Grafická karta pro DTP - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Poradna

Grafická karta pro DTP

17. března 1999, 00.00 | Jakou kartu vybrat pro DTP? Existuje univerzální
volba? Co při výběru zohlednit?

Potřeboval bych poradit s výběrem vhodné grafické karty pro DTP práci na PC?

Grafická karta, přestože se to všeobecně tolik neví, může zásadním způsobem ovlivnit nejen možnosti zobrazování, ale i výkon celého systému. Bohužel orientace mezi jednotlivými modely různých značek je velice těžká. Rychlostní testy většinou zohledňují pouze některé vlastnosti karet a není je možné brát jako 100% měřítko.

Pokud se budeme bavit o konkrétních kartách, pak jsou zde pro vás prakticky dvě možnosti. Tou první je, že máte omezené finanční možnosti a pak budete muset sáhnout po některé z běžně distribuovaných karet. Pro DTP lze doporučit například grafické karty Matrox Millenium, nejlépe ve verzi G200, což je ta poslední. Tyto karty jsou právě určeny pro aplikační užití a ne pro zběsilé 3D hry, jako většina konkurence. Alternativou může být grafická karta vybavená čipem Riva TNT, ale s tou se dostáváme spíše do oblasti 3D modelování. Ceny těchto karet se pohybují v rozmezí 5 - 10.000 Kč.
Druhou možností je, že jste dostatečně zajištěn a můžete si dovolit opravdu profesionální akcelerátor. Pak se budete muset porozhlédnout například po grafických kartách společností ELSA či INTERGRAPH. Variant je samozřejmě víc a záleží na přesném užití, na ostatním vybavení vašeho PC a řekněme i osobním vkusu. Karty této třídy se prodávají za desítky tisíc korun.

Na závěr několik obecných rad, na co dávat pozor při výběru lepší grafické karty:

  • Dejte přednost AGP kartě před PCI. AGP slot je rychlejší a hlavně se jedná o sběrnici speciálně určenou pro grafický adaptér. Pokud to vaše základní deska umožňuje, je lepší pořídit grafickou kartu s dvojnásobnou rychlostí přenosu ( AGP 2x)
  • Na paměti nešetřit. Pracovní paměť grafické karty by měla být co největší. Získáte tím v první řadě možnost pracovat ve vysokém rozlišení a velkým počtem barev a akcelerátor může zbytek paměti použít pro svou práci. Nikdy není dobré používat maximální rozlišení, pro akcelerátor již nezbude v paměti místo.
  • Dejte přednost dobré značce. To je stále omílaný fakt, že značkové grafické adaptéry nabízejí vyšší komfort a výkon. Pokud se již z cenových důvodů rozhodnete pro neznačkovou kartu, trvejte alespoň na dobře známém čipu.
  • Ovladače jsou základ. Ano rozdíl mezi mnoha kartami se stejným osazeným čipem může být propastný. Zásadní roli hraji ovladače a verze 1.00 nepůsobí příliš důvěryhodně. Stejně tak nedejte na sliby typu, nové ovladače budou do 14 dnů. To jsem slyšel již tolikrát a pravděpodobnost splnění je podobná hodu kostkou a čekání na šestku.

--

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Poradna  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: