Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Polygrafie
Nové barevné vějíře od Pantone
15. září 2000, 00.00 | Společnost Pantone, známá svými standardy na poli barev, uvedla na trh vylepšené barevné vzorníky.
O tom, že společnost Pantone nastavila zcela jasný standard pro používání barev, podle kterého se řídí velká část polygrafických firem, nemůže nikdo pochybovat. Na celém světě jsou výrobky (barvy, náplně do tiskáren, softwarové) s certifikátem Pantone považovány za záruku věrných barev. Že i v České republice má Pantone dobré renomé svědčila tisková konference pořádaná společností Quentin, kterou uváděl pan Detlev Pross z německé pobočky Pantone a ze které přinášíme následující informace.
Na tiskové konferenci zazněly informace nejen o novinkách, ale také některé zajímavosti o firmě samotné, které podle nás stojí za shrnutí. Např. to, že společnost Pantone, tak jak jí známe dnes, vznikla v roce 1963 tím, že Lawrence Herbert (dnešní CEO), zachránil krachující tiskárnu Pantone vymyšlením systému na identifikaci barev - Pantone Matching Systém. Svoji hlavní budovu má Pantone v Carlstadtu v americkém státě New Jersey a mimo to vlastní pobočky ve Velké Británii, Německu a Hongkongu. Své systémy na identifikaci barev má dnes firma zaměřené nejen pro potisk papíru, ale také textilu, plastů a velkou pozornost věnuje Pantone elektronickým médiím.
Hlavním výrobním programem jsou pro Pantone samozřejmě vzorníky barev používaných při klasickém tisku, a to jak v podobě fyzické (známé vějíře), tak ve formě digitální (Pantone licencuje údaje o svých barvách výrobcům software). Nejznámější a asi nejpoužívanější vzorníkem je Pantone Color Formula Guide, vzorník přímých barev, který se dodává ve dvou variantách, pro tiskaře a pro grafiky. Ve své poslední verzi nabízí přes 1100 odstínů a je k dispozici na třech různých tiskových médiích - křídovém papíru lesklém, křídovém papíru matném (nově) a nenatíraném papíře (ofsetovém). Dalším pomocníkem především při tisku, je Pantone Process Color Guide, vzorník barev dosažitelných klasickým čtyřbarvotiskem (CMYK). Ten obsahuje více jak 3000 barevných odstínů a dodáván je na lesklém křídovém papíře. Významným pomocníkem je také vzorník Pantone Solid to Process Guide umožňující zjistit poměr složek procesní barvy (CMYK) vzhledem k přímé barvě stejného odstínu. S nástupem speciálních druhů barev pak Pantone začala vytvářet vzorníky také pro tyto barvy. Patří mezi ně Pantone Metallic Color Guide, vzorník 204 odstínů metalických barev vytištěn na lesklém papíře (plus verze s přelakovanými barvami) a Pantone Pastel Color Guide, vzorník 126 odstínů pastelových barev vytištěných na lesklém křídovém a ofsetovém papíře. Dalšími vzorníky, respektující moderní trendy, je Pantone Hexachrome Color Selector a Pantone Solid in Hexachrome, které jak už název napovídá, jsou určeny pro hexachromové barvy (CMYKOG). O používání vzorníků pro octachromové barvy (CMYKOGLmLc) nebo barevného systému s použitím Lm (light magenta) a Lc (light cyan) Pantone neuvažuje. Perličkou jsou pak zvláštní firemní vzorníky, ve kterých jsou vzorky "firemních" barev (např. Coca-Cola, Shell atd.). Pantone prodává vzorníky buď samostatně, nebo v sadách - k dispozici je tzv. Pantone Color Survival Kit a Pantone Ultimate Color Survival Kit (nový). Ze zmíněného software dnes Pantone nabízí čtyři hlavní produkty (kromě standardních zásuvných modulů pro Photoshop, QurakXpress…): Pantone ColorWeb Pro 1. 0., Pantone OfficeColor Assistant, Pantone Personal Color Calibration a Pantone HexWare.
Rozsah produktů je tedy poměrně široký a pro řadu uživatelů jistě dostačující. Jaké jsou pak novinky avizované na začátku článku? Pantone především rozšířila svoji standardní paletu barev o dalších 147 (+7 metalických) odstínů. Hlavním důvodem byla poptávka grafiků a designérů po nových barvách, především přírodních odstínů.
Další vylepšení se týká rozšíření (popř. zkvalitnění) médií, na která jsou vzorníky vytištěny. Vzorníky jsou nyní tištěny na papír s vyšší bělostí. Úplnou novinkou jsou pak vzorníky vytištěné na matovaném papíře. Konec konců, tato inovace se dala očekávat, vždyť např. cca 80% zakázek na německém trhu je tištěno právě na matné křídě. Příjemnou novinkou jsou pak nové systémy označování jednotlivých vzorníků, ty byly standardizovány, takže například vzorník Formula Guide Solid Matte - má azurovou čelní stranu, Formula Guide Solid Coated červenou barvu atd. Navíc ve vzornících s přímými barvami přibyla značka ve tvaru čtyř malých černých puntíků, která upozorňuje, že danou barvu je možné simulovat ve CMYKu. Uvedené změny se dotkly všech základních vzorníků Pantone.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024