Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Reportáže
Jaký je EmbaxPrint 2005?
Veletrhy a vystavy
18. května 2005, 00.00 | V těchto dnech se na brněnském výstavišti koná již 23. ročník nejvýznamnější tuzemské
výstavní akce pro tiskařský, papírenský a obalový průmysl EmbaxPrint. Co nabízejí
expozice výstavy? Jaké zde nalezneme novinky a jak dopadla soutěž Zlatý EmbaxPrint? To i
mnoho dalšího se dovíte v naší reportáži.
Těžko lze polemizovat s tvrzením, že výstava EmbaxPrint představuje zřejmě nejvýznamnější příležitost prezentace aktuálního stavu polygrafie a dále papírenského či obalového průmyslu nejen v ČR, ale potažmo též střední i východní Evropě. Letos se tato akce koná ve dnech 17. - 20. 5. 2005 již po 23., a to tradičně v prostorách brněnského výstaviště. Na Embax jsme se vypravili hned v jeho úvodním dnu i my, abychom v tomto článku přiblížili naše dojmy z této akce a také souhrn nejzajímavějších novinek, které jsou na letošním Embaxu k vidění.
K povaze akce
Podle oficiálních údajů pořadatelů, tedy společnosti Veletrhy Brno, je letošní EmbaxPrint největší za svou historii. Akce se účastní 600 firem z 27 zemí, které obsadily výstavní plochu přes 30 000 čtverečních metrů. K tradičním vystavovatelům z ČR, Slovenska, Polska, Německa a Itálie přibyly letos poprvé například Španělsko, Portugalsko, Čína či Korea. Zejména ti návštěvníci, kteří již výstavu několikrát absolvovali, by měli vědět, že se polygrafické expozice přestěhovaly z pavilonů C a D do nových pavilonů F a G1 na druhém konci výstaviště. Papírenskému průmyslu pak tradičně patří zejména pavilon A, obaly se nacházejí v pavilonu V.
Expozice v rámci programu Workflow obrazových dat
Tolik základní údaje. My bychom je rádi doplnili o několik subjektivních postřehů. Především musíme konstatovat, že Embax působil první (obvykle nejvíce navštěvovaný) den hodně poklidným dojmem: to je poměrně vysvětlitelné, neboť se jedná o záležitost, která (na rozdíl od například Invexu) přitahuje zájem pouze lidí z oboru. Každopádně to není na škodu věci, neboť takto má návštěvník možnost si skutečně v klidu prohlédnout a konzultovat ty výrobky a aplikace, o které má zájem. A takováto možnost je i v době, kdy "vše je na Internetu" dosti cenná, neboť tiskoviny, papíry či obaly jsou především o konkrétních výstupech a nikoli o ideálních parametrech, udávaných v propagačních letácích výrobců.
Organizace expozic nám přišla účelná a například v případě pro nás nejvíce zajímavého pre-pressu musíme konstatovat, že vedle řešení zavedených bylo občas možno narazit na zajímavé produkty, které si cestu na český trh teprve hledají. Na druhou stranu je jasné, že rok po Drupě není možné očekávat nějaké zásadní produktové novinky celosvětového významu.
Pokusme se nyní přiblížit, co je letos na Embaxu k vidění. Vzhledem k rozsahu akce nezastíráme, že se jedná o náš subjektivní výběr, který si rozhodně neklade za cíl vyčerpávajícím způsobem pokrýt akci celou: od toho zde jsou stránky výstavy a samozřejmě do pátku trvající možnost EmbaxPrint osobně navštívit.
Polygrafie
Zásadní pro pre-pressovou expozici v pavilonu G1 a tak trochu pro celý polygrafický Embax je doprovodný program "Workflow obrazových dat". Jedná se o projekt, který se pokouší odborné i laické veřejnosti prezentovat nejnovější trendy v elektronickém zpracování textu a obrazu od fáze počátečního návrhu až po finální tiskový výstup. K vidění tedy jsou produkty pro kreativní profesionály, jako jsou nedávno uvedená Adobe Creative Suite 2 či QuarkXPress 6.5, řešení pro PDF workflow typu Enfocus PitStopu, proofingové technologie Efi, ateliér digitální fotografie zajišťovaný Institutem digitální fotografie, workflow systémy či zařízení a technologie pro personalizovaný, on-demand nebo malonákladový digitální a produkční tisk i leccos dalšího. To vše je provázeno pestrým přednáškovým a prezentačním programem, vysvětlujícím povahu mnohých představených postupů a technologií v širších souvislostech.
Truck Océ
Zájemci o horké novinky by měli navštívit expozici společnosti Epson. Ta totiž prezentuje svou novou technologii pro kvalitní barevný inkoustový tisk UltraChrome K3, použitelnou jak v profesionálním tisku digitálních fotografií či uměleckých děl, tak v předtiskové přípravě. Trošku jinak než je to obvyklé se pak na Embaxu představuje společnost Hewlett-Packard. V rámci její expozice jsou totiž k vidění mimo "běžných" řešení tohoto výrobce, určených pro inkoustový či laserový tisk (nátisky, velkoformátový výstup aj.), také workflow systémy pro tisk a výrobu skript či knih nebo personalizovaný tisk. Výrobu personalizovaných publikací si přitom může návštěvník vyzkoušet v praxi a z akce si tak jako hodnotný dárek pro své blízké odnést například příslušně personalizovanou pohádkovou knihu. Digitální tisková zařízení HP Indigo (3050 a 5000) jsou k vidění v expozici společnosti Macron.
