Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Polygrafie
Nová publikace: Správa barev
14. ledna 2004, 00.00 | Před necelým rokem jsme na Grafice pochválili publikaci Real World Color Management, kterou v původním anglickém originálu vydala společnost Peachpit Press. Dnes se můžeme seznámit s kvalitním českým překladem, který vyšel pod názvem Správa barev, průvodce profesionála v grafice a pre-pressu.
Před necelým rokem jsme na Grafice psali o publikaci Real World Color Management, kterou v původním anglickém originálu vydala společnost Peachpit Press. Publikaci připravili světově uznávaní odborníci Bruce Fraser, Chris Murphy a Fred Bunting, kteří dokáží vysvětlit problematiku správy barev nejen velmi fundovaně, ale také srozumitelně. Publikace je jednoduše jedna z těch, kterou by si neměl člověk nechat ujít, pokud se o danou oblast zajímá.
O to více je potěšitelný fakt, že kniha vyšla koncem roku také v českém překladu. Vydala ji společnost Computer Press pod názvem Správa barev, průvodce profesionála v grafice a pre-pressu. Český překlad byl vydán ve větším formátu A5, vytištěn plnobarevně na křídovém papíru a opatřen pevnou knižní vazbou (anglický originál je svázán pouze V2jkou). Celkem kniha nabízí 520 stran. Odlišné je zpracování obálky, která je pojata po grafické stránce zcela odlišně než původní originál, což je možná škoda, ale na kvalitě publikace to pochopitelně nic neubírá.
Třebaže jsem neměl možnost srovnávat obě publikace stránku po stránce, představuje na první pohled popisovaná kniha neupravovaný překlad původního díla a tudíž velmi hodnotné a srozumitelně podané informace.
Jak jsme psali u článku týkající se anglického originálu, je publikace rozdělena do osmnácti kapitol a pokrývá všechny aspekty správy barev, se kterými se běžný pre-pressový uživatel setkává. Stručně lze publikaci rozdělit na tři funkční bloky:
První je věnován obecnému úvodu do problematiky správy barev. Probírány jsou obecné principy vnímání barev, vyjádření barev obecně, principy zpracování barev na počítači (barevné modely, gamuty), obecnější popis fungování color managementu v praxi (popis profilů, převody barev).
Druhý je věnován problematice vytváření a ladění profilů. Postupně jsou probírány různé druhy profilů, jejich limity, možnosti a způsoby jejich vytváření - ty jsou popisovány v jednotlivých kapitolách zaměřených na monitory, skenery, digitální fotoaparáty a výstupní zařízení. Poslední kapitola celku je věnována principům hodnocení a editace profilů.
Třetí blok je zaměřen na nastavení správy barev v konkrétních aplikacích a workflow. Popisovány jsou obecné principy (v jakém barevném režimu pracovat, jakým způsobem pracovat s profily), možnosti a omezení jednotlivých operačních systémů, samozřejmě nastavení konkrétních aplikací - Photoshop, InDesign, Illustrator, Freehand 10, CorelDraw 10, QuarkXPress (v 3.3 až 5), PDF a možnosti automatizace správy barev (serverová řešení, skriptování).
Ostatně tento stručný popis publikace - pocházející doslova z naší původní krátké recenze anglického originálu najdete i na přebalu českého překladu - bohužel však bez kreditu autorovi, či uvedení zdroje ....
Uvedená drobnost naštěstí nepotvrzuje nedbalost, se kterou by mohla být kniha připravována. Naopak - překlad je podle mého názoru poměrně velmi zdařilý a především srozumitelný. Je pravda, že budeme-li hledat pozorně, naleznou se výrazy, kterým čtenář bez anglického originálu neporozumí či jsou lehce matoucí (typu: gamut běžného monitoru vs. stránkový tisk, str. 76, či neustálé opakování termínu inkoust i v souvislosti s ofsetovým tiskem), nicméně jsou to skutečně pouze drobnosti a knihu v českém překladu lze číst i s velkými odbornými nároky.
Hlubší představu o konkrétním zaměření knihy lze získat z jejího obsahu:
Část I - Úvod do správy barev
1. Co je barva? Postřehy ze života
2. Počítače a barvy
3. Správa barev - jak to vlastně funguje
4. Vše o profilech - popisovaná zařízení
Část II - Vytváření a úprava profilů
5. Měření, kalibrace a řízení procesu
6. Vytváření profilů monitorů
7. Vytváření profilů vstupních zařízení
8. Vytváření profilů výstupních zařízení
9. Hodnocení a úpravy profilů
Část III - Aplikace a pracovní postupy
10. Pracovní postupy využívající správu barev
11. Správa barev v operačním systému
12. Architektura Common Color Architecture firmy Adobe
13. Správa barev a Macromedia FreeHand 10
14. Správa barev a CorelDraw 10
15. Správa barev a QuarkXPress
16. Správa barev a PDF - náznak budoucnosti
17. Automatizace a skryptování
18. Vytváření pracovních postupů využívajících správu barev
Část IV Dodatky
Závěr
Nezbývá než zopakovat, že popisovaná publikace je velmi praktický a srozumitelný průvodce světem správy barev pro běžné uživatele grafických programů obsahující všechny potřebné základy pro získání správných návyků při zpracování barevných podkladů. Kniha obsahuje množství grafů a fotografií, vysvětlující jak popisované informace, tak příklady různých chyb (příklady tisků se špatnými profily, výsledek chybného použití kvalitního profilu atd.). Na druhou stranu publikace nezabíhá za rámec nutných vědomostí běžného "grafického uživatele" a CMS profesionál zabývající se problematikou komplexně, bude obsažené informace považovat spíše za opakování stále opakovaného. Navíc český překlad je jistě vítanou alternativou pro uživatele, kteří se nemusejí dokonale orientovat v angličtině.
Po výrobní stránce je kniha Správa barev připravena kvalitně a doporučená koncová cena 790 Kč je z našeho pohledu velmi dobrou investicí.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024