Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Polygrafie
UV lak při archovém ofsetu
6. srpna 1999, 00.00 | UV lakovat lze také při použití sušicího tunelu za běžný archový ofsetový tiskový stroj.
Jak jsme se již zmiňovali (blíže viz článek o UV lakování ZDE), zušlechťování materiálů UV laky je v poslední době stále žádanější. Mezi největší výhody použití všech druhů UV laků patří bezesporu jejich mechanická odolnost, ekologičnost, odolnost proti chemickým látkám a v neposlední řadě jejich vysoký lesk. Před samotným lakováním je však potřebné zamyslet se nad konkrétní použitou technologií a nad problémy, které jsou s technologiemi spojené.
Než budeme podrobněji rozebírat jednotlivé techniky použití UV laků, je důležité zopakovat si složení UV laků, ovlivňující konečné vlastnosti lakované plochy. UV laky představují roztok monomerů a oligomerů s přídavky fotoiniciátorů. Při ozáření fotoiniciátoru příslušnou vlnovou délkou UV záření (vlnová délka 250 - 400 nm) fotoiniciátor absorbuje záření a rozpadá se na silně reaktivní radikály. Ty ve zlomku sekundy reagují s ostatními složkami laku a startují vytvrzovací reakci. Vyvolaná reakce vede k řetězové polymeraci lakové vrstvy, čímž se vytváří síťová struktura molekul. Výsledkem je rychlé vytvrzení vrstvy laku v celé její tloušťce. Poslední fází je dovytvrzování, v jejímž průběhu laková vrstva nabývá na pevnosti. Tento proces dobíhá asi 24 hodin po lakování. Vzhledem k tomu, že v jeho průběhu nedochází k žádnému odpařování, má vytvrzená vrstva stejnou tloušťku jako při nanesení. Výsledkem tohoto procesu je zrcadlově lesklý povrch laku.
UV lakování lze rozdělit podle druhu použité technologie na lakování sítotiskem a lakování ofsetovou technologií. Pro technologii sítotisku by se měli rozhodnout především ti, kteří vyrábějí exkluzivní tiskoviny menších nákladů, požadující velmi kvalitní lakové vrstvy nanesené sítotiskem od 8 do 16 g/m2. Tím je zaručena vysoká hloubka obrazu. Sítotiskem se lakuje na poloautomatech, dosahujících rychlosti přibližně 400 archů za hodinu a stroj obsluhují dva pracovníci. Při zpracování třičtvrtěautomaty je k obsluze potřebný jeden člověk, provozní rychlost zařízení se pohybuje v rozmezí zhruba 1 000 archů za hodinu. Nejvýkonnějšími stroji v oblasti sítotisku, používanými pro UV lakování, jsou cylindrové automaty, dosahující rychlosti až 2 500 archů za hodinu. Ofsetová technologie nabízí vyšší rychlost zpracování při slabší vrstvě nanesené UV lakové vrstvy (přibližně 3 - 8 g/m2). Ofset je určen především pro zakázky s vysokým nákladem, při kterém je kladen největší důraz na rychlost, nikoliv na hloubku obrazu.
Materiály se mohou lakovat dvěma základními způsoby: in-line, při němž je lakovací zařízení propojené přímo s tiskovým strojem, a off-line k lakování na samostatných lakovacích zařízeních. V praxi to znamená, že použití in-line technologie je možné za předpokladu, že se ve stroji tiskne UV barvami a tiskový stroj je vybaven mezivytvrzovacím a koncovým vytvrzovacím zařízením. V takovém případě se dá lakovat UV lakem přímo v tiskovém stroji. In-line lakování je možné i při tisku klasickými barvami, musí se však použít dva lakovací agregáty s výkonným mezisušením na bázi infrazáření a prouděním horkého vzduchu. Pak se na prvním agregátu může lakovat disperzním lakem, oddělujícím klasické barvy od UV laku a na druhém agregátu se může lakovat UV lakem. Při nesplnění těchto technologických charakteristik se musí lakovat off-line způsobem.
UV laky se mohou používat prostřednictvím dvou základních postupů podobně jako u ostatních druhů laků, tedy lakování celoplošné a lakování parciální. Při celoplošném lakování se lak nanáší za pomoci lakovací formy nebo celoplošně, pomocí čistého kovolistu. Na parciální lakování se používá reliéfní forma, která se u jednodušších tvarů může připravit s využitím skalpelu, řezacího ploteru nebo vyhřívaného nože. U reliéfní formy se při zpracování prořezává svrchní vrstva na podkladové podložce z hliníku nebo polyesteru. Na složitější tvary parciálního lakování se používají fotopolymerní formy. Důležité pravidlo závěrem - při parciálním lakování se obecně dává menší množství laku než při lakování celoplošném.
Pro kvalitní UV lakování se musí dodržet tyto základní podmínky:
- k dosažení nejlepších výsledků je vhodné používat natírané papíry s hladkým povrchem
- dodržovat povrchové napětí nad 35 mN/m a relativní vlhkost okolo 50 % či nižší
- nalakované archy nevystavovat dlouhodobému tlaku
- pro obě strany potisku používat vyzkoušené barvy především ty, které zasychají výhradně oxidativně; barvy schnoucí zapíjením a fresh barvy nejsou pro následné UV lakování vhodné
- nepoužívat prostředky obsahující vosky a silikony nebo pasty proti oděru
- málo poprašovat a pokud je poprašování nezbytné, používat jemné prášky
Řešení v praxi
Jednou z možností, jak UV lakovat ofsetové tiskoviny, je nákup speciálního UV lakovacího stroje, jemuž se budeme podrobněji věnovat v některém z dalších čísel Světa tisku. Alternativou může být nové řešení ostravské firmy Aeroterm, představené na letošním Embaxu. Výhodou zařízení je především výrazně nižší cena než u již zmiňovaného řešení.
Myšlenka vývojářů z Aerotermu vychází z jednoduchého principu - k samotnému lakování je možné použít starší jednobarvový archový tiskový stroj doplněný o vytvrzovací tunel, konkrétně Uviterm OL620 nebo OL770. Jsou to kompaktní pojízdné sušící tunely, vybavené jak ultrafialovou sušicí komorou, tak i komorou pro sušení infračerveným zářením a horkovzdušným prouděním. Tím se zajistí, že se beze změny konfigurace stroje mohou sušit tisky s klasickými ofsetovými barvami, disperzními laky, ale také s UV laky a UV barvami.
Zařízení je sestrojeno z originální konstrukce firmy Aeroterm a z dílů od světově renomovaných výrobců. Kompaktní stavba z tunelů na kolečkách je výhodná nejen do velkých tiskáren, ale i do malých prostor. Umožňuje snadné a operativní zasunutí do vykladače různých ofsetových strojů přímo v provozu tiskárny. Vytvrzovací tunely Uviterm jsou sestrojeny pro spolupráci s nejrůznějšími typy archových ofsetových strojů. Vyrábějí se jak pro nízké, tak i vysoké vykladače a mohou se doplnit o jednotky pro ohřev archů před UV vytvrzením a také o jednotky na sušení klasických barev a disperzních laků. Díky své konstrukci se řadí mezi úzkou skupinu zařízení, která se mohou připojit za nízký vykladač stroje. Existují sice i podobná zařízení zahraniční výroby připojitelná za nízký vykladač, ale jejich cena je nepoměrně vyšší než cena tohoto tuzemského výrobku.
Základem každého UV sušicího tunelu jsou odrazová zrcadla, která směřují UV záření na tiskovinu. Konstrukce zrcadel tunelů Uviterm přispívá k rovnoměrnému rozložení UV energie a společně s účinným vzduchovým chlazením minimalizuje tepelný vliv na potiskovaný materiál. Chlazení se používá na ochlazení archů a snížení teploty ve stohu potisknutého materiálu, která by neměla být vyšší než 40 °C.
Podmínky pro vytvrzování se mohou přizpůsobovat bezstupňovým regulováním rychlosti vodícího pásu a přepínáním výkonu UV trubic. Rychlost Uvitermu je přitom přímo regulována rychlostí stroje, za který je připojen. Na transportním pásu se archy přidržují za pomoci podtlaku. Pohon pásu se obstarává bezúdržbovým bezkomutátorovým motorem. Zařízení je vybavené odsáváním ozónu, vznikající při reakci způsobené UV zářením.
K Univermu je jako doplněk připojitelný stohovač na srovnávání vytvrzených archů. Cena zařízení: Uviterm OL620 - 674 000 Kč, Uviterm OL770 - 684 000 Kč.
Patrik Thoma
Článek byl převzat z červnového čísla polygrafického měsíčníku Svět tisku.
Svět tisku obsahuje 88 stran informací a je distribuován pouze formou přeplatného za 49,- Kč. Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024