Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Reportáže
Blender konference 2003
9. prosince 2003, 00.00 | Od 30. října do 2. listopadu se v Amsterdamu konala konference o 3d modelovacím a animačním programu Blender. Jelikož jsem měl to štěstí se této konference účastnit, tak vám z ní mohu podat krátké resumé.
Blender konference 2003
Od 30. října do 2. listopadu se v Amsterdamu konala konference o 3d modelovacím a animačním programu Blender. Jelikož jsem měl to štěstí se této konference účastnit, tak vám z ní mohu podat krátké resumé.
Konference se konala v nejstarší stojící budově v Amsterdamu. V hlavním přednáškovém sále se v 17. století prováděly první veřejné pitvy. Ale zpět ke konferenci. Kromě zmiňovaného přednáškového sálu měli účastníci k dispozici jednu místnost s 10 laptopy PowerBookG4 s hróóózně velkou obrazovkou. V prvním patře byla místnost, kde probíhaly další prezentace a přednášky. Konference se zúčastnilo dohromady asi 80 lidí.
Obr. 1. Budova, kde se konala konference.
Na konferenci probíhalo několik přednášek, prezentací a workshopů najednou, takže jsem samozřejmě nemohl shlédnout vše. Za nerozdělitelnost mé osoby se vám tímto omlouvám. Přesto věřím, že to nejdůležitější a nejzajímavější vám sdělím.
Yafray
Blenderu stále chybí renderer, který by používal ray tracing. Tuto funkci bude v budoucnu plnit renderovací program Yafray. Yafray prezentoval Alejandro Conty Estevez a jeho tým na několika přednáškách a workshopech. Yafray lze sice pomocí python skriptu Yable používat v Blenderu už dnes, nicméně toto řešení není úplně optimální. Plné použitelnosti Yafraye v Blenderu, tak abychom si ho mohli vybrat mezi renderovacími programy v button window můžeme očekávat do jednoho roku.
OpenGL 2.0 a OpenGL Shadery
Určitě všichni dobře víte, že celý grafický interface Blenderu je napsaný pomocí OpenGL. Tato skutečnost přináší velkou výhodu v tom, že Blender je lehce přenositelný a při hardwárové akceleraci OpenGL i velice rychlý program. Nevýhoda tkví v tom, že doposud nemohlo být plně využito všech možností nových grafických karet a to především programovatelných vertex a pixel shaderů, protože OpenGL něco podobného doposud nepodporovalo. Ano, existuje Cg od firmy nVidia, ale tato technologie je dostupná pouze na některých kartách a platformách.
OpenGL 2.0 bude obsahovat specifikace interfacu pro dané vertex a pixel shadery. Jak tyto shadery budou implentovány hardwarově a softwarově (ovladače) bude záležet pouze a jen na výrobcích grafických karet. Lze očekávat, že nVidia se bude snažit prosadit svoje Cg. Ostatní firmy se k OpenGL Shaderům naopak chovají velice vstřícně.
A co z toho plyne pro Blender? Pokud se podaří implementovat využití OpenGL Shaderů, tak například bude možno zobrazovat mnohem lépe materiály v 3d okně, lepší a úžasnější efekty v interaktivních aplikacích, atd.
Verse
Verse je síťový protokol pro 3d interaktivní aplikace. Verse vyvíjí a na konferenci představil Eskil Steenberg. Vlastnosti a možnosti verse byly demonstrovány na dvou programech (Loq Airou a Connector) a pluginu do Gimpu, pomocí něhož bylo možné v Gimpu kreslit na texturu, jejíž změny se přímo projevily v Blenderu. Jak bude Verse používán v Blenderu je otázkou budoucnosti.
Eskil napsal pomoci Verse několik aplikací (starší odkazy):
Crafter
Crafter je program pro tvorbu materiálů pro Yafray a 3dvirtualight. Bohužel tato prezentace se zvrhla v diskuzi (hádku) o to, co je to vlastně ten shader. Ano i takovéto věci se na konferencích dějí :-). Nicméně než došlo k oné diskuzi, tak jsem se přeci jen něco dozvěděl. Crafter podobně jako Blender pro vykreslovaná veškerého interfacu používá OpenGL. Crafter umožňuje pomocí logických bloků a jejich vzájemnému propojování vyvářet různé materiály/textury. Jestli bude Crafter integrován do Blenderu je sporné, protože koncepce Crafteru se Tonovi Rosendaalovi (hlavnímu vývojáři) příliš nelíbila.
Modulární architektura
Blender je nyní "velká" (vejde se na dvě diskety) monolitická aplikace, kdy zásah do jedné části Blenderu může ovlivňovat zbytek aplikace. Tato skutečnost může a přináší velké komplikace při jeho vývoji. Záměr je přepsat Blender tak, aby jeho vnitřní struktura byla modulární. Jakým způsobem se tento "velký skok" uskuteční zatím není úplně jasné, dokonce není úplně jisté, zda-li k němu vůbec dojde. Jako nejlepší řešení se jeví použít XPCOM, který používá Mozilla. Nebojte se, z Blenderu se v žádném případě nestane takový moloch jakým je Mozilla.
Výhoda takovéto koncepce tkví v tom, že bude možné dodávat do Blenderu moduly od třetích stran, bude možné mít modul, který nebude používat OpenGL shadery, a tudíž bude fungovat i na starších grafických kartách, atd.
Workshopy
Na konferenci proběhlo několik workoshopů, které byly většinou určené začátečníkům. Velice lituji, že jsem propásl Alejandrův workshop o Yafray, protože jsem naprosto nezbytně musel být úplně někde jinde :-).
Interaktivní aplikace a Game Engine
Workshop nebo přednášku o Interaktivních aplikacích jsem bohužel neviděl ani jednu. Nový game engine bude hotový někdy v roce 2004. Tak to jste asi slyšet nechtěli. Nicméně dobrá zpráva je, že stereoskopická projekce do tohoto game enginu je už opravená. Zajímavější je, že game engine bude možno použít i při animaci... například kolize mezi objekty za vás bude řešit game engine.
Implicitní plochy
Implicitní plochy (MetaBalls) je v Blenderu okrajová záležitost, ale podle prezentace odpovědného programátora by se tato věc měla minimálně do června příštího roku radikálně změnit :-).
Materiály a videa z konference
Přednášky a prezentace z hlavního přednáškového sálu jste měli možnost sledovat v reálném čase na internetu. Pokud jste z nejrůznějších důvodů nemohli prezentace sledovat a toužíte se na zmiňované přednášky podívat, tak pečlivě sledujte www.blender.org. Možná se tam nějaké záznamy objeví. Se slidy z prezentací to bude letos slabší. Mnozí lidé na přednáškách a prezentacích mluvili "z patra" a problematiku demonstrovali na příkladech případně na screenshotech a animacích.
Pokud vás nějaká výše zmiňovaná záležitost zajímá hlouběji, tak mi napište do konference nebo mi zašlete mail.
Závěr
Co říci závěrem? Možná, že v Amsterdamu je legální to vlastnit, je legální to kouřit ..., prostitutky se tam skutečně producírují ve výlohách (konference se konala na okraji vyhlášené Red Light District :-)) a příští rok se konference možná bude konat někde jinde. Nějací zvrhlíci dokonce navrhovali Prahu (možná jsem jim neměl říkat, že dvojnásobně velká sklenice piva stojí pětinu částky, kterou jsem musel zaplatit v centru Amsterdamu :-)).Tématické zařazení:
» Rubriky » 3D grafika
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024