Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Reportáže
CeBit 2003: Vize kalibrovatelného LCD nebo realita?
lcd trend
27. března 2003, 00.00 | Na faktu, že LCD monitory nejsou vhodné po náročnou grafickou práci, se odborníci snadno shodnou. Ale bude tomu tak i do budoucna? Co pro nás výrobci chystají?
Někdo na CeBitu kalibrovatelné LCD monitory vystavoval, jiný jenom ukazoval, co je všechno možné. V každém případě je poměrně jasné, že výrobci brzy musí přijít s kalibrovatelnými LCD monitory. Za prvé si je uživatelé žádají z důvodů ergonomie, úspory energie a jiných důvodů. Za druhé je jasné, že pokud někdo přijde s kalibrací pro LCD, které se bude dát věřit, vydělá "balík". A zatřetí, což je skoro nejdůležitější, klasické CRT monitory se za pár let téměř přestanou vyrábět. Není žádným tajemstvím, že velcí výrobci prodávají své divize na výrobu obrazovek jako ztrátové, případně licencují své patenty menším výrobcům, od kterých obrazovky zpětně odkupují. Zlom v používání CRT nepřijde okamžitě ani to nebude za pět let, ale už teď začíná být vidět.
Jaké jsou hlavní problémy současných LCD monitorů? Zřejmě největším problémem je počet zobrazitelných barev. Téměř všichni výrobci svorně udávají 16 milionů, ale to je spíše zbožné přání než realita. Většinou to zjistíte ve chvíli, kdy provedete kalibraci monitoru a barvy se vám "zhroutí". Druhým problémem je homogenita obrazu, která je daná faktickou neříditelností zářivky. Navíc barvy se částečně mění s úhlem pozorování, což je daň za technologii LCD.
Quato
Firma Quato má pověst kvalitního výrobce kalibrovatelných monitorů, který sice nedosahuje možností Barca, ale je někde kousek pod ním. Ve skutečnosti se říká, že existuje Barco, pak dlouho nic, pak je Quarto, případně LaCie a hned za tím zbytek pole.
Stánek Quato jste mohli najít v partnerské sekci Minolta
V současnosti má Quato v nabídce tři klasické kalibrovatelné CRT monitory, každý postavený na jiné obrazovce, a čtyři "kalibrovatelné" LCD monitory. Kromě toho nabízí Quato ještě high-endový skener, tři kolorimetry, lightbox D50, spektrální fotometr (překabátěná X-Rite DTP-41) a projektor (trochu mimo obor, ale Barco to dělá taky).
Mezi klasickými CRT kraluje 22" model two page mk4, který používá obrazovku Mitsubishi Diamondtron NF s 0,24 mm mřížkou, má maximální rozlišení 2048 x 1536 @ 80 Hz a dodává se se sondou color bug. Dalším CRT modelem je color station 21 s obrazovkou Hitachi Real Flat (mřížka 0,22 mm) a maximálním rozlišením 1600 x 1200 @ 85 Hz. Poslední CRT model se liší pouze jedním písmenkem. Nazývá se color station 21T a používá obrazovku Sony FD Trinitron s mřížkou 0,24 mm a dosahuje výborného rozlišení 1920 x 1440 @ 80 Hz. K oběma modelům musíte sondu dokoupit.
Quato radon 19 se sondou color bug. Vpravo pak vidíte druhou sondu silver haze (stejnou používá také Sony)
A konečně se dostáváme k LCD. Tam používá Quato panely Fujitsu MVA, případně Fujitsu Premium MVA, které se liší hlavně kontrastem a svítivostí. Pro nás je zajímavý model radon 19 color, který má standardně kalibraci teploty na 6500, 7500 a 9300 K, ale při použití digitálního vstupu 5000 K, tedy D50. Na monitoru je zajímavá přední stěna, která není z plastu, ale ze speciálního skla. Výrobce se chlubí dobrou homogenitou obrazu, nízkou odchylkou dE a dalšími parametry. V naprosto nezkalibrovatelném prostředí veletrhu vypadaly výsledky poměrně zajímavě, ale na skutečné si musíme počkat až v nějakém nezávislém testu.
Další kalibrovatelné LCD
Další kalibrovatelný monitor byl k vidění na stánku firmy EIZO. Ve skutečnosti šlo o dva modely, které se lišily pouze rozlišením a velikostí - ColorEdge CG21 a CG18. První model je 21,3" monitor s rozlišením 1600 x 1200 pixelů a odezvou 50 ms, druhý má uhlopříčku 18,1 ", rozlišení 1280 x 1024 a odezvu 40 ms.
Pro optimální nastavení má EIZO software ColorNavigator, což je kalibrační a charakterizační program, který pracuje se sondou GretagMacbeth EyeOne. Program je k dispozici pro Mac OS 9.2/X a Windows 2000/XP. K barevné kvalitě nemůžu říct už vůbec nic, protože EIZO se nesnažilo vytvořit ani přibližně optimální pracoviště.
Dvoumonitorové pracoviště v podání EIZA, oba monitory jsou "kalibrovatelné" modely ColorEdge CG18
Jako zajímavost, která přímo nesouvisí s kalibrací, můžu uvést stojánek LC-HM0-D (fakt netuším, kdo ty názvy vymýšlí), ve kterém můžete zaparkovat dva LCD monitory o úhlopříčce 15 "-18,1 ". Myšlenka je to pěkná, ale dvoumonitorové pracoviště využije hlavně grafik, který u 18" monitorů začíná.
Lumiled
Zřejmě si říkáte, že takové řešení vás neuspokojí a zřejmě máte pravdu. I když existují kalibrovatelné LCD monitory, jejich možnosti jsou o řád horší, než možnosti klasických monitorů.
Firma Philips ve spolupráci s firmou Lumiled vyvíjí systém Luxeon. Skutečná historie je ještě zajímavější. Lumiled začínala jako součást koncernu HP. Po vyčlenění firmy Agilent v roce 1999 byla založena také firma Lumiled jako joint-venture firem Agilent a Philips.
Systém Luxeon místo klasického plazmového nebo zářivkového podsvětlení LCD monitoru používá LED diody. Na nich je zajímavé, že poskytují spektrálně velice čisté světlo, navíc časově stálé a homogenní. Na obrázku můžete srovnat barevný gamut klasického monitoru (EBU), americké televize (NTSC), klasické LCD obrazovky se zářivkovým osvětlením a nového systému s LED.
Výrobek ještě bude nějaký čas zrát, ale už na veletrhu ukazovaly skutečné řešení, která ocenili pouze odborníci. Pomocí jednoduchého prográmku ve Windows měnily barvu podsvětlení tažením myší v chromatickém diagramu. Na obrázku si všimněte, že nahoře je posuvník (bílý pruh), kterým se nastavuje jasová složka Y.
Na druhou polovinu letošního roku ohlásila firma Lumiled ve spolupráci s Mitsubishi Electric, respektive její divizí ADI, první praktické aplikace systému Luxeon v LCD monitorech.
Opět za rok
Jak už se určitá technologie dostane do spotřební oblasti, bývá vývoj neskutečně rychlý. Na druhou stranu má také tendenci sklouzávat ke kompromisním řešením, která nebývají pro profesionály ideální. Uvidíme, s čím se výrobci vytáhnou příští rok. Nebo je taky možné, že náročná řešení si schovají až na Drupu, která bude za dva roky. To už je dostatečný čas dotáhnout technologie alespoň do stádia funkčních prototypů.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024