Co je to standard CIP3? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Poradna

Co je to standard CIP3?

16. března 1999, 00.00 | V souvislosti s předtiskovou přípravou a tiskem je často zmiňován standard CIP3. K čemu je dobrý a jak je využíván v praxi?

Hovoří-li se o moderních tiskařských strojích a zařízeních pro pre-press, zmiňuje se často nový standard CIP3. V článku se proto pokusíme standard podrobněji popsat a naznačit, jaké možné přínosy by mohlo jeho praktické využívání přinést.

CIP3 je zkratkou anglických slov International Co-operation of Prepress, Press and Postpress a je jím označován nový standard, jehož cílem je počítačová integrace zpracování v polygrafické výrobě. Jistě nemusíme připomínat, že v současné době jsou jednotlivé části polygrafické výroby odděleny - předtisková příprava, tisk a knihařské zpracování jsou sice částečně automatizovány, přesto je však nutné zadávat jednu informaci týkající se konkrétní zakázky několikrát. Zbytečně se například znovu a znovu zadávají údaje týkající se formátu zakázky, počtu lomů, barevnosti atd. Cílem konzorcia společností vyvíjející standard CIP3 bylo proto vyvinout digitální soubor, který by obsahoval instrukce pro každou fázi polygrafické výroby - od definování trappingu až po určení ořezů. Tyto informace se pak zadají pouze jednou - část například již při administrativním přebírání zakázky, další informace se automaticky získají při zpracování dokumentu na RIPu. Jednotlivá zařízení výrobního řetězce si pak z daného souboru vyberou ty hodnoty, které potřebují pro svůj chod. Ušetří se tak nejen čas nyní potřebný k opětovnému zadávání údajů, ale především se předejde množství potenciálních chyb způsobených lidských faktorem.

Formát CIP3 má podobnou strukturu jako PostScript, řada příkazů je však odlišná a některé postscriptové příkazy jsou zakázány. Jazyk, který obsahuje řídící instrukce určené standardem CIP3 se nazývá PPF (Print Production Format) a zahrnuje údaje administrativního charakteru (název zákázky, datum a čas vytvoření, specifikace použitého, specifikace zákazníka aj), výrobní údaje (nastavení tiskových barev, soutiskové značky aj.) a údaje pro knihařské dokončující operace. PPF data vznikají při zpracování dokumentu v RIPu - tedy přímo s finální verzí digitální souboru, který je odeslán například do CTP zařízení. Vzniklý PPF soubor je poté přenesen například do tiskového stroje, kde jsou automaticky nastaveny barevníky, do řezačky, která si přečte informaci o poloze stránky a řezech atd.

Popis každého "listu" zakázky je ve formátu CIP3 uložen strukturovaně, jakoby ve formě "informačního stromu". Skládá-li se například zakázka z přední a zadní části, bude odpovídající CIP3 formát obsahovat strukturu rozdělenou na dvě části . Popis každého listu může obsahovat různé atributy, jako jméno zakázky, referenční hodnoty pro umístění, určení přímých barev v případě, že se nejedná o standardní CMYK. Mimo nezbytných atributů může popis každého listu obsahovat i řadu nepovinných údajů jako informace o copyrightu, nákladu, jména zákazníka, typu použitého papíru a tiskových desek, určení papíru atd. Všechny informace jsou uloženy v proměnných standardního postscriptového jazyka.

Důležitou součástí PPF souboru je náhled zpracovávaných dokumentů, který slouží dvěma účelům - za prvé pro vizuální kontrolu obsahu stránek a za druhé pro výpočet krytí tiskovou barvou a nastavení barevníků. Samozřejmě vyvstává otázka týkající se kvality náhledu - CIP3 definuje, že by náhled měl být tak kvalitní, aby bylo možné spočítat hodnoty tiskových barev s tolerancí 1 %. Z praktických testů vyplynulo, že rozlišení je závislé na typu použité grafiky - liší se u pérovek a polotónových obrázků. Náhledy pérovek by měly být minimálně v rozlišení 300 dpi, náhledy polotónových obrázků v minimálně 50 dpi s nejméně 64 stupni šedé.

Jak je CIP3 využíváno v praxi?

Výrobci přistupují k aplikaci CIP3 různě. Moderní tiskové stroje o velkých formátech jsou standardem CIP3 většinou vybaveny, i když tak často nejsou označeny. Mnohem horší je situace u knihařského zpracování, kde sériově vyráběné zařízení implementaci CIP3 spíše postrádají.

Bližší informace o CIP3 naleznete na http://www.cip3.org.

Společnosti, které jsou do konzorcia CIP3 zapojeny:

Adobe
Agfa
Baldwin Technology Company
Barco Graphics
Creo
Ekotrading-Inkflow
Eltromat Polygraph
Ewert Ahrensburg Electronic
Fujifilm Electronic Imaging
Goebel
Graphics Microsystems
Hagen Systems
Harlequin
Heidelberger Druckmaschinen AG
Koenig & Bauer AG
Kolbus
Komori
MAN Roland
Mitsubishi Heavy Industries
Müller Martini
Nth Degree Software
Optimus
Polar-Mohr
R.R. Donnelley & Sons Company
Ryobi
Sakurai Graphic Systems
ScenicSoft
Scitex
Screen
Shinohara Machinery Company
Toshiba Machine Co., Ltd.
Ultimate Technographics
Wohlenberg
Xerox
Yamatoya

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Poradna  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: