Strategie pro tiskařský průmysl podle CAP Ventures - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Strategie pro tiskařský průmysl podle CAP Ventures

trendy

17. března 2004, 00.00 | Nová prezentace přední analytické společnosti podrobně mapuje trendy v dnešní tiskové výrobě. Jak mají polygrafická pracoviště čelit krizi a dosáhnout růstu?

CAP Ventures je jednou z nejdůležitějších analytických společností, které se dnes zabývají mapováním trendů v polygrafii. Na jejich studiích a dalších publikacích je přitom cenný zejména fakt, že mimo samotného přiblížení trendů předkládá také nejrůznější doporučení, kterými by se měly řídit polygrafické subjekty, chtějí-li s aktuálními tendencemi držet krok a dosáhnout úspěchu. Našim čtenářům jsme pohledy CAP Ventures dříve předložili zejména v tomto a tomto článku. Informace zde podané lze v dnešních dnech verifikovat a doplnit díky této prezentaci, přednesené na letošním ročníku On Demand Printing and Publishing Exhibition and Conference (New York 8-10. 3. 2004). O zprostředkování hlavních závěrů uvedeného materiálu bychom se rádi pokusili v tomto článku.

K současnému stavu polygrafické výroby

V úvodu prezentace připomíná stávající krizi polygrafické výroby v USA a hlavní faktory, které ji zapříčinily, tedy celkovou ekonomickou recesi, revoluční nárůst konkurenčních elektronických publikačních technologií (Internet, WiFi, barevný digitální tisk aj.) a v neposlední řadě ztrátu zájmu nastupující generace o polygrafickou výrobu coby profesní příležitost (viz str. 2 uvedeného materiálu).

Nejsou zde ovšem pouze negativa. Konec roku 2003 byl ve znamení obratu k lepšímu, který by se měl naplno projevit v roce letošním - odborníci z organizací, jako jsou PIA či NAPL, prorokují až čtyřprocentní nárůst obratu z tiskové výroby. Tento nárůst ale není rozhodně dán pouze tím, že události jako jsou prezidentské volby v USA či olympijské hry zvýší poptávku po tiskové produkci. V období 2001-2006 se totiž podle odhadů CAP Ventures nedostane tisková výroba na rekordní úroveň roku 2000 (25,2 milionů tun tiskovin) a odhadovaný nárůst bude (od 23,6 milionů tun krizového roku 2001 po předpokládaných 30,2 milionů tun v roce 2021) velmi pozvolný (něco málo přes jedno procento ročně). V krátkodobé perspektivě se pak dá očekávat pozvolný pokles cen (konkurenční prostředí) i objemu tiskových zakázek, řešených tradičním ofsetovým tiskem (konkurenční technologie).

Objem tiskové výroby v letech 1995-2021

Očekávaný nárůst tedy leží jinde, konkrétně v nabídce přidaných služeb či digitálního tisku a celkové změně v organizaci tiskového workflow. Pouze ty polygrafické subjekty, které respektují uvedené trendy, mají podle CAP Ventures šanci být dále úspěšné. Podívejme se tedy na uvedené možnosti, měnící do značné míry celkovou tvář polygrafické výroby, podrobněji.

Digitální tisk

O efektivitě a atraktivitě digitálního tisku již bylo napsáno mnoho. (Viz například tento náš článek.) Zmíněná prezentace se tudíž namísto všeobecných informací zabývá především nejnovějším zajímavým trendem v uvedené oblasti, kterým je digitální barevný tisk. Ten má podle CAP Ventures šanci ukousnout si značně z pomyslného koláče celkového objemu tiskové produkce: dnešních 54 miliard stran tištěných celosvětově uvedenou technologií je pouhá čtvrtina z celkem 208 miliard stran, které by bylo možno uvedeným způsobem vytisknout (podrobnější čísla lze najít na straně 23 uvedené prezentace a následujícím grafu).

Takto vypadá příležitost digitálního barevného tisku

K zajištění digitálních tiskových služeb lze použít nejrůznějších zařízení, jejichž výkonnost začíná na 3 milionech a končí u méně jak 100 tisíc výtisků měsíčně. Stále výrazněji se přitom prosazuje nový typ zařízení, označovaný CAP Ventures jako Universal Copier Printer. To dokáže nabídnout (na rozdíl od dřívějška) finančně atraktivní černobílý i barevný tisk v jednom. Díky postupnému zavádění těchto zařízení by se měla významná část barevné tiskové produkce přesunout z ofsetových tiskových provozů do kanceláří a produkčních prostředí. Podle CAP Ventures by přitom počet těchto zařízení měl v USA vzrůst ze 1700 instalací v roce 2002 na 71000 v roce 2007. Cena za jednu barevnou stránku by měla v průběhu čtyř let poklesnou z šesti na čtyři centy: Naroste tím objem výtisků, při kterých bude barevný digitální tisk schopen konkurovat ofsetu, a to na velmi zajímavých 2500 kusů.

Trh s on-demand tiskem, který je zásadním pro nasazení digitálního tisku, by se měl podle předpovědí CAP Ventures prudce rozrůstat. Konkrétně by měl obrat v této oblasti vzrůst z 33,2 miliard USD roku 2003 na 60,2 miliardy USD roku 2008, přičemž roční přírůstek bude 13 procent. Výrazně by přitom mělo přibýt na obratu z barevného tisku, a to z 22,7 miliard USD v roce 2003 na 42,4 miliard USD roku 2008 (roční přírůstek 13 procent). U černobílého on-demand tisku by přitom ve stejném období měl obrat vzrůst z 10,4 miliard na 17,7 miliardy USD (roční nárůst 11 procent).

Odhadovaný nárůst barevného a černobílého tisku

Přidané služby

Především s digitálním tiskem je spojena nabídka nejrůznějších přidaných služeb. K těm patří například designerské a kreativní služby, fulfillment, mailing či výcvik klientů. Nejzajímavější jsou přitom v uvedené oblasti zejména takové služby, které nabízejí kompletní servis, při jehož realizaci se zákazník jen minimálně stará o technickou stránku či samotné provedení a v podstatě pouze vysloví příslušný požadavek. Jako velmi perspektivní se zde jeví zejména outsourcing služeb, spojených se zpracováním dokumentů (Document Process Management). Příkladem mohou být marketingové kampaně nebo management dokumentace během životního cyklu produktu. Outsorcingem služeb se vytváří nová, užší vazba mezi zákazníkem a poskytovatelem polygrafických služeb. Ta přináší klientovi efektivnější a bezproblémovější zpracování a poskytovateli garantuje trvalý odbyt jeho služeb.

Zavedení outsourcingových služeb je procesem o několika fázích. Na začátku stojí analýza požadavků klientů. Následuje návrh odpovídajících služeb (technologie, způsob realizace, ekonomická rozvaha apod.) a konečně i příslušná nabídka. K provozování se přitom nabízí stále širší škála odpovídajících prostředků, technologií a postupů, nabízených výrobci jako Xerox, HewlettPackard, IBM či Océ.

Reorganizace workflow

Klíč k úspěchu ovšem neleží pouze v nabídce nových služeb, ale také reorganizaci celého workflow. Podle CAP Ventures je zde klíčová vize "superúčelnosti" (super-efficiency - blíže viz tento náš článek), tedy workflow, které je výrazně rychlejší, efektivnější a bezproblémovější, než tomu bylo kdy dříve. Důraz by měl být přitom kladen zejména na co nejlepší komunikaci (se zákazníky i v rámci dané výrobní jednotky) a důslednou automatizaci pokud možno všech fází výroby. Pro tuto automatizaci se jeví jako zásadní workflow-koncepce, opírající se o standard JDF. Již za několik týdnů by se na veletrhu Drupa měla představit řada reálných implementací uvedeného standardu, na skutečně komplexní řešení si nicméně ještě nějaký čas počkáme. Všechny výše naznačené změny by pak měly v důsledku přinést značné úspory i nárůst nových příležitostí.

Automatizace polygrafického workflow se týká skutečně mnoha procesů

Závěrem

Výše uvedené postřehy a doporučení fungují podle všeho i v praxi: zmíněná prezentace se to snaží dokázat na ukázce několika konkrétních provozů (viz zejména str. 13-15), které převzetím některých z uvedených doporučení skutečně dosáhly kýženého úspěchu. I když se vše, o čem jsme psali v tomto článku, vztahuje k podmínkám poněkud pokročilejšího a rozmanitějšího tiskového průmyslu v USA, věříme, že většina z toho je dobře využitelná i v tuzemských podmínkách.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: