Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Polygrafie
Průmyslový inkoustový rychlík Superjet
28. března 2002, 00.00 | Scitex začal prodávat digitální šestibarvový tiskový stroj tisknoucí rychlostí 160 m2/hodinu v 600 dpi na nejrůznější média - od papíru po vinil.
O velkém potenciálu průmyslového využití barevného inkoustového tisku v polygrafii jsme na Grafice psali již několikrát - většinou v souvislosti s některým ze dvou hlavních výrobců vyvíjející v současné době hlavy pro podobné aplikace - britské společnosti Xaar nebo izraelské Aprion Digital. Tyto společnosti (a některé další) pak postupně přinášejí na trh nejen funkční prototypy svých řešení, ale pochopitelně postupně i zařízení určená pro samotný komerční prodej. A vzhledem k použití, z pohledu klasické polygrafie, netradičních tiskových technologií jde většinou o zařízení disponující velmi zajímavými parametry. To je příklad i nového digitálního tiskového stroje pracujícího s inkoustovou technologií - Scitex Superjet, jehož oficiální dostupnost pro koncové zákazníky oznámil výrobce na openhousu začátkem týdne v Německu. Zařízení tohoto typu budou podle našeho názoru hrát v budoucnu v tiskové výrobě velmi významnou úlohu, proto se na představený model pojďme podívat podrobněji.
Scitex Superjet
Tiskový stroj Superjet vyrábí izraelská společnost Aprion (43% vlastníkem společnosti je Scitex Corporation) a jeho výhradním distributorem je společnost Scitex Vision. Jde o průmyslový tiskový stroj pro barevný potisk materiálu z role v maximální šíři 161 cm. Specifikem zařízení je výkon - stroj tiskne rychlostí až 160 m2/hod., přičemž umí tisknout velmi kvalitně - v maximálním rozlišení 600 dpi a se šesti barvami - CMYK + LC&LM a navíc na velké spektrum materiálů - od levného papíru až např. po vinil. Superjet je postaven především na vlastní tiskové hlavě vyvinuté společností Aprion a používá vlastní pigmentový inkoust.
Tisková hlava MAGIC
Jádrem řešení tiskových hlav Aprion je technologie MAGIC (Multiple Array Graphic Ink-jet Color). Tiskové hlavy jsou složeny z několika vrstev, jejichž celková tloušťka je ale jen několik milimetrů. Rozměry tiskové hlavy mohou být přitom teoreticky libovolné - první generace používá hlavy o rozměrech cca 150 x 20 mm a rozlišení 600 dpi. Podle zamýšleného využití (například tisk z plochy nebo z rolí) mohou být ale hlavy seskupovány do větších ploch. Představený Superjet má hlav na jednu barvu vedle sebe celkem sedm. Mimochodem - vzorek tiskové hlavy byl k vidění také na loňském veletrhu Embax-Print, kde jej měla na stánku společnost Amos CZ.
Nejdůležitějšími součástmi konstrukce hlavy jsou tři vrstvy.
Piezoelektrické pístky
Vrchní vrstva obsahuje stovky piezoelektrických pístků. Pod ní se nachází vrstva porézního kovu, přes kterou inkoust protéká ke třetí vrstvě, kterou tvoří laserem vypálená mřížka trysek. Díky této struktuře inkoust spolehlivě protéká velkou plochou tiskové hlavy a je ho vždy a všude dostatek i při vysoké frekvenci vypuzování kapiček. Zde nacházíme rozdíl oproti běžným technologiím, založeným na dopravě inkoustu soustavou mikrokanálků - naopak tu vidíme podobné výhody jako u systémů s kontiunuálním oběhem inkoustu, ovšem bez obvyklých ztrát a nutnosti udržovat uzavřený oběh inkoustu.
Průřez tiskovou hlavou
Hlavy pracují navzdory stálému průtoku inkoustu opravdu na principu Drop-on-demand, to znamená, že piezoelektrický pístek nad každou z trysek vytvoří tlakovou vlnu, která vystřelí kapičku jen tehdy, když má daná tryska tisknout. Protože je inkoustu vždy dostatek a kapky jsou vystřelovány velmi rychle, nesetkáváme se tu se známými nepříjemnými "přeslechy" mezi tryskami. Aby toho nebylo málo, je nová konstrukce relativně výrobně levná a slibuje extrémní spolehlivost.
Stávající první generace strojů Aprion je schopna produkovat až 25 000 kapiček za vteřinu, v jiném vyjádření se pohybujeme ve zmíněných řádech 160 m2/hod při rozlišení 600 dpi. Možnosti použité konstrukce tím ale vyčerpány nejsou, frekvenci je možné výhledově až zčtyřnásobit, stejně tak i tiskové rychlosti - a i to je součást obrovského potenciálu této technologie.
Inkoust
Podstatnou roli hraje u popisované technologie používaný inkoust. Tiskové hlavy MAGIC jsou totiž montovány nejen do kotoučového stroje Superjet, ale také archového ENjet.
Vlastní výroba inkoustu v Aprionu
Aprion proto pro své stroje vyvinul speciální vodou ředitelné inkousty, které lze použít k tisku na běžné podklady, navíc ale i pro tisk na podklady obecně považované za obtížně ink-jetem potisknutelné, jako třeba vinyl (část "know-how" spočívá také ve skutečnosti, že stroj nejprve potiskovaný materiál "potahuje" speciálním materiálem tvořící podklad pro samotnou barvu, což je velmi důležité i při potisku levných nepotahovaných papírů). Výtisky jsou podle výrobce navíc odolné vůči UV záření po dobu přibližně 2 let. Obrovská výhoda je pak ekologická nezávadnost těchto barev.
Komerční prodej
Se samotným tiskovým strojem Superjet jsme se již mohli v reálu setkat, a to nejen ve vývojích laboratořích Aprionu. Konkrétně byl k vidění na veletrhu Drupa, kde poutal velkou pozornost návštěvníků. Následně probíhal testovací betaprovoz ve velké ofsetové a sítotiskové německé tiskárně Kürten & Lechner, kde byl počátkem tohoto týdne oznámen na slavnostním openhousu komerční prodej tohoto zařízení. Cena stroje se bude pohybovat okolo 600 000 dolarů.
Závěr
Průmyslový inkoustový tisk bude moci v budoucnu zákazníkům nabídnout opravdu hodně - vysokou kvalitu, flexibilitu potiskovaných materiálů, nízké pořizovací náklady a především i vysokou produktivitu. V současné době se sice s touto technologií v průmyslovém měřítku setkáváme především v oblasti výroby kusových velkoformátových reklamních nosičů, nicméně zařízení typu SuperJet posouvají možnosti těchto strojů opět o kus dál - se zmenšujícími se nároky na potiskovaný materiál, zvyšující se rychlostí a kvalitou tisku si dokážeme představit, že stroje s inkoustovým tiskem budou nacházet své místo stále více i v "klasické" polygrafii.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024