Kolik peněz utratí fotograf v USA? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Reportáže

Kolik peněz utratí fotograf v USA?

29. září 1999, 00.00 | Další reportáž z USA je věnována cenám spotřebního materiálu a fotoaparátů jak pro klasickou, tak i digitální fotografii.

Chystáte se na dovolenou či pracovní cestu do zahraničí? Pokud ano, jistě s sebou povezete fotografickou či video techniku. V průběhu poslední cesty do USA jsem podnikl důkladný průzkum trhu se spotřebním materiálem a technikou, který by vám mohl pomoci na cestách.

Baterie
Pokud cestujete do běžné civilizované země nebudete mít zřejmě problém sehnat libovolný typ baterií. Ve většině zemí si obchodníci dobře uvědomují, co průměrný turista potřebuje a jsou připraveni mu poskytnout za adekvátní odměnu vše co bude potřebovat. Zde samozřejmě pro českého turistu/cestovatele nastává trochu problém, protože kurz koruny z nás skoro ve všech zemích dělá chudé příbuzné. Baterie se nejlépe shánějí buď v hypermarketech nebo v obchůdcích pro turisty. Na každém letišti najdete obchod, ve kterém si baterie koupíte, ale ceny Vás asi nepotěší. V Curychu na letišti stála jedna tužková baterie Energizer cca 50 Kč v přepočtu, což není zrovna málo. K dostání byly i atypické baterie pro fotoaparáty, PDA a další zařízení. Ceny většinou 2x - 3x vyšší než v ČR. Při cestování po Spojených státech jsem udělal následující zkušenost. V každém turistické centru je spousta malých obchodů se suvenýry, ve kterých seženete běžné typy baterií (AA, AAA a některé CR). Jejich ceny jsou opravdu šílené. Výrazně výhodnější je pokusit se najít větší obchod - hypermarket, nejlépe na okraji města popřípadě elektro nebo foto obchod tamtéž. Pokud se pohybujete mimo běžně navštěvované turistické atrakce, ceny baterií jsou zhruba na úrovni dvojnásobku českých a dostupnost je dobrá.
Samozřejmě nejlepší cestou přivést si s sebou akumulátory a dobíječku. Nezapomeňte si však předem zjistit, jaké napětí se v dané zemi používá a hlavně jaké zásuvky jsou běžné. Bohatost tvarů konektorů je opravdu neuvěřitelná a za půjčení či zakoupená redukce přímo na místě dáte často víc, než by byla investice do baterií.

Filmy
Pokud používáte klasické filmy je opět lepší přivést si s sebou zásoby z domova. U 35mm filmů není snad nikde na civilizovaném světě problém. Nabídka značek se většinou omezuje na Kodak, Agfu, Fuji a Konicu. V zahraničí je samozřejmostí i APS, se kterým se u nás ale moc nepracuje. Mezi západními turisty jsou velmi oblíbené fotoaparáty na jedno použití, který je všude nabízena přehršel.
Pokud fotografujete na jiný formát, nebo chcete používat speciální filmy je rozhodně lepší vést si vlastní materiál. Filmy se většinou prodávají v krámcích pro turisty a najít seriózní foto obchod třeba i v centru San Franciska je problém.
Pokud jste nedočkavými fotografy, můžete si nechat přímo v zahraničí vyvolat film a udělat fotografie. Zcela běžné je vyvolávání do jedné hodiny a třeba v USA je poměrně běžné i vyvolání do 20 minut. Sám jsem této služby nevyužil, ale co jsem tak zahlédl byla kvalita fotografií velmi dobrá i u dost neseriózně vypadajících krámků. Je otázkou zda šlo o náhodu či pravidlo.
K filmům bych rád poznamenal ještě jednu drobnost. Dobře si rozmyslete jakou značku filmu použijete. Měl jsem možnost testovat celkem 6 různých druhů běžně dostupných filmových materiálů a s barevným podáním jsem byl spokojen pouze u dvou. Pokud nejste fandy pouťových barev, stejně jako já, je vhodné si dobře vybírat.

Paměti pro digitální fotoaparáty
I v oblasti digitální techniky je potřeba počítat s případným nákupem pamětí. V USA stejně jako třeba ve Francii, kde jsem byl v loňském roce, není problém sehnat paměť CompactFlash nebo SmartMedia.
Nejlépe se hledají obchody s elektronikou určené pro turisty. Možná Vás bude šokovat nízká kultura prodeje a takřka nulové znalosti obsluhy, ale je potřeba si uvědomit, že většina těchto stánků funguje podobně jako naše tržnice. Původ většiny zboží je dost nejasný a v lepším případě jde o výprodeje. To se koneckonců týká i nabízených modelů digitálních fotoaparátů. Chvílemi jsem si připadal jak v muzeu digitální fotografie. Co je důležité, o ceně se vždy smlouvá a není problém ji stlačit většinou o 30 - 50%. Nepočítejte pochopitelně se zárukou, na druhou stranu ceny budou většinou nižší než u nás.
Další možností jsou seriózní obchody nejčastěji s výpočetní technikou. V těch jsou je nabízeno většinou několik posledních modelů dvou až tří značek. Ceny dost kolísají v závislosti na umístění obchodu. Cena je pochopitelně pevně daná a stále se může dostat pro cenu v ČR. Problémem zůstává záruka, protože opravu Vám provedou opět pouze v zemi prodeje a navíc někteří výrobci používají jiné značené pro USA a pro zbytek světa.
Poslední možností jsou specializované obchody s digitální fototechnikou či s fototechnikou. Ty se hledají poměrně dost špatně, jsou pouze ve větších městech. Pokud však na nějaký narazíte budete překvapeni bohatostí nabídky a poměrně příznivými cenami. Obsluha v drtivé většině případů příjemně překvapí ochotou a informovaností. Pouze bych varoval před mentalitou Američanů. Jejich názory a postoje mohou být výrazně jiné, než by Evropan očekával, takže doporučení prodávajícího mohou být překvapivá.

Závěr
Nákup spotřebního materiálu se většinou v zahraničí nevyplatí. U techniky je situace komplikovaná. Pokud najdete ten správný obchod, pak můžete hodně ušetřit, jak u elektroniky tak i u běžných fotoaparátů. Je potřeba si však dávat velký pozor na to co kupujete. Například můžete narazit na jiné normy než u nás, jiné zdroje či příslušenství. Jiné značení produktů také ztěžuje orientaci, takže pokud se chystáte nakupovat dražší zařízení, pokuste se o něm sehnat maximum informací předem a vše si ověřujte! A na závěr obligátní upozornění. Veškeré přístroje zakoupené mimo území ČR se velmi špatně reklamují u nás. Výrobci se touto cestou brání individuálním dovozům a reklamace třeba v USA se na dopravě opravdu prodraží.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Reportáže  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: