Písma Linotype v českém hávu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Písma Linotype v českém hávu

6. února 2002, 00.00 | Celá řada fontů z katalogu Linotype Library bude od konce února dostupná i v české lokalizaci. Jaké výhody z toho plynou pro uživatele?

Ač nás písmo obklopuje na každém kroku a ovlivňuje nás víc, než možná tušíme, v obecném povědomí zůstává stále trochu popelkou. I přesto, že kvalitu grafické prezentace - ať už jde o katalog, leták, billboard nebo knihu - do značné míry ovlivňuje právě výběr písma.

Situace se však v poslední době trochu mění - uživatelé si roli kvalitních fontů začínají uvědomovat. Ať už v důsledku vytříbeného grafického vkusu nebo „z donucení" - spousta starších fontů totiž odmítá v novějších verzích operačních systémů nebo grafických programů fungovat korektně (pokud vůbec). Proto čím dál tím více grafikou se zabývajících lidí dospívá k názoru, že nejlepším řešením je zakoupit sadu kvalitních fontů.

Font Explorer
Aplikace a katalog Font Explorer

Výběr jim může značnou měrou ulehčit nabídka světoznámé německé firmy Linotype Library, která nedávno uzavřela smlouvu o distribuci a lokalizaci písem s českou firmou Dataline. Od konce února tak mají čeští uživatelé možnost zakoupit si tištěný katalog fontů, doplněný CD s aplikací Linotype Font Explorer ve verzích pro platformy Windows i Mac.

Font Explorer
Výběr písem na CD je skutečně velký - verze pro Windows obsahuje přes 7 700 PostScriptových i TrueTypových řezů písem, pro Mac přibližně 5700. Účelem aplikace je co možná nejvíce usnadnit zákazníkovi výběr vhodného písma a umožnit mu okamžitý nákup vhodného fontu.

Nejste-li si jisti, jaký druh písma by byl nejvhodnější, máte celou řadu možností, odkud s hledáním začít. Je-li pro vás důležité zachování „dobového vzhledu", můžete za pomoci časové osy vyhledat typy písma, které odpovídají tomu či onomu historickému období.

Vyhledávání fontu podle časové osy
Vyhledávání fontu podle časové osy

Znáte-li jméno designéra, který příslušné písmo vytvořil, můžete si vyhledat všechny jeho fonty (ostatně u jednotlivých písem je informace o tvůrci automaticky obsažena).

Máte-li představu spíš obecnou, můžete vybírat na základě obecných charakteristik písma. Jde o latinku nebo třeba řecké písmo? Kritériem může být rovněž předpokládané použití písma - jde o sazbu novin? Písmo pro zobrazení na monitoru? Elegantní font pro obchodní dopisy?

Vyhledávání fontu podle obecných kritérií a stylu
Vyhledávání fontu podle obecných kritérií a stylu

Pro grafické duše, které více „cítí", než racionálně popisují, je zde výběr na základě záložky „mood". Má být písmo spíš „obyčejné"? „Ženské" nebo snad „mužské"? A přitom tak trochu „dynamické"?

Racionálně uvažující zase ocení výběr na základě propočtů proporcí písma - výběrem parametrů pro šířku, výšku, sklon a další charakteristiky písma mohou okruh kandidátů značně zúžit. Další možnost je (u patkového písma) vybírat na základě typu, velikosti a tvarů serifů.

Vyhledávání fontu podle tvaru a velikosti serifu a proporcí písma
Vyhledávání fontu podle tvaru a velikosti serifu a proporcí písma

Font Explorer vám nabízí možnost si u vybraného písma prohlédnout všechny znaky, zobrazit si vzorek vlastního textu nebo vytvořit ukázku písma v různých velikostech. Tu ve formátu PDF pak můžete vytisknout na tiskárně, aby bylo možno písmo posoudit v jeho maximální kvalitě.

Zvláštní důraz je kladen na snadnost objednávky - v okamžiku, kdy si vyberete vhodný font, stisknutím jediného tlačítka lze vyplnit objednávku a tu poslat on-line nebo faxem. Ihned po zaplacení obdrží zákazník kód, který odblokuje příslušné písmo na CD a umožní jeho uložení na pevný disk.

Momentálně je Font Explorer v anglickém a německém uživatelském rozhraní, ale Dataline připravuje českou variantu - ta by měla být ke stažení na stránkách firmy nejpozději do července.

Písma Linotype v češtině
O to, aby bylo možné písma Linotype použít i na sazbu českých textů, pečuje firma Dataline, která se lokalizacemi zabývá už několik let. Pokud si zákazník vybere písmo, které dosud v české verzi není, lze ho po domluvě „počeštit" do druhéhého dne. Lokalizované fonty jsou poskytovány rovněž firmě Linotype, a figurují v její další nabídce.

Ve stadiu příprav je tzv. „základní balíček", který bude obsahovat výběr nejpopulárnějších základních písem v české lokalizaci a to vždy kompletní rodiny (celkem cca 90 řezů). Takovýmto balíčkem by byly pokryty potřeby běžné firmy - nedocházelo by ke zbytečným situacím, kdy je nutné nahrazovat určitý typ písma jiným, protože není k dispozici patřičný řez. Cena by neměla být vyšší než 10 000 Kč.

Na podzim plánuje Dataline předvánoční balíček lokalizovaných písem Season Greetings. Obsahuje nejen písma vhodná pro nadpisy a sady znaků, symbolů a rámečků - součástí jsou i písma běžně použitelná pro hladkou sazbu.

Vyplatí se to?
I když se mnohým zdá, že je jaksi „zbytečné" platit za písma, ve výsledku se tento přístup může vymstít. A cenová hladina, ve které se pohybují běžná písma z katalogu Linotype Library (okolo 800 - 900 Kč za řez) není tak vysoká, aby si ji nemohl průměrný smrtelník dovolit - a začít si pomalu budovat vlastní sbírku kvalitních písem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: