Océ Open House 2006: vítejte ve světe profesionálního digitálního tisku - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Reportáže

Océ Open House 2006: vítejte ve světe profesionálního digitálního tisku

3. dubna 2006, 00.00 | Společnost Océ uspořádala další přehlídku - v pořadí již 13., profesionálního digitálního tisku s názvem Océ Open House. Opět jsme se mohli v prostorách výrobní haly společnosti, v Německém Poingu (nedaleko Mnichova), přesvědčit, co nového se děje ve světě produkčního digitálního tisku a publikování.

Minulý týden ve dnech 27. - 31.3. proběhl již 13. ročník Océ Open House, který pořádá společnost Océ. Tento přední (a jediný evropský) výrobce produkčních řešení pro digitální a velkoformatový tisk a kopírování každoročně mění svou výrobní centrálu v německém Poingu (poblíž Mnichova) na jeden z největších evropských veletrhů v oblasti digitálního tisku. Na této přehlídce máte možnost vidět velkou a komplexní nabídku novinek (jak hardwarových tak i softwarových) a technologií Océ i jeho partnerských výrobců. Stejně jako v minulých letech, i letos zorganizoval pořadatel speciální zájezd (Open House Bus) pro české novináře, kteří tak měli jedinečnou možnost, navštívit tuto, bezesporu zajímavou a ojedinělou jarní akci, kde bylo prezentováno více než 20 nových zařízeních a softwarových řešeních. A co jste konkrétně mohli vidět na letošním Open Housu?

Program a organizace výstavy

Open House probíhal celý pracovní týden od pondělí do pátku (27. až 31. března). Otevřeno bylo každý den od 9:00 do 18:00 hodiny, s výjimkou pátku, kdy se brány letošního Open Housu zavřely již v 15:00 hodin. K dispozici byla také kyvadlová doprava z Poingu na letiště (a zpět). V případě potřeby jste mohli využít i prohlídky veletrhu za doprovodu průvodce (v anglickém / německém jazyce). Stejně jako v loňském roce, byla i tentokrát celá výstava rozdělena do dvou hlavních skupin - komerční tisk a firemní tisk (Commercial Printing / Corporate Printing), přičemž první skupina byla situována v levé časti areálu a druhá skupina v části pravé (z pohledu od hlavního vstupu).

Kompletní výstavní plocha čítala zhruba 7500 m2, což byl nárůst o zhruba 25%, než v roce minulém. Kromě jednotlivých "stánků", kde jste měli možnost vidět nová řešení, byly k dispozici také workshopy, přednášky a promítání - to se odehrávalo převážně v hlavním promítacím sále, hned u hlavního vchodu. Pokud jste již byli vyčerpáni neustálým běháním a nasáváním nových informací, mohli jste si jít odpočinout k všudy přítomným stánkům s občerstvením, nápoji, koktejly nebo kávou. V zadní části areálu byl velký cateringový stan, v kterém se podávaly obědy, dezerty pivo a nealkoholické nápoje.

Co bylo k vidění

Hned zkraje "levé" zóny z oblasti komerčního tisku měly své místo "Poskytovatelé digitálního tisku", vedle byly stroje pro reprografii a grafický průmysl, kde jste mohli pozorovat jaké možnosti tisku nabízí Océ v oblastech Graphics arts, Graphics display a reprografie. Velice hojně zde byly zastoupeny systémy typu "Print On Demand" (neboli plně perzonalizovaný tisk - "tisk na přání"). Mohli jste zde pozorovat, kompletní výrobu počínaje vizitkami, přes obálky, kalendáře až po tisk. A to od samotného tisku, přes řezání až po finální úpravy, jako jsou například vazba, laminování atd. To vše v případě jak malonákladového, tak i větších objemů monochromatického i barevného tisku. Kromě toho byly k vidění i řešení z oblasti velkoformátového tisku a to jak barevného tak i černobílého - plakáty, billboardy, tisk na polep automobilů, budov, ale také technické výkresy - stavební projekty a podobně. V zadní části levého křídla se nalézalo oddělení pro digitální tisk novin, nabízející on-line tisk libovolného periodika z různých koutů světa (na závěr představení nám zástupci Océ nechali tisknout aktuální - středeční číslo Mladé Fronty). Nespornou výhodou této technologie je především tisk libovolného periodika na libovolném místě na světě a to kdykoli. Kromě toho jednotlivé rubriky lze navíc přizpůsobit danému regionu (sekce regionálních aktualit, událostí, inzerce, a podobně).

Pravá část veletrhu nabízela řešení v oblasti firemního tisku a to od malonákladových tiskáren až po stroje s velkým objemem tisku nebo velkoformátový tisk. Velkou roli zde hrály multifunkční modely, kombinující kromě tisku také funkce kopírky nebo faxů (případně obojího). Jednalo se o stroje pro segmenty výroby, státních služeb, vzdělávacích projektů, dále také pro obchodní sféru a průmysl nebo finanční správy, telekomunikace, pojišťovny a mnoho dalšího. Nechyběly ani všudypřítomné workshopy, přednášky a samozřejmě též softwarová řešení k jednotlivým produktům.

