Scitex VEEjet - zajímavý nový digitální "sítotisk" - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Scitex VEEjet - zajímavý nový digitální "sítotisk"

3. června 2002, 00.00 | Společnost Scitex Vision představuje na španělském veletrhu Fespa inkjetový digitální produkční tiskový stroj pro střední tiskové formáty, který na první pohled zaujme svými schopnostmi. Pojďme se společně podívat kam směřuje malonákladový digitální tisk ve středním formátu.

Trh s klasickými sítotiskovými aplikacemi je v současné době podle představovaných zařízení pro výrobce digitálních tiskových strojů jedním z nejzajímavějších. A není se čemu divit - který trh by digitální tisk měl ovládnout nejdříve než ten, kde se vždy vyráběly malonákladové a často i kusové zakázky?

V oblasti potisku těch největších formátů je dnes již konkurence velmi vysoká a jednotliví výrobci tak začínají ubírat svoji pozornost na formáty menší, kde se v hojné míře dnes využívají spíše nejrůznější sítotiskové automaty. A přesně do tohoto tržního segmentu míří novinka od společnosti Scitex Vision, jejíž oficiální premiéra proběhne na veletrhu Fespa pořádaném v Madridu od 4. do 8. června. Konkrétně zde výrobce představí digitální tiskový stroj Scitex VEEjet umožňující plnobarevný a rychlý potisk velmi širokého spektra materiálů.

Scitex VEEjet pracuje podobně jako sítotiskové stroje na principu média fixovaného ve stroji na "plocho". Pro tisk však používá technologii piezolektrického inkoustového tisku ve spojení s UV barvivem. To dává stroji potenciál potiskovat defacto libovolný materiál - navíc v pevném nebo ohebném provedení.

Digitální tiskový stroj VEEjet umožňuje potiskovat média o maximální velikosti 2.08 x 5 m; maximální velikost vytisknutelného obrazu je limitována na rozměr 2 x 3 m. Jak je uvedeno výše, stroj umí v tomto formátu potiskovat jak pevné, tak pružné materiály a to až do tloušťky 4 cm. Při tisku se pohybuje pouze tisková hlava a rameno, na kterém je uchycena. Stroj tiskne s vizuálním rozlišení 720 dpi (skutečné fyzické rozlišení zatím výrobce neudává), klasickým CMYKem, rychlostí až 36 m2 za hodinu.

Zařízení používá pro tisk UV inkoust, což je jednoznačně současný trend u podobných strojů. Nejen že tisk zasychá velmi rychle (k zasychání dochází chemickou reakcí po krátkém ozáření výtisku UV lampou umístěnou přímo v rameni s tiskovou hlavou), je velmi odolný v exteriérech (u VEEjetu udává výrobce odolnost 2 roky proti všem běžným exteriérovým vlivům jako je déšť, slunce atd.) a především lze UV inkoustem potiskovat skoro libovolné materiály. Těmi může být u VEEjetu PVC, vlnitá lepenka, papír, polykarbonáty, polystyrén, hliník, nerezavějící ocel, dřevo, sklo, keramika, vinyl a další.

Scitex VEEjet míří na trh reklamní produkce - zajímavé řešení představuje pro výrobu nejrůznějších P.O.P/P.O.S displejů, reklamních nosičů, orientačních tabulí atd. Tradiční "slabinou" podobných řešení je bohužel stále cena, která je sice u VEEjet v porovnání s konkurecí výrazně nižší, nicměné stále dost vyská - tiskový stroj by se měl prodávat za přibližně 300 000 dolarů. Litr inkoustu by podle Scitexu měl být v prodeji za 80 dolarů. Přímou konkurenci představuje dnes tento stroj patrně pouze zařízení Eagle 44 firmy Inca (bližší informace přinášíme v článku IPEX 2002: produkční inkoustový tisk), které je však při menším tiskovém formátu nabízeno za výrazně vyšší cenu.

Zařízení vystavené na veletrhu FESPA představuje první betavzorek, který ještě musí projít testovacím provozem u vybraných zákazníků. Do konečného prodeje by se VEEjet měl dostat koncem letošního roku. Nicméně i z představených parametrů je zřejmé, že oblast klasického sítotisku je jedním z oborů, který v nejbližších letech pocítí tlak ze strany nových digitálních řešení velmi silně. Zejména stroje s inkoustovým tiskem nabízejí pro tento segment trhu velmi zajímavé řešení – jak rychlostí, tak flexibilitou i kvalitou. Negativní stránkou zatím bohužel zůstává podle našeho názoru stále příliš vysoká cena za podobná řešení. I když na příkladu VEEjetu, který je prodáván skoro o polovinu levněji než parametrově podobný Eagle 44, je vidět že i tyto stroje se postupně začínají posouvat k hranici, která bude za čas přijatelná i pro běžné tiskárenské provozy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: