Grafik a hygiena práce - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Poradna

Grafik a hygiena práce

prevence zdraví brýle

23. ledna 2003, 00.00 | Jak se v práci nestát mrzákem? Pokusíme se vám poradit, jak předejít bolestím zad, krční páteře a jak si uchovat co nejdéle dobrý zrak. Současně uvítáme i vaše tipy.

K sepsání tohoto článku mě donutila nedávná nepříjemná zkušenost s bolestí zad. Uprostřed noci mě probudila nepříjemná palčivá bolest v oblasti krční páteře a horní poloviny zad. Nemohl jsem ležet, sedět, prostě nic. Ráno jsem vypadal jak zombie po flámu a zbytek pracovního týdne jsem přežil jen díky analgetikům. Vzal jsem to jako včasné varování, že by v budoucnu mohlo být hůř a rozhodl se "něco" udělat, aby k tomu nedošlo. Nyní se chci s vámi podělit o skrovné výdobytky mého bádání v síti sítí.

Předně jsem zjistil, že co odborník, to názor, ale to mě nijak nepřekvapilo a vás jistě také ne. Protože mi bylo jasné, že jsem si výše zmíněné martýrium zasloužil tím, jak u počítače sedím (nebo spíše nesedím), hledal jsem nejdřív ze všeho, jak si nastavit posed. Ideální ergonomické hodnoty jsem pro vás zpracoval do tabulky a pro vyšší srozumitelnost přidal i ilustraci.

Výška postavy (cm) 150 165 180
Výška sedačky (a) 40.5 46.5 52
Výška pracovní plochy (b)(cm) 58.5 65 71
Výška roviny pohledu (c) (cm) 103 118 133
Vzdálenost obrazovky (d) (cm) >30 >30 >30
Zorný úhel 0-60° 0-60° 0-60°

Správný výběr židle

Základem kvalitního posezení je výškově nastavitelná židle, případně i s nastavitelným opěradlem. Opěrky rukou také nejsou od věci, mají však tu nevýhodu, že židle pak nejde zasunout pod stůl. Při výběru židle mějte se sebou soucit a raději obětujte nějaký ten tisíc navíc, jde přece o vaše zdraví a s prominutím i o vaši zadnici. Hypermarketový skvost za patnáct stovek nenadělá ani parádu, natož pohodlí. Židle by měla být pevná a stabilní. Při ideálním nastavení by se chodidlo mělo dotýkat podlahy celou svou plochou a stehno by mělo s lýtkem svírat pravý úhel. Komu nohy nedosáhnou na zem, měl by si pořídit opěrku nebo využívat trnož. Co se týká výšky pracovní plochy měla by být taková, aby zápěstí zůstalo při práci na klávesnici v rovině s předloktím. Předloktí by pak mělo se zbytkem paže svírat úhel 70°-90°. Monitor by měl být umístěn tak, aby linie pohledu grafika zírajícího vodorovně před sebe protínala horní okraj monitoru. Vzdálenost od očí by se měla pohybovat mezi 50 - 70 cm nejméně však 30 cm (nevím jak vám, ale nám ve škole při čtení dávali mezi hlavu a slabikář za tímto účelem třiceticentimetrové pravítko). Vždy seďte kolmo k monitoru. Správně umístěný monitor a klávesnici by měl člověk přehlédnout bez pohybu hlavy tj. v šedesáti stupňovém úhlu. Ti co používají 21" monitory si úhel zajistí posunutím monitoru dozadu, masochisté s 15" monitory si je podloží telefonním seznamem. Pohodlí při práci s monitorem ovlivňuje i jeho postavení vůči zdrojům světla. Obrazovka by se neměla lesknou a neměly by se v ní odrážet žádné předměty. To vše unavuje oči a posléze působí bolesti hlavy. O tom, že by váš monitor měl splňovat poslední normy pro vyzařování a jeho obnovovací frekvence by měla být nejméně 75Hz se snad nemusím dlouze rozepisovat.

Poloha rukou při psaní a práci s myší

Bolesti zad, hlavy, krční páteře a rukou však nezpůsobuje jen špatné sezení a vadný monitor. Protože vše souvisí se vším, musíme si všímat i polohy rukou při psaní a práci s myší. Činnost psaní a pohybu s myší je dosti jednotvárná série pohybů s typickým režimem zátěže svalstva. Potíže související s typickým režimem zátěže svalstva drobnými opakujícími se pohyby se souhrnně označují RSI (Repetitive Strain Injury). Mezi ně patří i onemocnění nazývané syndrom karpálního tunelu. Jedná se o chronické záněty tunýlků v některých ze zápěstních kůstek, kterými prochází nervy z dlaně do ruky. Nerv dlouhodobou nepřirozenou polohou ruky začne zbytňovat a tunel se mu stane malým, tím dojde k jeho zánětu. Onemocnění je chronické a bolestivé se syndromy jako je brnění a necitlivost paže, ztráta síly v ní, bolesti hlavy apod. V raném stadiu se léčí pomocí léků, v pokročilém stadiu chirurgicky. Prevencí by mohlo být používání gelové podložky zápěstí při psaní na klávesnici a nahrazení myši tabletem. S pohodou práce jistě souvisí i dostatečně velká pracovní plocha (tj. aby vám klávesnice nepřečnívala přes okraj stolu, myší jste nekličkovali mezi hrnkem s kafem, telefonem a lejstry apod.). Samozřejmostí by měly být krátké pauzy, kdy se protáhnete, projdete, dáte si svačinku nebo jenom ulevíte očím jejich zavřením. Osvětlení kanceláře či pracovny by mělo být nepřímé, tak aby se zabránilo odleskům na obrazovce. Pro čtení dokumentů by měl být k dispozici odpovídající přídavný zdroj světla. Okna vybavená žaluziemi. Místnost nesmí být přetopená ani vymrzlá, každý extrém škodí. Teplota by během pracovní doby neměla příliš kolísat (to je ovšem v místnosti s technikou, která produkuje sama o sobě dost velké teplo, problém). K únavě přispívá i nadměrný hluk na pracovišti. Naštěstí jsou doby "zpívajících" jehličkových tiskáren a plotrů nenávratně pryč a i v oblasti samotných počítačů se výrobci snaží o co nejvyšší ztišení větráků a diskových jednotek.

Závěr

Tolik tedy ve zkratce k problému grafik versus zdraví. Nedělám si iluze, že pokud budu zachovávat výše uvedené, dožiji se stovky s orlím zrakem a svižnou chůzí. Práce nás opotřebovává bez výjimky, ale pokud lze míru opotřebení snížit, stojí to za to něco pro to podniknout. Budu vám velmi vděčný za vaše postřehy a připomínky k danému tématu. (Mějte však, prosím, na paměti, že nejsem lékař ani terapeut a na výše uvedené údaje nemohu poskytnout žádnou záruku :-))

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Poradna  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: