Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Reportáže
CeBit 2003: Zajímavé periferie
CEBIT
17. března 2003, 00.00 | Letošní CeBit nepřinesl v podstatě nic převratného, ale pár zajímavých periferií se přesto našlo. Třeba klávesnice pro Adobe Photoshop.
CeBit především nabízí masivní nabídku všemožného hardwaru. Tajwanských výrobců bylo letos kolem 600, z nichž odhadem 80 % nabízelo nějaký hardware (možná to bylo dokonce 90 %). Většinou se jednalo o různé komponenty počítačů – od základních desek, přes zdroje, chladiče až po „obyčejné“ drátky nebo propojovací kabely. Snem každého výrobce je získat dobrého evropského distributora a vymanit se tak z malého tajwanského trhu.
S postupem doby je zajímavé sledovat, jak se dřívější výrobci „železa“, jako třeba Abit, Asus, Microstar aj., od výroby postupně odvracejí. Stávající kanál na „výrobce“ počítačů ovšem zachovají, akorát výroba se přesune do menších firem a firmiček, které jsou schopné specializované operace dělat levněji. A právě tyto firmy na CeBitu hledají další zákazníky, než jenom své stávající partnery. V prvním článku z CeBitu jsem psal, že pavilon 2 je největším asijským pavilonem. Bohužel jsem neměl pravdu – asijské, zejména tajwanské, expozice jsou ovšem v každém pavilonu. V pavilonech výrobců hardwaru moc jiných firem není, maximálně další národní expozice, jako třeba Kanadská.
Klávesnice
Stačí projít pavilon 25 a máte klávesnic do konce života dost. Naleznete zde všechny druhy, barvy či tvary. Martin se například rozplýval nad fosforeskující klávesnicí, která ve tmě zeleně (modře) svítí. Pro příznivce hororů je to zajímavé, ovšem ostatní parametry nejsou nijak úžasné.
Klávesnice firmy ideazon můžete koupit nejen s layoutem pro Photoshop, ale také 3D Studio nebo Dreamweaver
Mnohem zajímavější je Zboard System od firmy ideazon. Její ergonomická hodnota také není příliš vysoká, na druhou stranu má výměnné layouty. Základem je pevná základna, do které se vkládají plata kláves s různým rozložením. Hlavní využití vidí výrobce hlavně při hraní her, ovšem nabízí také klávesnici pro Adobe Photoshop. Hlavní její výhodou je zejména detailní popis všech kláves, včetně kombinací s modifikačními klávesami. Kromě toho stačí stisknout pomocné tlačítko a dozvíte se podrobnější nápovědu. Pro výuku programu jde o ideální výrobek.
Myši
Myši rozdělujeme na jednoletky a myši Logitech a Microsoft (a ano Apple, ovšem s jedním tlačítkem). Jednoletky vydrží maximálně jeden rok, jsou nespolehlivé a často i nepřesné. Pokud to s grafikou myslíte vážně, kupte si nějakou opravdu kvalitní myš, v současné době asi na USB, kde je možné dosáhnout lepší přesnosti (díky vyšší frekvenci).
Nová komplet od Logitechu, který udělá radost hlavně grafikům
Bezdrátové myši nejsou žádnou novinkou, bezdrátové optické myši jsou zde také už nějaký ten pátek. Co je ovšem nového je Logitech Cordless Desktop MX – bezdrátová klávesnice i myš, která má přesnost normální USB myši. Myš používá technologii snímání MX, které dosahuje přesnosti 800 dpi a dokáže sledovat i velice prudké pohyby. Uvnitř naleznete nabíjitelné akumulátory MiMH, které se dobíjejí při „parkování“. Klávesnice i myš jsou se základnou spojeny technologií Fast RF, která umožňuje vysokorychlostní přenosy dat, tedy hlavně pohybu myši. Cena celého sytému Logitech Cordless Desktop MX je 150 eur.
Tablety
Grafiky oblíbená firma Wacom nebyla na CeBitu zastoupena přímo, ale mohli jste ji najít minimálně na stánku jedné německé konzultační firmy adf, která předváděla různě vybavená grafická pracoviště (mimo jiné s monitory Barco). Zde byla také k vidění kombinace tabletu s monitorem, Wacom Cintiq.
Stánek konzultační firmy adf
Další místo, kde byly tablety k vidění, byla (jak taky jinak) tajwanská firma UC-Logic Technology, která měla hned 6 modelů a dva kombinované s klávesnicí. Největší model měl plochu 8 "x6 ", nejmenší 3,3 "x2,5 ". Všechny se připojují přes USB. O přesnosti ani o dalších parametrech se výrobce příliš nerozšiřuje.
Kromě samostatných tabletů byla tato technologie k vidění na stáncích mnoha firem v podobě Tablet PC. Počítače s perem jste mohli vidět jak na stánku Microsoftu, tak i na stáncích výrobců hardwaru. Stačí si jenom vybrat značku, rozlišení displeje a velikost disku.
Přenosná média
V době rychlých připojení k internetu už přenos dat uživatele příliš netrápí, alespoň ne v Americe. Pro nás zbytek světa stále zbývají různá přenosová média, od klasických CD, DVD, paměťové karty až po disky.
Že některé legendy grafického průmyslu ještě žijí jste se mohli přesvědčit v expozici Spojených Států na stánku EZQuest. Ne, nenajdete zde už žádná magnetická média, takové jsem snad ani žádné neviděl. Místo toho vyrábějí externí vypalovačky (CD-RW, DVD-RW), připojitelné buď přes USB 2 nebo FireWire. Kromě toho nabízejí také externí pevné disky o velikosti 20–300 GB. Vyrábějí se jak modely USB2, FireWire, tak i combo.
Ovšem podobných řešení najdete dvanáct do tuctu. Liší se většinou jenom nálepkou na krabici a podporou Mac OS (EZQuest je na ní postavený, ostatní firmy většinou nezajímá).
Icy Dock je jedno z řešení pro přenos dat. V otevřeném provedení si všimněte konektoru pro dokování (uprostřed) a USB (vlevo)
Podobné řešení nabízí také německá firma RaidSonic, které má výhodu, že přenosný disk můžete také dokovat do stolního PC, čímž získáte mnohem lepší přenosové rychlosti. Řešení se prodává pod označením Icy Dock.
Další řešení přenosu dat spočívá například v různých datových peněženkách, které se k počítači připojují přes USB, některé dokonce fungují jako čtečky paměťových karet, nejčastěji formátu SD. To je však námět na samostatný článek. Nejzajímavější řešení bylo představeno v podobě hodinek, které jsou vodotěsné do 30 m (což je v praxi tak akorát na běžné koupání). Výrobce bohužel moc nekoukal na optimalizaci a zvolil klasický USB konektor, který se připíná k pásku hodinek. Nebýt toho, šlo by o velice elegantní řešení.
Plus nebo minus?
Momentálně nejperspektivnějším záznamovým médiem je jistě DVD. Ovšem jakou verzi si vybrat? Panasonic nabízí svou verzi DVD-RAM, která může zaznamenávat na jednostranné i oboustranné DVD, čímž se zvyšuje množství zaznamenaných dat na 9,4 GB. Bohužel toto řešení se nelíbí všem, proto existují ještě dva „standardy“ zápisu DVD – DVD-R/-RW a DVD+R/+RW. Zatímco DVD-RAM je poměrně specifické, protože se do přístroje vkládá v ochranné krabičce, ostatní formáty tuto ochranu nevyžadují. Dále se dá říci, že „plusový“ i „minusový“ formát jsou bez problémů čitelné v klasických DVD mechanikách. První dva formáty (DVD-RAM a DVD-R/-RW) jsou schválené DVD Forem, DVD+R/+RW bohužel nikoli, i když členy „plusové“ aliance jsou také Thomson, Mitsubishi, Sony nebo Philips.
Nejlépe na to šel NEC (a spolu s ním i další výrobci), který představil vypalovačku 8 in 1, tedy osm formátů zápisu v jedné mechanice. V praxi to znamená, že umí 16x zápis CD-R, 10x zápis CD-RW, 4x zápis DVD-R i DVD+R a 2x zápis na DVD-RW a DVD+RW. Ještě se něco takového objeví ve stolních přístrojích a máme vystaráno, co používat.
Vypalovací mechanika od NEC, která poskytuje maximální možnou volnost
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024