Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Polygrafie
Užitečné utility pro automatizaci workflow
automatizace
28. ledna 2005, 00.00 | K automatizaci publikačního workflow není zapotřebí drahých systémů. Pokud potřebujete
provozovat horké složky či v určitou dobu spustit třeba i hodně komplexní
systémovou akci, můžete nasadit produkty, o jejichž podrobnější přiblížení se pokoušíme
v tomto článku.
Automatizace publikačního workflow bývá obvykle doménou drahých workflow systémů. Najde se ovšem mnoho uživatelů, kteří systémy daného typu nechtějí či nemohou provozovat ať už z finančních důvodů, tak jednoduše proto, že sofistikované funkce uvedených prostředků zkrátka nevyužijí. Právě pro ně jsme připravili tento článek, ve kterém bychom rádi přiblížili několik softwarových prostředků třídy freeware a shareware pro platformu Windows, s jejichž pomocí lze zajistit poměrně výkonnou automatizaci publikačního workflow bez větších investic.
watchDirectory
Tento produkt, společnosti GdP Software v ceně 89 USD, nabízí možnost zpracování obsahu zvolené složky v případě, že se tento nějakým způsobem změnil. Změnou může být přidání, vymazání či modifikování souboru nebo podadresáře. Poté, co je změna zaregistrována, spustí se určená batch sekvence, které jsou formou proměnných předány všechny důležité informace o dané změně. Samotná utilita je řádkově ovládaný program, pro její konfigurování a spouštění je nicméně k dispozici odpovídající grafický front-end. Batch sekvence je samozřejmě možno vytvářet zcela dle libosti, součástí dodávky programu je každopádně několik ukázkových, dobře použitelných či modifikovatelných pro vlastní účely.
Většina z toho, co je zde nabízeno, dobře poslouží i na publikačních pracovištích. Příkladem může být dávka, která ze zadaného adresáře přemístí nové či změněné soubory do adresáře jiného: uvedeným způsobem si lze například "vyzvednout" soubory, došlé pomocí FTP (využit je systémový FTP klient), přičemž o provedené operaci může být libovolný počet uživatelů vyrozuměn e-mailem atp. Podobně lze zajistit automatizované vypravení sady souborů e-mailem (výrobce zde doporučuje využití s řádkově řízeným mailovým programem Blat) včetně například automatického zkomprimování (pomocí WinZipu apod.) a zálohování vytvořeného balíku. V dodávce programu je rovněž dávka, dovolující zajistit automatickou distillaci postscriptových souborů pomocí Ghostscriptu. Obdobně lze obsah určených složek po určité době promazat, přesunout z něj pouze určité typy souborů k archivaci atp. S pomocí odpovídajících programů je také možno zajistit automatizovaný tisk vložených souborů. Dalších myslitelných aplikací je skutečně hodně, přičemž mnoho inspirace poskytuje výrobce i na svých stránkách. Navíc nabízí registrovaným uživatelům zdarma tvorbu řádkových utilit, které vyhoví jejich specifickým nárokům na zpracování souborů. Z toho, co jsme řekli výše, pak plyne, že watchDirectory k zajištění většiny operací potřebuje externí programy, což může na jednu stranu znamenat nestability a pády, na stranu druhou ovšem prakticky neomezenou flexibilitu při zpracování.
Základní dialog watchDirectory
watchDirectory lze spouštět jako program nebo systémovou službu. Činnost je v obou případech monitorována, takže uživatel má v kteroukoli chvíli přesnou představu o tom, co a jak se zpracovává. Uvedeným způsobem lze přitom mít pod kontrolou všechny spuštěné instance watchDirectory na jednotlivých počítačích v síti. Odpovídající řádkové utility (jedna ukázková je součástí dodávky programu) pak dovolují do souborů různých typů (například text s oddělovači) zaznamenat údaje o všech zpracováních apod.
nnCron
Sharewarový produkt nnCron (základní cena 25 euro, slevy pro školství a multilicenční nákup) společnosti nnSoft nabízí uživatelům na platformě Windows automatizované zpracování, založené na utilitě pro plánované spouštění akcí v zadaném čase ve stylu prostředku Cron, jež bývá základní součástí unixových systémů. nnCron přitom nejen dokáže interpretovat odpovídající Cron-kompatibilní tabulky, popisující akce v systému typu spuštění určitého programu, zobrazení upozornění či otevření zadaného dokumentu v určeném čase (jednorázově, opakovaně po určitém časovém intervalu, při startu/ukončení systému či podobných událostech atd.), ale rovněž disponuje vlastním výkonným skriptovacím jazykem, kompatibilním s jazykem Forth. Co je pak ještě důležitější, tabulky lze vytvářet a program spravovat s pomocí grafického rozhraní a k dispozici jsou různé předdefinované funkce či pluginy, umožňující v systému provádět skutečně různorodé úkony. Z hlediska publikační praxe mohou být zajímavé například prostředky pro sledované složky, kontrolu e-mailu či zpracování textu, vhod pak zřejmě přijde třeba i možnost restartovat počítač v zadaném čase, emulovat akce klávesnice či myši, kontrolovat chování oken nebo synchronizovat systémový čas - produkt toho umí opravdu hodně a pro bližší seznámení se nejlépe hodí stažení a vyzkoušení jeho demoverze.
Nastavení úlohy v nnCronu
Ti, kterým by se zdál být nnCron příliš drahý, mohou sáhnout po jeho freewarové podobě nnCron Lite. Ta neobsahuje grafické prostředí (tabulky je třeba konfigurovat ručně) ani příslušné předdefinované funkce (uživatelé jsou tedy odkázáni na externí programy, systémové příkazy, batch sekvence či skripty). Podporován je nicméně zmíněný klon Forthu, produkt je navíc značně nenáročný na systémové zdroje. V nabídce výrobce lze pak najít i program nnBackup (cenové podmínky obdobné nnCronu) pro zálohování a synchronizování souborů. Program je možno nasadit samostatně (spouští se z příkazové řádky) nebo případně i jako vítaný doplněk nnCronu či nnCronu Lite.
File Commander
Freewarová utilita File Commander dovoluje pro určené soubory (stanovené souborovou maskou) definovat s pomocí odpovídajícího průvodce řádkový systémový příkaz, zajišťující jejich přemístění, kopírování, smazání či přejmenování. Následně lze tento příkaz spouštět manuálně či používat v dávkových aplikacích nebo skriptech, aplikacích jako je nnCron (Lite) apod. U příkazu lze nastavit různé doplňkové akce (například informace o chybách, průběhu zpracování apod.).
Průvodce File Commanderu
Automize
Náš přehled prostředků daného typu by nebyl úplný, kdybychom v něm nezmínili produkt Automize (80 USD) společnosti Hitek Software. Jedná se o multiplatformní produkt (vytvořen v jazyce Java), který v sobě v podstatě sdružuje (samozřejmě nikoli komplexně) vlastnosti výše popsaných nástrojů. Podrobněji jsme nicméně Automize i další produkty Hitek Software pro automatizaci FTP přenosů AbleFTP a JaSFTP přiblížili poměrně nedávno formou samostatné recenze a tudíž nám nezbývá, než čtenáře na zmíněný informační zdroj odkázat.
Automize
Závěrem
Všechny prostředky zmíněné v našem článku mohou být velmi užitečné při automatizaci úkonů i v rámci publikační praxe. Jejich výhodná cena je nicméně vykoupena obvykle méně vlídným rozhraním, nutností definovat či konfigurovat úkony na systémové bázi nebo málo předvídatelnou stabilitou. O jejich vyzkoušení nicméně určitě stojí za to uvažovat.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024