Hodně ambiciózně vystupuje na Embaxu společnost Océ. Sada jejich řešení Digital Production Print Factory (zejména stroje z řady VarioPrint, doplněné o zařízení jiných výrobců, například dokončovací zařízení firem Duplo či Watkiss) totiž představuje výkonná řešení pro vysokoobjemové (černobílé i barevné) tiskové zakázky typu manuálů či personalizovaných dokumentů (direct-maily, kalendáře, vizitky), jež svým výkonem dokáží významně doplňovat či dokonce nahradit ofsetový tisk. Na akci je pak k vidění i komplexní sada řešení Océ pro velkoformátový tisk projektové dokumentace, prezentovaná ve velkém trucku Océ International RoadShow, zaparkovaném před pavilonem G1.
Tiskaři nicméně zamíří i do expozic pavilonu F, kde se prezentují velcí tuzemští i zahraniční výrobci archových ofsetových tiskových strojů či odpovídajícího příslušenství. Hodně novinek slibuje společnost Adast: poprvé v ČR je k vidění stroj ADAST 807 pro formát B2, světovou premiéru má lakovací zařízení na stroji ADAST 757P atp. Již pod značkou KBA (přesněji KBA-Grafitec) jsou na Embaxu představena tisková zařízení české společnosti Grafitec, která byla nedávno KBA zakoupena. Tradičním vystavovatelem je Heidelberg, který předvádí své produkty pro pre-press, press i post-press (mnohdy se jedná o novinky z Drupy, jež mají v ČR na Embaxu svou premiéru), včetně workflow systému Prinect.
Expozice Adastu
Obalový a papírenský průmysl
Vedle polygrafie je Embax zaměřen i na výrobu obalů a papírů. I zde se přitom vedle expozic nabízí různorodý doprovodný program: již den před Embaxem proběhla mezinárodní konference Papír-tisk-obaly pořádaná Společností papíru a celulózy, obalová asociace SYBA pak pořádala workshop Food Packaging in Central and Eastern Europe. Proběhla soutěž Mladý obal a na 19. 5. je plánován seminář studentů papírenských vysokých škol. Po celou dobu výstavy je v provozu Testovací zóna, ve které si mohou návštěvníci nechat bezplatně vyzkoušet svou průtažnou fólii. Rozmanité jsou pak prezentace samotných produktů: obaly prezentují například Arcon Machinery, Arca Systems, Ekobal, Pebal, Svaz českých a moravských výrobních družstev či již zmíněná Obalová asociace SYBA. Největší expozici v oboru papírenský průmysl má letos německá firma Prowel, kromě ní jsou k vidění expozice českých společností, jako jsou například Artypa Holubov, Emba, Jihočeské papírny Větřní, Gio Style PAP, Moraplast, Obaly Morava či Olšanské papírny.
Expozice obalového průmyslu v hale V
Zlatý EmbaxPrint
O tom, že na letošním Embaxu je opravdu k vidění leccos zajímavého, svědčí i ocenění Zlatý EmbaxPrint, která byla vyhlášena navečer prvního dne. Z dvanácti nominovaných řešení jich bylo oceněno celkem 7. Konkrétně jde o:
- Digitální tiskový stroj Océ CPS 900 společnosti Océ (řešení pro malonákladový tisk v
barvě)
- Tiskový řídicí systém ADACONTROL 3 společnosti Adast (systém pro centrální řízení
provozu tiskových strojů)
- Prezentační desky s voštinou společnosti EMBA (speciální obal kombinující exkluzivní
voskovanou lepenku Luxor natur s papírovou voštinou)
- Paldyntest společnosti Pragometal (testovací systém obalovacích fólií)
- LCD monitor EIZO CG 220 společnosti EIZO NANAO Corp. (první monitor na světě s plným
pokrytím barevného prostoru AdobeRGB s HW kalibrací)
- Boxmatic 17 DCP ing. Josefa Milíka (zařízení na výrobu krabic)
- OVDotTM společnosti Optaglio (holografický prach nesoucí variabilní informaci)
Bližší podrobnosti o oceněných i ostatních nominovaných či přihlášených exponátech lze najít na odpovídající stránce výstavy.
K oceněným exponátům patří i EIZO CG 220
Závěrem
Jak jsme se pokusili naznačit výše, představuje letošní EmbaxPrint poměrně reprezentativní přehlídku současných řešení a technologií pro tiskařský, obalový i papírenský průmysl. A nejen to, jedná se rovněž o příležitost, jak vyměnit s výrobci i kolegy v oboru informace či zkušenosti. Výprava na brněnské výstaviště tedy stojí rozhodně za to.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
10. prosince 2024