Novinky pro rok 2006

Océ si je dobře vědoma současného trendu, kdy černobílý tisk jako takový globálně pomalu ale jistě ustupuje a na jeho místo se tlačí stále více a více tisk v barvách. Společnost proto reaguje na tuto skutečnost a celkově implementuje do nových produktů z již stávajících řad (monochromatického tisku) kromě černé barvy také další barvy (převážně modrá + červená). Jedním z takových strojů jsou zařízení VarioStream 9230, která nahrazují stávající modely 9210 a 9220. Jedná se o tiskárny menších formátů ze segmentu DDS (Digital Document Systems). Zařízení tisknou systémem jedna barva (černá) + přítisk jednou (modrá/červená) nebo dvěma (modrá+červená) barvami. Zařízení využívají novou technologii "GraphicArts Plus", která umožňuje jasnější a ostřejší výtisky, pomocí dokonalejšího osvitu diodami (jejichž počet dosahuje až 11 000 diod).

Dalšími zajímavými novinkami byla zařízení z oblasti velkoformátového (LFP) tisku, kde Océ představilo hned několik nových produktů, například dvojici barevných modelů CS2044 a CS2024. Další vystavované modely představovaly tiskárny pro černobílý tisk z řad TCS300 (320 a 350), TSC600 a TSC800. Žhavým želízkem v ohni byl zajímavý multifunkční LF stroj TCS500. Tento model umožňuje kromě samotného tisku dále také kopírovat nebo skenovat a to jak monochromaticky, tak i barevně. Přičemž velikosti výstupu se mohou pohybovat od standardního formátu A4 až po formát A0. Zařízení využívá až tři role papíru a k vytištění jednoho listu (plachty) formátu A0 dojde již za 40 sekund (v monochromatickém módu).

Bezpochyby jedním z nejzajímavějších a zároveň i nejdiskutovanějším produktem na celé výstavě bylo velkoobjemové zařízení určené pro tisk řezaných malých formátů - VarioPrint 6250. Výrobce si slibuje od tohoto zařízení malou revoluci a hodlá tímto strojem nastolit naprosto nový standard v oblasti tisku v daném segmentu. Tiskárna disponuje technologií "Océ Gemini Instant duplex", která spočívá v naprosto revolučním, ale zároveň velice jednoduchém řešení. Jak už název napovídá, jsou zde dvě tiskové hlavy - jedna ze shora a druhá zespoda, které pracují současně, čímž umožňují tisknout až 250 stran formátu A4 za minutu - v duplexním módu (jednostranně pracují rychlostí poloviční - tedy 125 stran za minutu). K tomuto razantnímu řešení vedl výrobce fakt, že zhruba 80% všech vytištěných dokumentů se tiskne oboustranně, proto se zaměřil na tuto oblast. VarioPrint 6250 je momentálně nejrychlejší tiskárnou svého druhu na světě (běžný standard se pohybuje okolo 150 stran za minutu).

Dále zde byla k vidění i multifunkční monochromatická zařízení řady VarioPrint do kanceláří a prostorů s menším provozem tisku. Jednalo se konkrétně o modely typových řad VarioPrint 5000 a Varioprint 7000. Za povšimnutí stály také praktické ukázky velkoformátových barevných zařízeních typu CS9065 nebo modelu LightJet. První z nich CS9065 používá k tisku osmi barev (klasický systém CMYK, rozšířený o světlejší typ ke každé barvě - lc, lm, ly, lk). Zařízení typu LightJet se zase řadí do špičkových strojů ve své kategorii, jejichž výstup se již přibližuje k ofsetovému tisku. Kromě toho jste zde mohli spatřit spoustu stávajících a prověřených produktů, jako jsou například: archové stroje pro velkoobjemové zakázky (50 tisíc - 1 milion výtisků za měsíc) - VarioPrint 3110 (105 stran za minutu) nebo multifunkční VarioPrint 2110 (tisk, kopírování, skenování).

Exkurze do fabriky

Stejně jako v uplynulém roce, jsme měli šanci i letos zúčastnit se v odpoledních hodinách, před koncem výstavy, speciální akce, nazvané Factory Tour, která byla příjemnou tečkou za celým dnem. Na vlastní oči jsme se tak měli možnost přesvědčit, jak to vypadá v plně automatizované fabrice, kde se vyrábí většina toho, co jsme měli právě možnost vidět "za zdí". Po exkurzi do dvou výrobních hal Océ v Poingu jsme se seznámili s "pracovníky", které představují plně automatizovaní roboti, zajišťující distribuci dílů ve výrobních halách. Tu a tam se občas mihl nějaký človíček v plášti, ten však plnil spíše funkci dozoru a v případě nejvyšší nouze též první pomoci (robotům). Jinak samotnou komplementaci a zkušební provozy nových strojů již samozřejmě také "zatím stále" zajišťujeme my - lidé. Nicméně ve všech prostorách výrobního závodu byl z pochopitelných důvodu přísný zákaz fotografování, tudíž zde jsme bohužel žádný obrazový materiál nepořídili.

Závěr

Jelikož veletrh byl velice zajímavý, jedno odpoledne je bohužel na takovou akci málo a projít a osahat všechno nebylo v tak krátkém časovém úseku možné. Přesto jsme se snažili zaměřit se na to hlavní. Každopádně Océ Open House 2006 posunul svět digitálního produkčního tisku a publikování opět o kus dále. Vzhledem k roku minulému by se dokonce dalo říci, že letošní veletrh byl, co se novinek týče, mnohem převratnější a hmatatelnější a to zejména díky nově představené malo-formátové tiskárně VarioPrint 6250, která svým novým konceptem (a tím i rychlostí tisku) určuje nový směr ve své třídě. Společnost Océ nastínila, jak dnes vypadá segment digitálního tisku a nyní je už jen na zákazníkovi (respektive marketingové strategii výrobce), jak se k tomu všemu postaví.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Reportáže  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: