Pre-pressové novinky od Heidelbergu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Pre-pressové novinky od Heidelbergu

14. dubna 2000, 00.00 | Také společnost Heidelberg představila na své tiskové konferenci v Hamburku novinky z oblasti pre-pressu, které budou k vidění na veletrhu DRUPA 2000.

Také společnost Heidelberg představila na své tiskové konferenci v Hamburku novinky z oblasti pre-pressu, které budou k vidění na veletrhu DRUPA 2000.

Primesetter

Novou sérii osvitových jednotek představují modely Primesetter 74 a Primesetter 102 určené pro osvit formátů 770 x 760 mm (formát např. tiskového stroje Speedmaster 74) resp. 770 x 1 070 mm (formát např. Speedmasteru SM 102). V obou případech zajišťuje osvit červená laserová dioda pracující ve spektru 658 nm, od které je paprsek přiváděn na svícené médium rotujícím hranolem. Technologicky navazuje Primesetter na osvitové jednotky Herkules, osvit je tedy prováděn uvnitř bubnu. Osvitové jednotky jsou primárně určeny pro osvit filmů, zařízení jsou však schopna zpracovat také polyesterové tiskové desky Mitsubishi Silver Digiplates o tloušťce max. 0,3 mm, což je stejná tloušťka jako běžné tiskové desky, užívané v tiskových strojích. Uživatelům nabízejí jednotky devět základních stupňů rozlišení od 1 200 do 3 386 dpi. Maximální rychlost osvitu je 25 archů za hodinu při rozlišení 60 l/cm (u Primesetteru 74). K zařízení je dodáván jako opce také duální podavač materiálů; Primesetter tak může současně pracovat jak s filmem, tak s polyesterovými deskami - zařízení automaticky pozná druh materiálu, množství i šířku média. Dodávána je také široká paleta děrovacích systémů. Engine Primesetteru je navržen velmi univerzálně - třebaže je zařízení v současné době nabízeno jako klasická osvitová jednotka, může být stejný engine použit v budoucnu jako základ CtP zařízení pro osvit např. termálních tiskových desek (podle dostupných informací však Primesetter nepůjde na CtP upgradovat). Z tohoto pohledu je tedy Primesetter také v produktové řadě Heidelbergu velmi důležitý jako alternativa k CtP zařízením vyráběným nyní v joint-venture Heidelberg-Creo, z níž Creo po fúzi se Scitexem vystoupilo. Primesetter nebyl prezentován jako konkurence Trendsetterům (ostatně Primesetter je výrazně pomalejší a měl by být prodáván levněji), ale je pro Heidelberg jistě určitou alternativou pro případ, že by se další jednání s Creo neubírala pro Heidelberg tím správným směrem. Navíc je Primesetter mířen v současné době do zcela jiného segmentu než Trendsetter - především do menších tiskáren a studií s méně než 50 zaměstnanci, kde má jednak Heidelberg nyní velmi silnou pozici a také jsou podle studie Heidelbergu v současné době vybaveny CtP zařízeními pouze ze 2 %.

Quicksetter

Další produktovou novinkou jsou kapstanové maloformátové osvitové jednotky Quicksetter 400 a Quicksetter 460 určené pro osvit v max. šíři 406 mm, resp. 460 mm. Quicksetter je tedy určen především pro osvit archů ve formátu 35 x 50 mm, což jsou rozměry např. pro Quickmaster 46. Jednotka umí připravit jak klasický film, tak polyesterové pláty, a lze ji vybavit různými systémy děrování. Rychlost osvitu je max. 64 cm za minutu, což je cca 27 archů za hodinu při 1 000 dpi. Quicksetter 460 svítí rychlostí 56 cm za minutu při 1 000 dpi nebo 24 cm při 2 400 dpi.

Newcolor 7000

Novinkou v oblasti skenování, navazující na rozšířený Linocolor software a software skeneru DC 3000, je software Newcolor 7000, disponující novým uživatelským rozhraním a řadou vylepšených funkcí. Newcolor 7000 je určen jak pro ploché, tak pro bubnové skenery a počítače Windows PC/NT s procesorem 500 MHz a výše. Mimo přímých funkcí pro korekci obrazu v LCH prostoru nabízí software řadu funkcí pro úpravy skenované reprodukce v režimu CMYK, kde může obsluha např. přímo nastavovat stíny a světla obrazu v hodnotách CMYK. Všechny funkce pracují v 16-bitové hloubce obrazu. Newcolor je postaven na ICC profilech, pracuje s barevnými režimy LCH, CMYK a RGB a jeho silnou stránkou je multiprocessing pro zpracovávání několika skenů současně. Součástí je také Newcopix 7000 určený pro copydot skenování. Řada funkcí je v software pojata formou "asistentů", kteří automaticky řeší různé operace (např. úprava barevnosti, dávkové skenování, rotace originálu atd.).

Newcopix 7000

Výše zmíněný software Newcopix 7000 určený pro redigitalizaci rastrových předloh je určen zejména pro integraci se software Newcolor 7000 a nabízí mj. WYSIWYG kontrolu registrace skenovaných originálů. Pro skenery F4200 nabízí tento software také možnost skenovat technologií XY stitch - tedy po menších plochách v maximálním fyzickém rozlišení skeneru (tj. bez nutnosti zoomování) s následným spojením naskenovaného obrazu v počítači. Newcopix disponuje stejným uživatelským rozhraním jako Newcolor. Řada funkcí je v software opět řešena pomocí asistentů - např. Copix asistant automaticky určí frekvenci a úhel rastru a denzitu filmu, Register asistant pak zautomatizuje registraci skenovaných předloh. Newcopix je také určen pro platformu Windows/NT.

Delta Direct

Poslední novinkou je softwarový RIP, který bude na DRUPĚ představen pod názvem Delta Direct. RIP umí zpracovávat Adobe PostScript do verze 3 včetně PDF. RIP podporuje InRIP Color Management, InRIP OPI, InRIP Trapping a InRIP vyřazování. Vše je v RIPu kontrolováno prostřednictvím Job ticketů. RIP je určen především pro dvoustránkové a čtyřstránkové osvitové jednotky a mimo zmíněných funkcí nabízí řadu i netradičních rastrování, ke kterým není nutný žádný dodatečný speciální hardware.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: