Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Reportáže
CeBit 2003: Barevné řešení od ColorSolutions
14. března 2003, 00.00 | Řešení pro správu barev na CeBitu najdete často na neočekávaných místech. Tentokrát to bylo na stánku Minolty-QMS a stálo opravdu za to.
Barvy na CeBitu najdete na místech, kde byste je normálně nehledali. Myslím samozřejmě správu barev. Zatímco dříve byla správa barev doménou specializovaných firem, tiskárny bez správy barev byly naprosto low-endové řešení, dnes je stále více správa barev doménou specializovaných firem.
Pokud se na stánku Epsonu zeptáte na Best, myslí si samozřejmě, že mluvíte o jejich nejlepších tiskárnách, firma Best ani produkt BestColor jim na mysl nepřijde. Po delším pátrání narazíte na člověka, který si vzpomene, že kdysi se s firmou Best něco podnikalo, ale v současné době už je to dávno pryč.
Podobně jako jsem včera natrefil na Sony CRS, dnes jsem narazil na německého výrobce kalibračních programů ColorSolutions. Tentokrát to bylo na stánku Minolty-QMS. Minolta je na CeBitu zastoupena ve dvou provedeních – jedna část je pod hlavičkou Minolta a vystavuje hlavně produkční tiskárny a zařízení DMS, druhá část vystavuje řešení pro SOHO a je zde pod hlavičkou Minolta-QMS.
basICColor dokáže spektrofotometrem měřit teplotu chromatičnosti světla - živě
ColorSolutions vyrábí celou paletu programů pro kalibrace. Pod hlavičkou basICColor najdete programy na kalibraci skenerů, monitorů, tiskáren i digitálních fotoaparátů. Všechny produkty jsou dostupné pro Windows i Mac OS.
basICColor Scan a Scan+ slouží pro kalibraci skenerů. Jedná se o standardní programy pro kalibraci, které překvapí dvěma neobvyklými funkcemi. Kalibrační programy dokáží používat standardní targety IT8, ale také targety HutchColor HCT, což jsou vylepšené targety, které jsou proměřovány ručně pro přesnější výsledky. Navíc má ColorSolutions vlastní target, který obsahuje přibližně stejná data jako oba předchozí, akorát je odlišně uspořádaný.
Výsledkem tohoto přístupu je možnost zjistit nelinearitu skeneru – prakticky se zjistí, zda se zelená skenuje špatně v celé ploše nebo jenom na určitém místě.
To ovšem ještě není vše. Určitě jste se již setkali s nutností skenovat nikoli fotografické předlohy, ale vytištěnou předlohu. Jaký target v takovém případě použít? ColorSolutions má pro vás řešení, které se jmenuje rescan target. Jedná se o ofsetem vytištěný a ručně proměřený target, který naskenujete a vytvoříte profil.
Do stejné skupiny jako Scan a Scan+ můžeme zařadit také modul Dcam, který slouží na kalibraci digitálních fotoaparátů. Také zde se může použít standardní target, ovšem výrobce přímo doporučuje použití vlastního targetu. Místo obyčejné „papírové“ kartičky jde o „multifunkční“ krabici. Z jedné strany je šedá, z druhé strany je natištěn klasický target. Šedá slouží pro základní vyvážení fotoaparátu, která je důležitá před vlastním snímáním. A proč je targetem krabice? Uprostřed targetu je kruhový otvor, který slouží pro zjištění, jak vidí fotoaparát absolutní černou. Krabice je totiž uvnitř vystlána černým sametem, takže se chová jako absolutně černé těleso. Proto je možné prakticky měřit černou barvu.
Targetova krabička pro kalibraci digitálních fotoaparátů v podání ColorSolutions
Profilační program na monitory je také zajímavý. Většina funkcí nevybočuje z obvyklého průměru, tedy obsahuje obvyklé nastavení barev, teploty a jasu, jak pro CRT, tak i pro LCD. Zajímavostí je možnost změřit barvu okolí pomocí spektrofotometru a tuto barvu následně zadat jako požadovaný „target“ pro kalibraci.
Na rozdíl od expertů od Sony si v ColorSolutions myslí, že spektrální fotometr je pro monitory vhodnější, vřele mi doporučovali GretagMacbeth EyeOne. Jak vidno, co člověk, to názor.
Protože bylo patrné, že na stánku jsou přímo technici, zeptal jsem se také na kalibraci dvou monitorů ve Windows. Po odmítnutí Macintoshe :-) jsem se dozvěděl, že to v zásadě jde. Nelze to bohužel u DualHeadových karet, protože operační systém sice provádí výstup na dva monitory, ale dokáže jim přiřadit pouze jeden profil. Jediným řešením je použití dvou grafických karet, ale ani to není úplně bez problémů.
Poslední částí kalibračního řetězce jsou programy Print3c a Print4c, které slouží pro kalibraci stolních a velkých tiskáren. Programy podporují širokou paletu měřicíh nástrojů (X-Rite, Gretag, Barbieri aj.) a podle výrobce není problém přidat podporu pro další zařízení (například Techkon), pouze budete muset chvíli čekat.
Ke kalibraci opět mohou sloužit standardní targety IT8.7/3 nebo firemní basICColor target o 1248 polích. Kromě toho není problém přidat libovolný jiný target, pouze vás to bude stát trochu ručních úprav.
Produtky firmy ColorSolutions jsou něco, čemu se v angličtině říká affordable price, tedy přijatelná cena. Program na kalibraci monitorů pořídíte za 80 eur, se sondou za 390 eur (tedy asi 12 000 Kč, přímo na veletrhu dokonce jenom za 299 eru). Taková cena je zajímavá i pro malého grafika, přičemž konkurenční řešení od firmy Monaco stojí přibližně 18 000 Kč.
Ani další programy nejsou nijak předražené. Modul Scan+ vás přijde na 300 eur, Print4c stojí 1 000 eur, tedy v obou případech přístupná cena.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024