Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Poradna
Když vybíráte digitální fotoaparát
Základy DF
5. května 2004, 00.00 | Není jednoduché si v dnešní záplavě modelů a značek vybrat ten nejvhodnější digitální fotoaparát. Situace na trhu se velmi rychle mění, výrobci neustále doplňují svou nabídku a to nemluvě o cenách. Proto je zde pro vás pomocník, který vám výběr usnadní.
Jsou tři důležitá hlediska, která by měl potenciální kupec digitálního fotoaparátu zohlednit při výběru svého nového digitálního přístroje. Je poměrně logické, že pro každého je tím prvním limitem cena fotoaparátu, protože je poměrně k ničemu si vybrat špičkový model, pokud na něj nemám dostatek financí. Nicméně cena by rozhodně neměla být jediným kritériem, podle kterého bychom měli fotoaparát vybírat a navíc není vždy nejlepší pořídit zcela bezmyšlenkovitě vybraný fotoaparát od toho prodejce, který jej prodává ze všech nejlevněji. Zákazník by se měl také zamyslet nad seriózností, odborností a důvěryhodností prodejce. Nicméně přesto cena zůstává jedním z klíčových argumentů při nákupu.
Cena
Jak tedy najít nejvhodnější fotoaparát ve "své" cenové kategorii? Protože prodejců jsou dnes na trhu doslova stovky a rozdíly v cenách jsou mnohdy poměrně velké, prvním vodítkem by měla být doporučená koncová cena od dovozce či distributora. Tato cena nám dává jistotu, že fotoaparát za uvedený peníz určitě na trhu seženeme, respektive jej jistě koupíme o něco levněji. Pokud tedy mám k dispozici například přibližně 20.000Kč, pak mám dvě možnosti. Buď si najdu fotoaparát s doporučenou koncovou cenou 19.990Kč a za ušetřené peníze při výhodném nákupu dokoupím například paměťovou kartu či jiné příslušenství nebo mohu rovnou hledat fotoaparát s doporučenou koncovou cenou řekněme do 23.000Kč a spoléhat na to, že tržní cena bude o min. 3 tisíce nižší.
Abychom vám hledání fotoaparátu usnadnili, připravili jsme pro vás srovnávací tabulku digitálních fotoaparátů a průběžně v ní aktualizujeme doporučené koncové ceny tak, jak nás o nich informují dovozci či česká zastoupení. Stačí ve formuláři pro porovnání fotoaparátů vyplnit cenový rozsah, který je pro nás zajímavý a pak již jen vybírat podle dalších kritérií.
Technické parametry
Každý kupující by si měl rozmyslet základní technické požadavky na fotoaparát, který si chce koupit. To znamená se rozhodnout jakou konstrukci preferuje, jaké rozlišení snímače je pro něj opravdu nezbytně nutné, jaký objektiv potřebuje ke své práci či například jakou maximální hmotnost je ochoten akceptovat. Víme, že zejména pro začátečníky není snadné se zorientovat ani v těchto základních otázkách, proto se jim snažíme na serveru pomoci. Základní rady shromažďujeme v rubrice Jak vybírat fotoaparát. Ale to samozřejmě není vše. Pomoci mohou diskuzní fóra a není problém ani poslat .
Ideální je, pokud máte jasno v tom, jaký typ fotografií budete pořizovat nejčastěji a tomu přizpůsobíte výběr. Digitální fotoaparáty jsou sice dnes poměrně universální, přesto pokud vím, že stěžejní pro mě bude makro, nebo práce v interiéru apod., mohu tomu snadno výběr přizpůsobit. A zde opět může pomoci srovnávací tabulka, která velmi rychle ukáže, který fotoaparát nabízí dostatečně širokoúhlý objektiv a který nikoli.
Užitná hodnota
Třetím stěžejním kritériem při výběru digitálního fotoaparátu by měla být reální užitná hodnota daného fotoaparátu pro vás. To znamená nakolik vám vyhovuje konstrukce a design těla, zda se vám subjektivně líbí barevné podání, kresba či zda je pro vás vhodné uspořádání ovládacích prvků. Zde již žádná srovnávací tabulka technických parametrů nepomůže, musí přijít na řadu praktická zkušenost. Prvním vodítkem může být recenze fotoaparátu, nicméně zejména u dražších modelů opravdu velmi vřele doporučujeme si u prodejce přístroj řádně vyzkoušet, v ideálním případě si jej zapůjčit například na celodenní fotografování. Pokud si nejste jisti tím, zda za 15 minut v obchodě poznáte vlastnosti fotoaparátu či máte strach ze skrytých záludností, můžete se zeptat na zkušenosti majitelů fotoaparátu či si pročíst jejich hodnocení ve srovnávací tabulce.
Závěrem
Doufáme, že náš server se stane dobrým pomocníkem při vašem výběru digitálního fotoaparátu. Využijte možností on-line média a internetových služeb k získání bezplatných a nezávislých informací ještě před tím, než se vydáte na nákupy.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024