Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Polygrafie
Nástroje pro práci s ICC profily
6. června 2000, 00.00 | Seznamte se s dvěmi novými a bezplatnými zajímavými nástroji pro práci s ICC profily.
Nedá se říci, že by pomůcek pro práci s ICC profily bylo málo. Protože jde ale o atraktivní a relativně mladý obor, je třeba si na ně v drtivé většině případů připlatit. Buď ve formě samostatné aplikace, nebo za vyspělejší balík některého balíku pro řízení barev - součástí levných sad bývá jen software pro tvorbu profilů.
Následující novinka proto jistě potěší všechny, kteří potřebují vidět kousek "za oponu", sledovat, co se v jejjich systému děje, a jak jeho komponenty fungují.
Firma ICC TOOLS (www.icctools.com) uvolnila k bezplatnému použití řadu aplikací a pluginů, z nichž několik je určeno zejména pro využití v pre-pressu a více či méně zaměřeno i na práci s ICC profily. Pod většinou je jako autor podepsán Chris Halford, a bez nadsázky je možné říci, že jimi prolamuje určité bariéry - vzhledem k tomu, že jde o první široce dostupné nástroje tohoto druhu, věnujeme jim poněkud více pozornosti.
Aplikace jsou určeny pro MacOS 8.5 a vyšší. Zopakujme, že jejich hlavní význam asi nemůžeme hledat v produkční oblasti, uplatnění naleznou, až na výjimky, spíše při výuce, méně náročném výzkumu a samovzdělávání.
ICC profile Viewer Lite
Začínáme apikací, která je na první pohled nejatraktivnější, i když samozřejmě ne pro každého musí být z celé nabídky tou nejužitečnější. Přináší běžnému uživateli možnost zobrazit v prostoru gamut profilu, resp. zařízení, které profil popisuje. Přínos vykreslených obrázků je zejména v názornosti, snaha o odečítání prakticky použitelných hodnot je spíše iluzorní.
Jednobarevné prostorové vyjádření gamutů ukazuje rozdíl mezi gamutem monitoru a ofsetového SWOP tisku.
Program nabízí uživateli možnost zvolit jeden, nebo několik ICC profilů, jejichž barevný rozsah (ganut) se posléze zobrazí v prostoru. Kromě toho je možné i zkoumat barevné vlastnosti zařízení, jehož profil není k dispozici, program totiž umožní i vstup sady naměřených hodnot. Gamut profilu je zobrazen ve formě v souřadném prostoru rozmístěných kostiček, jejichž velikost i "rozlišení" (jemnost výpočtu) lze nastavit. Kostičky mohou svou barvou odpovídat barvě, kterou zastupují, nebo je možné celý gamut vykreslit jednou barvou. To je užitečné pro orientaci v obrázku, pokud zkoumáme poměr gamutů více profilů.
Pro každý profil je možné nastavit způsob renderování barev (perceptuální, relativní kolorimetrický apod.), přirozeně je možné nastavit CMM modul, který bude výpočty provádět (běžně jsou pod MacOS k dispozici moduly Agfa, Heidelberg či Apple, často i Kodak, nebo HP).
Variabilní je i vlastní renderování gamutů, kromě celého "bloku" můžeme nechat zobrazit například jen průběh v primárních barvách nebo hranice gamutů. Autor si dal záležet i na sekci prohlížení výsledného prostorového útvaru. Vykresleným gamutem je možné pohybovat, otáčet, zvětšovat ho či zmenšovat, případně jím nechat kameru proletět.
ICC 2D Wiever
Funkce programu je jasná již z názvu, poslední pochybnosti padnou po pohledu na pracovní okno. Ano, program vykresluje hranice gamutu profilu v barevném spektru Lab. Podobné obrazce můžeme vidět opravdu často, ať již v prospektech, časopisech, nebo i některých aplikacích. Vždy mají ale jednu malou nevýhodu - totiž jen jednu hodnotu L, pro kterou je řez barevným 3D prostorem proveden. Autor 2D Wiever-u naštěstí nabízí možnost měnit i hodnotu L (tedy třetí souřadnici) interaktivně. I když pozorovatele může stále ještě zmást nemněnné pozadí obrázku, jde bezesporu o velmi názorné zobrazení. Zobrazení profilu je přirozeně možné barevně odlišit a měnit sílu vykreslené linky, ale to jsou již jen kosmetické detaily.
V systému Lab vykreslené gamuty monitorů a ofsetového SWOP tisku.
Mezi dalšími uvolněnými programy nalezneme ještě ICC LabCalc pro přepočty numerických hodnot barev mezi ICC profily, ICC GrayBal pro zkoumání chování CYMK profilů při generování černé a další nástroje, část aplikací je ve formě pluginů určena i pro operační systém, například pro práci s volnou pamětí.
Další relevantní články:
ICC profily a skenery
Jak funguje správa barev s ICC profily?
ICC profily monitoru
ICC profily digitálního fotoaparátu
ICC profily ofsetového tiskového stroje
ICC profily tiskáren
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024