nejvyšší rychlost v dané řadě (105 stran za minutu). Obdobnou rychlost a multifunkční vybavení (tisk, kopírování, skenování) poskytuje nový model řady 2000, VarioPrint 2110.

Nová nabídka myslí i na provozy typu print- či copy-shopů. Právě pro ně jsou určeny produkční barevný systém CPS800 a multifunkční řešení pro černobílý i barevný tisk CS180 a CS230. Zajímavě vypadá inkoustová tiskárna pro profesionální grafické aplikace CS6060: jedná se o šestibarevnou tiskárnu se super-wide piezo tiskovou hlavou, jejíž výstupní tisk by měl odolat venkovním podmínkám až tři roky - jde tedy o řešení vhodné například pro výstavní grafiku, bannery, reklamy na vozidlech atp. Zejména do oblasti technické grafiky (a také například copy-center, nabízejících příslušné služby) pak míří TDS800 Pro Series, vysokoobjemový velkoformátový systém, který jako jediné zařízení svého druhu nabízí volitelnou výstupní rychlost (6, 8 nebo 10 tisků formátu A0 za minutu). Konečně je pak třeba zmínit, že se na OpenHouse představovala i nová verze softwarového systému PRISMA, jehož jednotlivé moduly slouží k využití zařízení Océ ve všech předpokládaných oblastech nasazení.

TDS800

Factory tour

Vítaným doplňkem akce byla factory tour, tj. prohlídka výrobního provozu v Poingu, uspořádaná speciálně pro českou novinářskou výpravu. V provozu se vyrábí digitální tiskové stroje, takže bylo zajímavé podívat se, jakým způsobem se rodí zařízení, která bylo jinak možno vidět v akci na samotné výstavě. To, co zaujalo ve dvou výrobních halách na první pohled, byly automaty řízené vozíky, zajišťující zcela samostatně distribuci dílů v provozech. Tato distribuce je díky nim a počítačovému řízení skutečně plně automatizovaná, což přináší podstatně bezchybnější a efektivnější správu výrobních komponent, nežli při využití lidské obsluhy.

Montáž i zevrubné testování strojů jsou již nicméně zajišťovány lidmi, specialisty, kteří se musí nejprve několik let připravovat k tomu, aby mohli danou činnost vykonávat. Stroje se v Poingu vytváří většinou přímo na základě objednávek, asi dvacet procent výroby je nicméně do zásoby. V testovacím oddělení zůstávají v chodu i modely zařízení, které se již nevyrábějí: díky tomu je možno provádět servis i výrobu náhradních dílů u dosud využívaných instalací starších modelů. Výrobce také dbá na zpětnou vazbu se zákazníky a konkrétní zkušenosti s provozem daného stroje zohledňuje při konstrukci nových zařízení.

Závěrem

Océ Open House 2005 předvedl nejen produkty a koncepce Océ, ale také nabídl působivou ukázku toho, jak dnes vypadá (či mnohde teprve může začít vypadat) svět digitálního tisku nebo firemního in-house publikování. A jak jsme se pokusili v našem článku ukázat, jedná se o svět nadmíru zajímavý.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Reportáže  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: