Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Poradna
Odlesky a odrazy
16. března 2000, 00.00 | Jak co nejlépe fotografovat odlesky a odrazy? Jak na lesklé plochy nebo sluneční prasátka? Jde to i snadno a bez speciálních pomůcek!
Dnes jsme pro vás připravili několik drobných rad pro případ, že fotografujete lesklé plochy nebo sluneční odlesky. Nepůjde o žádné náročné triky vyžadující speciální vybavení nebo pomůcky. V tomto článku se chceme věnovat situaci, kdy jste nuceni s digitálním fotoaparátem fotografovat v terénu bez přípravy. Některé z uvedených typů jsou obecné a platí i pro klasickou fotografii.
Jedním z největších problémů při fotografování slunečních odrazů a odlesků obecně je správná expozice. Protože většina digitálních fotoaparátů používá plně automatickou nebo poloautomatickou expozici odpadá možnost ručního nastavení. Je tedy na fotografovi, aby využil všech možností, které mu fotoaparát dává.
Bodové měření expozice
Pokud váš fotoaparát podporuje bodové měření expozice, tak jej můžete zkusit využít. Při tomto nastavení se většinou hodnoty expozice určují podle plochy ve středu snímků o velikosti menší než 5%. To znamená, že pokud namíříte střed přímo do odlesku, tak bude snímek podexponován, protože hodnoty expozice se určí podle intenzity světla v odlesku. Při opačném postupu, tedy měření expozice na stínech můžeme snímek zase přeexponovat. Oba postupy mohou být užitečné, pokud je to záměrem. Pokud ne, tak je potřeba najít místo s optimální intenzitou světla. V tomto směru je dobrým pomocníkem displej, na kterém vidíte, jak se fotoaparát chová. Výsledky s bodovým měřením mohou být velmi dobré, ale jde o tvůrčí proces, který vyžaduje trochu času a úsilí. S praxí se potřebný čas pochopitelně zkracuje.
Automatická expozice
Pokud je k dispozici pouze automatická expozice s průměrováním, tak toho příliš nenaděláte. Zapněte si displej a částečným stiskem spouště se snažte docílit optimální expozice. Při tomto procesu nehraje roli kompozice snímků, protože tu budete řešit až v okamžiku, kdy je expozice blokována a poskytuje dobré výsledky. Omezením je pouze fakt, že s expozicí se většinou u automatů zamkne i ostření, takže nelze zcela libovolně pracovat s tímto nástrojem. Zkoušejte tedy měřit expozici na objektech ve zhruba stejné vzdálenosti.
Kompozice
Velmi důležitou roli při fotografování odlesků hraje pozice fotografa. Pokud máte tu možnost, pokuste se chvíli pohybovat a zkoušet najít optimální pozici. Při fotografování blízkých objektů je potřeba kontrolovat odrazy cizích předmětu a někdy i fotografa samotného. U vzdálených objektů hrají velkou roli stíny. Jen opravdu zkušený fotograf najde optimální pozici na první pokus, využijte možnosti kontroly snímků na displeji a experimentujte s pozicí. I obyčejný dřep občas dokáže zázraky.
Blooming
V několika článcích jsme upozorňovali na chybu některých snímačů označovanou jako blooming. Ta se projevuje nesmyslnými čarami v oblasti přeexponovaných ploch. Někdy je doprovázen i barevnými posuny hlavně po okraji těchto čar. Pokud váš fotoaparát tímto neduhem trpí, tak máte jedinou šanci. Pokusit se podexponovat snímek podle výše uvedeného návodu a tak minimalizovat tento jev.
Ostření
Pokud fotografujete jednolitou lesklou plochu můžete narazit na problém s autofokusem. Ten většinou funguje na základě detekce kontrastu, takže u jednolitých ploch nemusí fungovat. Pokud není k dispozici manuální ostření, pokuste se najít nějakou kontrastní oblast ve zhruba stejné vzdálenosti. Pomocí zámku expozice a ostření pak dodatečně změňte kompozici na původní.
Filtry
Na závěr bych rád připomenul, že v běžné síti foto prodejen lze zakoupit celou řadu speciálních filtrů. Například polarizační filtr řeší hodně problémů s odlesky. Něž se vydáte na nákup filtru zjistěte jaký průměr má závit na objektivu, protože se používají různé rozměry. Optimální cestou je vzít fotoaparát sebou do prodejny a vyzkoušet funkčnost s filtrem na místě, protože filtr může neblaze ovlivnit fungování některých procesů v digitálním fotoaparátu.
Příště si povíme jak na protisvětlo.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024