Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Polygrafie
Praktický tisk bez tiskové desky
10. listopadu 2000, 00.00 | Společnost CreoScitex předvedla na veletrhu GraphExpo v provozu tisk s technologií SP Plateless.
Společnost CreoScitex předvedla na veletrhu GraphExpo v provozu tisk s technologií SP Plateless. Technologie používá místo klasické ofsetové tiskové desky polymer nanášený přímo na formový válec klasického ofsetového tiskového stroje.
Na GraphExpu byl tímto polymerem materiál LiteSpeed z výroby firmy Agfa, který byl stříkáním sprejem nanesen na formový válec deset let starého tiskového stroje Shinohara. Osvit válce byl potom proveden laserovou hlavou CreoScitex. Při předvádění byla použita pouze jedna tisková jednotka a zakázky tak byly tištěny jednobarevně. Vzorové výtisky obsahovaly černobílé fotografie indiánských masek z pacifického severozápadu. Na tiskovém stroji byly tištěny spíše malonákladové zakázky v objemu několika set archů, ale podle technických informací lze vytvořenou formu použít pro 10 000 až 20 000 otisků.
LiteSpeed
O materiálu LiteSpeed jsme již psali - Agfa jej popisuje jako disperzi malých termoplastických perliček ve vodném rozpouštědle. K roztoku je rovněž přidáno barvivo pro absorbci laserového světla a pro transformaci tohoto světla na tepelnou energii. Tímto teplem se perličky exponované laserem roztaví a přichytí se jednak navzájem k sobě a jednak k formovému válci. V neexponovaných oblastech zůstanou perličky nespojené a později dojde k jejich odplavení.
Provoz
Při předvádění trvala kompletní "výměna" tiskového formy, probíhající plně automaticky, přibližně osm minut. Postup byl následující:
- Pomocí rozpouštědel se z formového válce smyly zbytky materiálů po předcházející zakázce.
- Na celý válec se nastříkal nový, čistý nános polymeru. Namísto jedné vrstvy vytvářela firma CreoScitex šest slabých vrstev, čímž se omezuje vznik chyb zaviněných prachem či vzduchovými bublinami. Celková síla vrstvy nanášeného polymeru činila na Graph Expu přibližně jeden mikron. Podle vyjádření zástupce CreoScitex se při takovém nastavení může s použitím jednoho galonu (3,785 l) kapaliny LiteSpeed zhotovit až jeden tisíc tiskových forem.
- Obraz se na polymerové formě vytvořil osvitem obvyklým laserem firmy CreoScitex s vlnovou délkou 830 nm
- Následně se forma několik vteřin navlhčovala, kdy vlhčicí roztok rozrušil neexponované části polymerové formy.
- Poté byla na formový válec přivedena barva, která odloučila a odstranila zbytky polymeru z neexponovaných částí polymerové formy. Odkrytá spodní kovová vrstva válce barvu při tisku odmítá. Během několika vteřin došlo k plnému odlišení exponovaných a neexponovaných částí tiskové formy. Barva znečištěná částmi polymeru se z tiskového stroje odstranila s prvními vytištěnými archy.
Podle firmy CreoScitex čeká předvedenou technologii ještě nejméně další rok vývoje v laboratořích, než bude plně nasaditelná v běžných komerčních podmínkách. Navíc je pak otázka, jak rychle aplikují tuto technologii výrobci tiskových strojů. Podle dostupných informací by mohly navíc uvedenou technologii v budoucnu používat i jiné společnosti - CreoScitex by měla mít patentovanou technologii sprejového nanášení formy na válec, Agfa naproti tomu zdůrazňuje, že existují nesprejové metody, které lze k aplikací LiteSpeed použít.
Praktická demonstrace na veletrhu ukázala, že uvedená technologie z principu funguje. Vyvstává však samozřejmě celá řada technologických otázek, zda-li je technologie skutečně aplikovatelná v praxi - přeci jen vytváření tiskové formy přímo ve stroji s sebou ponese nároky jak na prostředí, tak na různé chemické přípravky, které se při tisku používají. Otázkou také je, zda technologie bude spolehlivá a především cenově přijatelná - při tisku se sice nemusí používat tiskové desky, na druhou stranu je však vyžadována řada chemických přípravků, jejichž cena není v současné době známá.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024