Vznik expozice tiskařství v NTM - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Vznik expozice tiskařství v NTM

19. dubna 2002, 00.00 | Do roku 2003 vznikne v Čechách první expozice tiskařství - jak probíhá její příprava, jaké možnosti má každý se podílet na jejím vzniku? První exponáty budou k vidění na výstavě "Tiskli jsme a tisknem".

3. dubna se konalo shromáždění členů Sdružení polygrafů pro podporu expozice tiskařství - nezávislého občanského sdružení s hlavním cílem podpory zřízení historické expozice tiskařství v Národně technickém muzeu v Praze. To je velmi záslužná činnost uvědomíme-li si, že stát s tak bohatou tiskařskou minulostí v současné době žádnou specializovanou expozici z tohoto oboru nemá a možné exponáty jsou roztroušeny v různých skladech po celé České republice.

Historické pozadí Sdružení polygrafů
První schůze přípravného výboru SP se konala v červnu 2000, v srpnu byla podána přihláška k registraci sdružení a po jejím vyřízení svoláno 18.10.2000 první shromáždění členů SP. Další prezentace záměrů SP proběhly v září 2000 na odborné konferenci Text-Grafika-Obraz, v listopadu pak na veletrhu Polygraf na pražském Výstavišti, kde se sdružení poprvé oficiálně představilo široké odborné veřejnosti.
26.3.2001 byla uzavřena mezi SP a Národním technickým muzeem v Praze "Smlouva o zřízení expozice tiskařství v Národním technickém muzeu". Na základě této smlouvy dojde přibližně v roce 2003 k otevření expozice o celkové ploše cca 200-240 m2 v suterénu NTM. Přestože se nejedná o nijak závratnou plochu, náklady na expozici představují cca 4,5 mil. Kč. Na tuto sumu přispěje NTM (tedy stát) podle původní dohody cca 100 000 Kč, zbytek musí sehnat Sdružení od "nadšenců" - tedy společností a jednotlivců působících v oboru mající zájem na tom, aby naše profesní minulost byla dokumentována takto reprezentativním způsobem.

Uspořádání expozice
Scénář expozice připravily Jana Vránková (dříve časopis Typografie) a Olga Frídlová. V současné době je již odsouhlasen vedením NTM, přičemž uspořádání a členění expozice vychází z chronologické posloupnosti začínající prvním písemným zachycením lidské řeči a končící prakticky v současnosti u ofsetu a grafické úpravy tiskovin v DTP studiích. Tato posloupnost je rozvinuta do tematických okruhů, které jsou založeny na existenci tří základních tiskových technik, dalších tiskových technik a dokončovacího zpracování.

Kompletka značky Foucher
Kompletka značky Foucher (stroj na kompletní odlití a opracování písma) před čištěním a konzervací

Expozice je rozdělena do tří celků. Prvním je přístupová chodba, využitá za prvé k uveřejnění informací o vzniku expozice a za druhé dokumentující časové období před vynálezem tisku, cca do roku 1450. Druhý celek, hlavní místnost o ploše cca 150 m2, je určen hlavní tiskové technice let 1450-1950, tj. knihtisku ve všech jeho vývojových proměnnách.
Třetí část, vedlejší místnost o rozloze cca 50m2, zahrnuje další výrobní činnosti a ostatní tiskové techniky.

Exponáty
Přestože tiskařství nemá v NTM žádnou vlastní expozici, má tento obor v muzeu dlouholetou tradici a NTM vlastní ve svých depozitářích velmi hodnotné sbírky strojů, které budou po repasích tvořit tiskařskou expozici. Zlatým hřebem sbírky je dřevěný knihtiskový lis z konce 17. století, původem z jezuitské tiskárny v pražském Klementinu. Největší exponát expozice pak bude představovat první novinová rotačka Augsburg pracující v českých zemích, postavená v roce 1876, která se dochovala i s technickými výkresy. Mezi další exponáty, které budou v muzeu k vidění patří rychlolis Liliput, příklopový stroj Norma, sázecí stroj Typograph, litografický lis a současnou polygrafii bude zastupovat moderní tisková jednotka stroje Polly.


Největší exponát expozice - rotační knihtiskový stroj Maschinenfabrik Augsburg z roku 1876 - stroj bude očištěn, konzervován a dočká se repasovaných válců

Postup prací
Jak jsme již naznačili výše, vznik expozice tiskařství je z velké části otázku získání dostatečného množství finančních prostředků na její realizaci. Prostředky jsou přitom potřebné jak na připravení samotných prostor expozice (stavební práce), tak na repase exponátů, které je nutné opravit po desetiletích strávených v depozitářích do takové míry, aby je bylo možné představit veřejnosti. Podle informací prezentovaných na shromáždění členů se patrně podaří navýšit státní dotaci (původních 100 tisíc Kč) určenou na rekonstrukci prostor, přesto stále zbývá částka několika milionů korun. Peníze se (zatím v řádech statisíců) pomalu sbíhají na účet SP, a to především díky obětavé práci tříčlenného výboru SP (Františtěk Plíva - předseda, Jana Vránková - místopředsedkyně, Olga Frídlová - tajemnice). Druhou velmi podstatnou pomocí je rekonstrukce některých exponátů formou daru, které přímo snižují potřebu přímých financí. V současné době tak již probíhá repase rotačky Augsburg zástupci firmy MAN Roland (v zastoupení Bratří Hennů) a jejích válců firmou Böttcher, rychlolis Liliput opravila společnost P-Zika.
Další společnosti se podílely např. na výrobě reprodukce obrazů J. Gutenberga a Karla Klíče představující jednu z možností jak finančně podpořit vybudování expozice. Oba obrazy jsou reprodukcemi olejomaleb ze sbírky fondu oddělení polygrafie NTM a jejich originály budou vystaveny v budované expozici. Reprodukce, vytištěné v limitované sérii speciální technikou bezrastrového ofsetu, je možné zakoupit od SP a podpořit tak budování tiskařské expozice.

Výstava "Tiskli jsme a tisknem"
O tom, že představenstvu SP neschází elán a chuť udělat pro vybudování expozice maximum svědčí i připravovaná výstava "Tiskli jsme a tisknem". Ta se bude konat přímo v prostorách NTM v nejatraktivnější době - červnu, červenci a srpnu 2002. Výstava bude prezentovat polygrafické firmy, které přispěly nebo přispějí na vybudování expozice tiskařství a chybět nebudou pochopitelně ani repasované historické exponáty tiskové techniky. Jednotlivý vystavovatelé se mohou na akci prezentovat formou panelu, vitríny nebo volně strojícího předmětu, přičemž výtěžek z celé akce půjde na přípravu stálé tiskařské expozice. Uzávěrka přihlášek je 12.dubna 2002, bližší informace podá předseda sdružení, .

Podpora expozice
Přestože bude cesta k vybudování stálé expozice ještě poměrně dlouhá, je na zapálení vedení Sdružení polygrafů znát, že své vize dotáhnou do konce. Chcete-li se na vybudování stálé tiskařské expozice také podílet, můžete přispět buď některou výše uvedenou formou, případně se stát členem Sdružení (jednorázový individuální členský příspěvek činí 500 Kč). Sdružení polygrafů můžete kontaktovat poštou na sídle Kostelní 42, 170 78 Praha 7 nebo e-mailem na .

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: