Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Polygrafie
Softmagic PageServer aneb MLayout na Internetu
mlayout
3. září 2003, 00.00 | Progresivní sázecí program MLayout lze nasadit i při publikování prostřednictvím
Internetu. Jak vypadá vysoce flexibilní řešení, použitelné například při skupinové
spolupráci či personalizovaném tisku?
Před nedávnem (viz zde) jsme na Grafice psali o sázecím programu pro platformu Mac OS X MLayout korejské společnosti Softmagic, který se (soudě například podle diskuse, spojené s uvedeným článkem) těší zájmu i u tuzemských uživatelů. Mimo kvalitní typografie, automatizované sazby založené na XML, skutečně nativního chodu na uvedené operační platformě a od nejnovější verze 1.5.5 i velmi atraktivní ceny (299 USD) nabízí tento produkt také nepřehlédnutelnou možnost integrace s dalšími produkty Softmagicu. Využít lze takto například prostředků pro archovou montáž (BookAssembler), SendStory (editace XML) či eDesk (správa editorského workflow). Nejnovějším přírůstkem v rodině produktů Softmagic pak je PageServer, řešení umožňující využít MLayout coby formátovací engine prostřednictvím Internetu. Vzhledem k zajímavosti samotného MLayoutu a také faktu, že řešení uvedeného typu není dnes tolik, aby mohlo být některé z nich přehlédnuto, rozhodli jsme se na PageServer podívat v tomto článku podrobněji.
Popis produktu
PageServer je serverové řešení, určené pro automatizovanou sazbu, provedenou v prostředí MLayoutu z dat, zadaných uživatelem přes webovský prohlížeč. Ke vstupu dat je přitom využito formulářových prvků, podoba rozhraní je zcela libovolně konfigurovatelná. Zadá-li uživatel příslušný příkaz, přenesou se vložená data na server, který je pak předá ke zpracování MLayoutu. Ten je načte do šablony a zformátuje. Výsledkem je pak výstup ve formátu nadefinovaném tvůrcem aplikace (PDF, HTML, JPEG aj.), který se může například odeslat zpět do okna prohlížeče k prohlédnutí a schválení, předat k finálnímu zpracování apod.
Klíčovou technologií, na které je sazba uvedeným způsobem založena, je XML. Šablona, ze které MLayout provádí sazbu, obsahuje odpovídající mapování XML tagů, obsažených v načítaných datech, na znakové a odstavcové styly sázeného dokumentu (DesignModel) a také obrázkové rámečky (ImageModel). Tagování vkládaných dat přitom samozřejmě uživatel neprovádí ručně, ale provádí se až v procesu přenosu z formuláře na server. Možný je také import RTF dokumentů, ve kterých se tagování provede na základě znakových charakteristik, použitých v dokumentu. Uvedeným způsobem jsou tedy velmi elegantně odděleny obsah a vizuální prezentace publikace: pro tutéž sadu XML značek může tvůrce aplikace nadefinovat v podstatě libovolné množství šablon, použitelných nejrůznějším způsobem.
SMNewsLetter: PageServer použitý k online sazbě firemního zpravodaje.
Využití
Jakými způsoby lze uvedené řešení použít? Softmagic zde zdůrazňuje především možnost nasazení pro skupinovou spolupráci na publikačních projektech prostřednictvím Internetu. Vzhledem k tomu, že základním rozhraním je zde webovský prohlížeč, mohou jednotlivý účastníci procesu pracovat na různých platformách a na v podstatě libovolné vzdálenosti. Zajímavá je také dělba práce, kterou uvedený prostředek díky nasazení XML nabízí: designer pracuje na šablonách bez ohledu na jejich obsah, autor obsahu se zase nemusí starat o jeho vizuální prezentaci. Takovýto scénář samozřejmě v určité podobě funguje i v současném pre-pressu, zde je ovšem zpracování v podstatě jednosměrné (tvorba podkladu-sazba), zatímco prostřednictvím PageServeru mohou oba procesy běžet v podstatě paralelně a díky Internetu velmi pružně. Své místo by si tedy mohlo uvedené řešení najít zejména ve vydavatelstvích periodik a obecně jakýchkoli publikací, které mají dobře unifikovatelnou strukturu (pro popis pomocí XML tagů).
Nepřeberné množství aplikací může nicméně PageServer nabídnout pro prodej publikačních služeb, jako je například personalizovaný tisk. Uživatel uploaduje proměnná data, zvolí design ze šablony, odsouhlasí náhled publikace nebo případně na jeho základě provede nezbytné úpravy, a pak vyplní objednávku. Ta se odešle spolu s finální podobou publikace (např. v PDF) k výstupu. Uvedeným způsobem lze vytvářet vizitky, dopisní papíry, reklamní předměty, brožury, ceníky, katalogy a mnoho jiných typů publikací. Odpovídající nástroje mohou dále automatizovaně zajistit i souběžný výstup pro různá média, takže je dobře možné i nasazení při smíšených mailingových kampaních či jiných obdobných projektech.
NameCard: tvorba vizitek pomocí PageServeru.
O tom, jak mohou uvedená řešení vypadat v praxi, lze získat představu pomocí dvou ukázkových aplikací, poskytovaných Softmagicem. Jedna ukazuje, jak lze PageServer využít pro tvorbu podnikového zpravodaje, druhá pak nabízí službu pro online tvorbu a objednávku vizitek. (Viz screenshoty, připojené k tomuto článku.) Vstup do těchto aplikací získá zájemce po zaslání odpovídajícího zástupcům výrobce. Uvedenou možnost jsme využili. Zkušenosti z testování nechceme na tomto místě generalizovat, každopádně nám jako největší problém přišly poměrně dlouhé prodlevy, které nastávaly při updatech publikací. (Otázkou samozřejmě je, na jakém serveru se dané řešení provozuje, jak mnoho uživatelů využívá v danou chvíli jeho služeb apod.) Jak už to navíc bohužel bývá zvykem, narazili jsme na určité problémy se zpracováním češtiny. V základu nicméně obě demoverze fungovaly podle očekávání a naznačily, jak elegantním způsobem lze PageServer využívat.
Závěrem
Svou cenou nepatří PageServer právě k nejlacinějším řešením. Podle údajů, zaslaných nám výrobcem, je základní sestava (PageServer Engine+API) za 20000 USD. Navíc je k dispozici dodávka různých nástavbových aplikací, obdobných těm, o kterých jsme hovořili výše, jež si zákazník může přizpůsobit svým potřebám. Cena za jednu aplikaci je 10000 USD. Každopádně nám ale přišlo zajímavé přiblížit tento produkt našim čtenářům, a to nejen jako ukázku všestranných možností, které dnes nabízí MLayout, ale především jako příklad nového typu řešení pro publikační průmysl, která možná zanedlouho budou udávat tón ve zmíněné oblasti.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024