Trendy moderního pre-pressu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Trendy moderního pre-pressu

18. ledna 2000, 00.00 | V poslední době se často věnujeme softwarovým produktům, používaným v pre-pressu. Pojďme se nyní ale alespoň zběžně podívat na některé obecné trendy v této oblasti.

V poslední době se často věnujeme softwarovým produktům, používaným v pre-pressu. Pojďme se nyní ale alespoň zběžně podívat na některé obecné trendy, jak je zaznamenáváme ze zahraničních zdrojů, diskusí na Internetu, a jak se odrážejí v aktivitách předních výrobců.

Některé z dále popsaných trendů jsou společné pro pre-press jako takový, jiné se projevují podle oborů tu více, tu méně. Je jasné, že jiné potřeby bude mít velké novinové vydavatelství a jinak bude mít workflow postavené tiskárna, specializující se na náročné tisky pro užší skupinu stálých klientů. Proto nebudeme hledat kritéria pro posouzení důležitosti jednotlivých směrů, nic podobného nevyjadřuje ani jejich dnešní řazení. Ostatně, pokud bychom měli jmenovat jeden jediný zřetelný znak pre-press trhu dneška, byl by to překotný vývoj, možná až turbulence, bránící v mnoha jednoznačných soudech i uznávaným kapacitám.

Řízení barev

Systémy řízení barev (CMS, Color Mangement Systems) již širší veřejnosti prakticky splývají s koncepcí ICC profilů. Připomeňme si, že systémy pracující s ICC profily startovaly z pozice low-end řešení. Velmi rychle se ale propracovaly do stavu, kdy jde o široce uznávaný a přijatý standard řízení barev. V současnosti jsou ICC CMS implementovány do všech hlavních produktů. Kromě programů jako jsou Photoshop, QuarkXPress nebo InDesign pracují s ICC profily i OPI servery, PDF workflow systémy i RIPy (třeba ve formě CRD, Color Rendering Dictionary), kromě toho se na trh doslova vrhla řada menších producentů s programy a utilitami pro tvorbu, správu a využití ICC profilů. Otázka již tedy zřejmě nezní, zda ICC profily používat, ale jak. Někdy totiž můžeme podlehnout dojmu, že ICC systémy (tedy software, nejčastěji na úrovni OS, spolupracující s pre-press aplikací a využívající ICC profily) jsou jeden jako druhý, všechny stejně kvalitní a stejně výkonné. Nejsou, a podobně se v kvalitě reprodukce liší i samotné ICC profily. Rozdíly v barevné věrnosti a třeba kvalitě převodu RGB - CMYK mezi produkty jednotlivých výrobců mohou být výrazné. Zřetelněji můžeme zaznamenat dva hlavní proudy vývoje ICC CMS. První směřuje k masovému rozšíření. Snadno použitelný software pro tvorbu profilů, automatizace dílčích kroků, klesající cena produktů, tvorba základních profilů bez nutnosti použít měřící přístroje, to jsou ve stručnosti hlavní rysy tohoto proudu.

Druhý směr vývoje se soustřeďuje na kvalitu produktů. Typicky jde o dokonalejší a přesné ICC profily, doplňky OS od třetích výrobců s vyšší deklarovanou barevnou věrností. Na rozdíl od předchozích produktů, které se soustřeďují i na nízkou cenu nebo jsou zcela zdarma, se musíme samozřejmě připravit na vyšší cenu (i když stále ne vysokou).

Automatizace workflow

I nutnost automatizovat jednotlivé úkony v procesu předtiskového zpracování se ukazuje jako univerzální potřeba většiny pre-press pracovišť. Pro její uspokojení si uživatel může vybrat některý z kompletně dodávaných workflow systémů, nebo se poohlédnout po množství produktů tzv. třetích výrobců. Kompletní instalace nejsou ani v zahraničí dostupné pro každého, a tak je jasné, že trh různých programů a utilit pro dílčí i rozsáhlejší automatizaci utěšeně roste. Z nejčastěji nabízených si můžeme uvést různé doplňky pro práci s PDF nebo automatizovaný preflight souborů. Důležitý krok k automatizaci celého publikačního prostředí (a otevření nových trhů) přineslo uvedení layout programu Adobe InDesign. V tomto směru je jeho potenciál ohromný. InDesign se díky otevřené architektuře nejen zařadí a prováže s celým workflow, ale může být propojen i s databázovými aplikacemi (Oracle apod.). Nemožnost rozumné práce s databázemi byla přitom vždy velkou slabostí QXP, zejména v novinovém průmyslu.

Změny na poslední chvíli

Moderní workflow systémy přinášejí i postupy, se kterými bychom se před pár lety vůbec nesetkali. Možnost změny připraveného dokumentu v pozdních fázích zpracování, tedy nejlépe těsně před osvitem, sem určitě patří. Asi všichni potřebu v hotovém dokumentu něco změnit pravidelně řešíme. Klienti by rádi opravili faktické informace, nově nalezenou chybu, vyměnili obrázek nebo dokonce přešli z úsporných důvodů na jiný papír. Tiskárna zase potřebuje opravit špatný rozměr filmu, třeba nevyhovující zvolené vazbě. Doposud bylo potřeba vrátit se do autorských aplikací (zlomové, bitmapové), kde je možné změny provést. Po opravách musíme generovat nový PostScript z celého dokumentu (nebo opraveného bloku).

Potřebnou pružnost při úpravě dokumentu přináší až formát PDF. K dispozici je stále více poměrně dokonalých produktů, které dovolují změny v hotových PDF dokumentech, a to již dokonce na úrovni změn ve formátovaném textu. A i když bychom se museli vrátit až do autorské aplikace, stále je tu výhoda stránkové nezávislosti PDF. Opravené a znovu vygenerované části dokumentu se snadno včlení zpět.

To je jeden z přístupů, ale blízká budoucnost je ještě elegantnější. Workflow podle koncepce Adobe Extreme nahradí řadu úprav, dříve uložených v dokumentu "natvrdo", jejich popisem v souboru job ticketů. Ke změně papíru (jiný nárůst tiskového bodu v obrázcích), vyřazení, vazby a dalších a dalších faktorů stačí jen přepsat příslušnou informaci v job ticketu. Trapping, barevné převody a další pre-press úkony se pak provedou v okamžiku RIPování, těsně před osvitem.

Akvizice a pohyb na trhu

Silná turbulence na trhu a střetávání různých vývojových trendů je znát i na posunech v postavení zúčastněných firem. Zdá se, že častěji než dříve se setkáváme s fúzemi, akvizicemi nebo zastavenými projekty. Nedivme se, když se ze dne na den rozloučíme i se zavedeným systémem, pohlceným konkurentem. Čerstvým příkladem může být třeba převzetí Imation Publishing Software firmou Preps a zastavení produktu PressWise. A hned se objevuje nabídka konkurenčního upgrade z PressWise (a dalších) na automatizovaný workflow On-Q firmy Ultimate. Orientace na trhu pre-press produktů zkrátka není snadná.

Nastínili jsme si některé trendy moderních pre-press systémů, které ve Světě tisku považujeme za určující. Kromě otázky, kam vývoj směřuje, bychom se jistě mohli ptát i proč, jaké jsou hnací síly vývoje soudobého pre-pressu. Takové odpovědi ale nejsou tentokrát středem našeho zájmu, dejme si je proto třeba za domácí úkol.

Článek byl převzat z prosincového čísla polygrafického měsíčníku Svět tisku. Časopis obsahuje 100 stran za cenu 79,- Kč vč. DPH, poštovného a balného! Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: