Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Polygrafie
Monaco Ezcolor
10. ledna 2000, 00.00 | Jak dopadl náš krátký redakční test jednoho z velmi známých produktů v oblasti Color managementu určeného pro masové použití?
Jedním z velmi známých produktů v oblasti Color managementu určeného pro masové použití je Monaco Ezcolor americké společnosti Monaco Systems, Inc. Produkt jsme měli možnost po zapůjčení od firmy SIR Computers několik dní testovat, a zde jsou naše dojmy a poznatky.
Monaco Ezcolor reprezentuje mezi systémy pro Color management velmi silný proud produktů, pracujících s minimálními požadavky na externí měřící přístroje. Výrobci se tak snaží oslovit velmi početný trh menších pre-press studií, ale i samostatných výtvarníků nebo i kancelářských uživatelů. Produkty jsou levné až velmi levné, firmy vydělávají na jejich masovém prodeji. Vlastní princip nebude pro naše čtenáře žádnou novinkou. Dodávaný software provede uživatele tvorbou ICC profilů monitoru, tiskárny a skeneru. Monitor lze oprofilovat buď vizuálně (podobně jako v MacOS nebo v Adobe Gamma) nebo dodávaným kolorimetrem. Profil skeneru je vypočten po naskenování zkušebního terče, pro proměření tiskárny je potřeba vytisknout daný obrazec a ten naskenovat spolu s terčem.
Co dostaneme?
Celý systém je dodáván ve dvou krabicích velmi jednoduchého designu. Z první postupně vybíráme registrační kartu, jedno CD, manuál v kroužkové vazbě a terč IT8. Druhá krabice skrývá kožený váček, ve kterém je uložen Monaco Sensor, OEM kolorimetr se sondou od Sequel Imaging. Součástí jsou i potřebné kabely pro připojení k Mac a PC.
Anglicky psaný manuál popisuje podrobně celý postup instalace i všech nutných kroků v průběhu měření. Pro úplné začátečníky je k dispozici i zjednodušený výklad principu použití ICC profilů a rady, jak nastavit operační systémy a Photoshop. Až na dále popsané nejasnosti se nám zdá být zpracován na odpovídající úrovni. Subjektivně nám český překlad nechybí, nicméně řada uživatelů by jistě alespoň základní postup v češtině uvítala.
Monitor
Připojení měřící sondy je jednoduché, stejně jako poté vygenerování ICC profilu monitoru. Na Macintoshi jde vše zcela bez problémů, na PC se zřejmě někdy může uživatel dostat do problémů s obsluhou sériového portu. To je ale vždy otázka konkrétní konfigurace a zařízení využívajících sériové porty (a jejich driverů).
Měřící sonda se jednoduše umístí (přitlačí přísavkami - k LCD monitoru se smí jen přiložit) na vyhrazenou plochu monitoru. Po spuštění programu se uživatel musí jen rozhodnout pro cílové gamma a světelné podmínky, které bude na pracovišti udržovat (nebo v jednodušším případě, které na pracovišti převládají), a podle toho zvolit teplotu bílého bodu. Posledním zásahem obsluhy je pojmenování nově vygenerovaného ICC profilu.
Tvorba ICC profilu je možná i bez sondy, samozřejmě takový postup ale vede díky odlišné vnímavosti lidí na barvy k méně přesným výsledkům.
Velkou logickou výhradu máme k popisu vizuální tvorby profilu, a to jak v manuálu, tak v on-screen postupných tipech. Prvním krokem všech podobných aplikací je totiž nastavení jasu a kontrastu obrazovky, obvykle tak, aby některá černá či bílá pole na obrazovce splynula, nebo byla jen slabě rozeznatelná. Monaco EZcolor zobrazí čtyři obdélníky v tmavých odstínech, a požaduje po uživateli aby byly slabě odlišitelné. Problém je v tom, že obdélníky jsou čtyři a poměrně dost se mezi sebou liší - kromě úplné tmy nebudou nikdy slabě odlišitelné všechny čtyři najednou. Podobně je tomu i v dalším kroku se čtyřmi velmi světlými obdélníky. V manuálu se nikde nedočteme, jak to vlastně autor myslel, bohužel chybí i u jiných aplikací běžný otištěný nebo zobrazený ideální stav. Tady bude velká rezerva a profily stejného monitoru se budou lišit, podle toho jak si kdo "slabou odlišitelnost" vyloží.
Skener
U skeneru nás žádné problémy nečekají. Jen je třeba věnovat trochu pozornosti výběru správného souboru s daty, podle označení na IT8 terči. Standardně je dodáván terč odrazný, průhledný lze dokoupit.
Po zahřátí skeneru a vložení terče je možné skenovat buď přímo z aplikace Monaco EZcolor, tam kde to konfigurace nepodporuje lze samozřejmě skenovat off-line a naskenovaný soubor v Monacu otevřít. Program zobrazí náhled souboru a uživatel je vyzván aby na obrazovce umístil ořezové značky do značek v obrázku. Rovně naskenovaný terč se bere jako nutnost, program neumožňuje otáčení skenu. To je vše, program nyní spočítá profil skeneru. Pokud nalezne v porovnávaných polích velké rozdíly (nikde opět není definováno jak velké), zobrazí během výpočtu varování. Rozdíly mohou být způsobeny jak hardwarově (odchylky skeneru se programu zdají vysoké), nebo jinak, třeba špatnou volbou datového souboru terče nebo poškozením terče samotného.
Tiskárna
Profil tiskárny získá uživatel Monaca tak, že vytiskne dodávaný testovací soubor a spolu s IT terčem jej naskenuje. V tomto případě není potřeba generovat profil skeneru předem, oba profily se počítají najednou. Proto aplikace provede uživatele nejprve výše popsanými kroky a poté pokračuje obdobně (ořezové značky) se spodní částí skenu. Nehledě na to, zda tiskárna používá RGB nebo CMYK tiskovou technologii, profil tiskárny je vždy generován jako RGB profil. V příručce jsou podrobně rozepsány možné varianty tisku s ICC profily - přímo přes driver, přes ColorSync filtry apod.
Platformy
Dodávaný hardware i software pracuje pod MacOS a Windows 95/98/NT. Pod MacOS jsou plně podporovány všechny stroje s procesory PowerPC a monitory s tisíci a miliony barev. Podpora ICC profilů je v MacOS systémová a součástí dodávky je aplikace MonacoEZcolor Startup, které po startu počítače modifikuje nastavení tabulek monitoru podle profilu. Barevné korekce jsou tak dostupné i v aplikacích, které ICC profily nepodporují.
Pod Windows je to trošku složitější. I zde nalezneme MonacoEZcolor StartUp, systém NT a některé grafické karty používané v počítačích s Win 95/98 ale modifikaci tabulek nepodporují, a tak všech výhod profilů využijeme jen uvnitř aplikací, které ICC profil podporují (Photoshop, InDesign, Quark, Illustrator apod).
Jistou výhradu máme proti podporovaným konfiguracím na platformě Macintosh. Kdo nepoužívá procesor PowerPC má zkrátka smůlu a zcela odříznout řady milovníků starších počítačů mi nepřipadá korektní. Ani přenášení monitorů není zrovna košer, nehledě na nemožnost přenosu starších karet. Napadá mě, že by se nemuselo hned sahat k samostatné verzi. Co takhle vymyslet nějakého jednoduchého "klienta" pro obsluhu monitoru staršího počítače a měřit z nového?
Stejně tak je škoda, že není možnost použít Monaco k oprofilování iMaca, neboť Monaco u Apple vyžaduje ADB zásuvku. O přípravě USB verze jsem ale zatím neslyšel.
Cena
Samotný program EZcolor je na českém trhu dodáván za cenu 11 495 Kč bez DPH, sondu pro přesnou kalibraci monitoru lze dokoupit za cenu 9 495 Kč bez DPH (pro práci programu není sonda nutná).
Známka?
Myslíme, že Monaco přinese většině uživatelů přesně to, co od něj očekávají. Jednoduše a za relativně dostupný peníz získají prostředek, který přivede na pracoviště konzistentní, věrné barvy. A to na úrovni, o které si troufám tvrdit, že se s ní v běžných studiích nesetkáváme často.
Článek byl převzat z prosincového čísla polygrafického měsíčníku Svět tisku. Časopis obsahuje 100 stran za cenu 49,- Kč vč. DPH, poštovného a balného! Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024