Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Reportáže
Dve semináře o profesionální fotografii
20. června 2000, 00.00 | V tomto článku najdete srovnání dvou odlišných filosofií profesionální digitální fotografie demonstrovanou na průběhu seminářů věnovaných značkám Kodak a Sinar.
Minulý týden proběhly v Praze dva nezávislé semináře věnované digitální fotografii. První uspořádala společnost Fotoworld a byl věnován profesionální digitální technice společnosti Kodak. Druhý pořádala společnost Profifoto a byl věnován produktům značky Sinar. Přestože oba se výhradně věnovaly oblasti profesionální digitální fotografie, přístup se značně lišil. Je to pochopitelné, protože oba prezentovaní výrobci mají na problematiku jiný pohled.
Profesionální digitální fotografie od Kodaku
První seminář proběhl ve dvou cyklech 13. a 14. června v prostorách pořádající společnosti. Program se nezaměřoval pouze na představovanou techniku, ale snažil se přiblížit technologické zázemí výrobce. Jako první vystoupil zástupce společnosti Grafie, který prezentoval výsledky srovnávacích testů této společnosti. Test byl bohužel hodně uživatelsky zaměřen a navíc srovnával pouze vybrané fotoaparáty ze všech kategorií. Přesto přednáška představovala zajímavý úvod, který měl nastolit otázku "Pro koho je vhodná opravdu profesionální technika?"
Druhou přednášku obstaral pan Jiráček. Ten bravurním způsobem prezentoval fyzikální zákonitosti provázející digitalizaci obrazu a poukázal na celou řadu velice důležitých optických a elektrických vlastností snímacích prvků. Jeho vysokoškolsky pojatý výklad byl o to zajímavější, že nahlížel celou problematiku v širších souvislostech a zcela potlačil komerční stránku věci.
Poslední část již patřila zástupcům společnosti Fotoworld, jmenovitě pánu Votýpkovi a panu Chrastilovi. Jejich část byla pochopitelně
zaměřena již výhradně na produkty značky Kodak. Po úvodu věnovanému novým technologiím, postupům výroby a technickému představení
produktů následovalo fotografování s vystavenou technikou. K vidění a osahání byly fotoaparáty DCS 330, 520 a 620, dále nová termosublimační tiskárna a pochopitelně kompletní programové vybavení.
Pokud shrneme prezentované informace získáme asi následující obraz: Kodak věnuje digitální fotografii velkou pozornost již více jak 10 let. Patřil mezi první výrobce nabízející profesionální digitální fotografii a v oblasti digitálních kamer založených na bázi těl 35mm zrcadlovek patří ke světové špičce. Kodak si zakládá na vlastním vývoji a výrobě, takže profesionální modely DCS jsou vybaveny snímači značky Kodak a celou řadou technologií pocházejících z laboratoří právě Kodaku. Jednoznačně i nadále hodlá Kodak vylepšovat a rozvíjet technologii mozaikových plošných senzorů, u kterých nově zavádí barevnou masku CMYG ( viz. Kodak DCS 620x). S největší pravděpodobností se Kodak ani v nejbližší budoucnosti nepustí do honby za výrazně vyšším rozlišením, protože 6Mp považuje pro většinu aplikací za dostačující.
Digitální fotografie ala Sinar
Ve dnech 14. a 15. června proběhly v pražské pobočce Profifota celkem 4 semináře věnované produktům značky Sinar a další profesionální foto technice. Asi největším lákadlem byla česká premiéra nových technologií prezentovaných na veletrhu Drupa 2000. Semináře se zúčastnil přímo zástupce společnosti Sinar pro náš region, který také celý seminář odprezentoval.
V průběhu semináře byl představen celý sortiment značky Sinar z oblasti digitální fotografie a dokonce se přítomní účastnici dozvěděli první informace o plánovaných novinkách pro tento rok. Seminář byl rozdělen do dvou částí. První tvořila prezentace, v jejímž průběhu byla představena veškerá technika a přišlo pochopitelně i na výklad základních technologií. Druhou část představovala praktická ukázka fotografování a ovládání digitálních stěn.
Sinar je tradičním výrobcem těch nejvýkonnějších digitálních studiových kamer. Nejnovější modely digitálních stěn sice již nejsou vázány pouze na studiové prostředí, přesto právě v této oblasti patří Sinar mezi světovou špičku. Digitální stěny jsou již všechny vybaveny plošnými snímači s mozaikovým barevným filtrem od společnosti Phillips. Pro dosažení maximální kvality však nabízejí režim multi-shot, při kterém dochází ke 4 expozicím, při kterých je snímač postupně posouván tak, aby pro každý bod byla k dispozici komplexní barevná informace. Díky tomu digitální stěny Sinar nabízejí jak možnost snímání dynamických scén v režimu one-shot, tak velice precizní snímání statických scén v multi-shot režimu.
Nejvíce pozornosti si získal systém Macroscan, který umožňuje se stávajícími digitálními stěnami dosáhnout až čtyřnásobného rozlišení a získat tak rozlišení, které je mozaikovým snímačům jinak nedostupné. Této zajímavosti věnujeme v nejbližších dnech samostatný článek.
Pokud opět shrneme prezentované informace, získáme následující obraz: Sinar je tradičním výrobcem fototechniky, který se soustřeďuje na špičkovou profesionální oblast. Sinar nenabízí pouze digitální stěny, ale kompletní stavebnicový systém umožňující velkou variabilitu a extremní výkon. Cílem Sinaru je nabízet komplexní řešení jak pro statickou fotografii, tak i pro práci v terénu. Hlavním kritériem by vždy měla zůstat kvalita obrazu.
Závěr
Přestože jak fotoaparáty Kodak DCS, tak i Sinar oslovují profesionální fotografy, nejde o konkurenční řešení. Na obou seminářích se sice mluvilo o zcela univerzálních řešeních, ale filosofie obou značek je odlišná. Kodak je vhodný hlavně pro fotografy zvyklé na 35mm kamery a nejsilnější je v reportážní fotografii a exteriérech. Sinar tradičně pracuje se středním a velkým formátem, což samo o sobě evokuje atmosféru studia či ateliéru. Dá se tedy říct, že každá značka má své příznivce, kterým nabízí universální řešení. Záleží hlavně na tom, s čím je fotograf zvyklý pracovat.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024