Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Polygrafie
Spectrocam
11. listopadu 1999, 00.00 | Na českém trhu se objevila nová univerzální měřící sonda, která je zajímavá nejen svojí cenou. Potřebujete kolorimetr, denzitometr, či kalibrátor monitoru?
Na veletrhu Polygraf byla na stánku společnosti DataLine Technology prezentována poprvé v České republice zajímavá novinka - univerzální měřící sonda Spectrocam holandské společnosti Spectrostar BV. Sonda je zajímavá nejen svými technickými parametry, ale také cenou, za kterou bude na českém trhu prodávána. Příznivá cena je dána především konstrukcí sondy samotné - ta obsahuje pouze optiku, senzory a zdroj pulzního xenonového světla. Zpracování dat probíhá již kompletně v počítači. Vzhledem k tomu, že zdroj světla je pulzní o maximální frekvenci 35 Hz, je odečítání hodnot u každého měření prováděno vždy několikrát a program pracuje s průměrnou hodnotou měření očištěnou o extrémní krajní hodnoty.
Ve své základní funkci pracuje Spectrocam jako kolorimetr a denzitometr. Výstupem jsou tedy informace o změřené barvě v barevném prostoru CIE XYZ, xyY, Luv, Lab, LCH, HSB, RGB, a hodnoty naměřené denzity. Spectrocam lze použít také jako skenovací spektrální fotometr - pro skenování se používá speciální barevná škála, na kterou se přiloží plastové vodící pravítko. Pravítko pak již bezpečně vede sondu taženou rukou operátora. Testovací škálu s 18 hodnotami lze podle výrobce změřit za méně než 10 vteřin.
Spektrocam lze dále použít pro kalibraci monitoru, na který se při kalibraci připevňuje opět pomocí speciální plastové úchytky. Podle výrobce lze kalibrovat nejen obrazovky monitorů, ale také LCD displejů. Posledním zajímavou možností je využití sondy jako spektrální kamery, kterou lze měřit barevnou teplotu světla. Můžete s její pomocí například zjistit konkrétní světelné podmínky vašeho předtiskového pracoviště a tím zajistit co nejlepší podmínky pro srovnávání předloh s kalibrovaným monitorem. Součástí dodávky zařízení je také vyhodnocovací software pro počítače PC a Mac.
Možnosti tohoto zařízení jsou opravdu široké. O to více je zajímavá cena, která činí na českém trhu 39 000 Kč. Podle údajů distributora bude sonda dodávána nejen samostatně se základním software, tak i jako součást systému CMS. Ten díky své ceně konečně dá možnost širšímu okruhu zákazníků začít získávat vlastní zkušenosti na poli barevných kalibrací a správy barev.
Bližší informace a konkrétní zkušenosti vám přineseme hned, jak získáme zařízení k recenzi. První sondy by měly do České republiky dorazit v prosinci.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024