Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Polygrafie
Miniaturní Pantone Color Cue v recenzi
colorcue
26. června 2002, 00.00 | K recenzi jsme získali jeden z prvních vzorků miniaturního spektrokolorimetru Pantone Color Cue určeného pro rychlou identifikaci Pantone barev. Jak se nám pracovalo s tímto zajímavým zařízením a kolik stojí v České republice?
U příležitosti IPEX jsme již ve zkratce informovali o miniaturním ručním spektrokolorimetru Pantone Color Cue určeném pro rychlou identifikaci Pantone barev. Sonda, která měla na IPEX evropskou premiéru, se začala prodávat i v naší zemi a tak jsme nemohli odolat ji prozkoušet. Za její zapůjčení děkujeme společnosti DataLine Technology (distributor Pantone).
Design a konstrukce
Pantone Color Cue, vyráběná pro Pantone společností EZColor, zaujme na první pohled svými rozměry a elegantním designem. Sonda je vyrobena z šedého plastu a na rozdíl od běžně používaných měřicích sond představuje samostatné zařízení, pracující nezávisle na počítači, rozměry jen o trochu překračující tlustší fix.
Sonda disponuje malým displejem, třemi ovládacími tlačítky, průzorem pro kontrolu přesného umístění optiky k měřenému podkladu a tlačítkem pro prosvětlení průzoru zeleným světlem. Color Cue se dodává spolu s pouzdrem sloužícím nejen k její mechanické ochraně, ale i možnému zavěšení např. na pásek.
Možnosti
Color Cue slouží k rychlému změření barevnosti plochého potištěného materiálu s cílem identifikace barvy ve škále přímých Pantone barev. Současně si může uživatel identifikovanou barvu nechat zobrazit v řadě dalších hodnot vycházejících z běžných přepočtových tabulek Pantone (k dispozici jsou hodnoty CMYK, RGB, sRGB, Lab, hexadecimální vyjádření hodnot pro umístění na web a další).
Všechny hodnoty jsou zobrazovány na displeji sondy napájené z 9V baterie, uživatel tak nemusí používat žádný software a počítač. Sonda může sloužit i jako katalog hodnot Pantone barev - pro známé označení Pantone barvy lze pomocí funkce "Color Lookup Display Data" nalézt uložené hodnoty pro přepočet Pantone barvy do jiných barevných prostorů jako RGB, Lab, CMYK* atd. (vyhledávání však probíhá "listováním" všemi barvami Pantone pomocí dvou tlačítek sondy, a uživatelé jej tak budou používat patrně jen v nejnutnějších případech).
*Přepočet do CMYK v sondě je, ale vzhledem k tomu, že Pantone vyrábí vzorník Process Guide jen v coated verzi, je tato funkce aktivní jen s nastavením Pantone Coated.
Popis práce
Color Cue má v sobě zabudovány tři Pantone knihovny pro různé druhy měřeného podkladu - Pantone coated pro lesklý potahovaný papír, Pantone matte pro matný potahovaný papír a Pantone uncoated pro měření výtisků na nepotahovaném papíru. Samo měření probíhá velice jednoduše - průzor, sloužící současně jako hlavní tlačítko spouštějící měření, stačí přiložit na měřený podklad a po stisknutí je naměřená barva okamžitě k dispozici na displeji. Tlačítkem Next pak je možné vyvolat další hodnoty naměřené barvy.
Testování a praxe
Smyslem sondy Pantone Color Cue je nalézt označení Pantone barvy k měřenému barevnému vzorku. Sondu jsme proto testovali na novém vzorníku Pantone formula guide solid uncoated, abychom zjistili, do jaké míry je sonda opravdu schopna identifikovat měřené barvy.
Práce se sondou je velmi snadná a intuitivní. Před měřením je jen pochopitelně třeba nastavit správný typ měřeného papíru a následně stačí přiložit průhled sondy na měřený vzorek (průhled lze i podsvítit pro lepší zaměření průzoru) a stisknutím aktivovat měření. Naměřená barva se okamžitě zobrazí na displeji (v označení Pantone - tj. např. jako PANTONE 285 U). Tlačítkem Next si lze nechat zobrazit další hodnoty naměřené barvy jako je její RGB, Lab vyjádření. Tyto hodnoty nevycházejí z měření samého, ale vztahují se k identifikované Pantone barvě (tj. jsou vybrány z předprogramované tabulky hodnot, která je k dispozici i v různých grafických softwarech). Seznam zobrazovaných hodnot lze navolit v menu sondy a uživatel si tak může nechat zobrazovat jen ty hodnoty, které jsou pro něj zajímavé (např. webdesigner vyjádření barvy v RGB nebo hexadecimálním tvaru pro HTML atd.). Sonda by měla poskytovat přepočty do následujících hodnot: PANTONE Color ink vzorce (pro míchání barev), CMYK, RGB, sRGB, HTML, Lab a CMYKOG (hexachrome). Námi testovaná sonda disponovala všemi uvedenými možnostmi kromě zobrazování hodnot CMYK a CMYKOG, což bylo patrně v důsledku skutečnosti, že se jednalo o zkušební vzorek se starším firmware. Tyto hodnoty však sonda neměří - pouze dohledává ve své interní databázi k identifikované Pantone barvě, takže její funkce bude úplně shodná se zobrazováním např. RGB nebo Lab hodnot.
Sondou jsme proměřili několik desítek barev a výsledky měření byly velmi přesvědčivé. V devadesáti procentech sonda zobrazila přesně to označení, které bylo uvedeno ve vzorníku. Ve zbývajících případech (většinou světle jemné pastelové barvy) byla zobrazena některá sousední barva, což vzhledem k velmi nepatrným rozdílům např. v denzitě jednotlivých Pantone barev lze určitě u zařízení tohoto typu a určení tolerovat. Velmi praktická je navíc možnost nechat si u naměřené barvy zobrazit hodnotu deltaE, o kterou se měřená barva liší od hodnot uložených v databázi sondy.
V případě měření barev vytištěných např. na letáku je potřeba počítat (kromě vlivu papíru) s dostatečně velkou jednotnou plochou měřené barvy - alespoň cca 5x5 mm. Nelze tak počítat s tím, že by se sondou dala identifikovat např. barva písmen v logu vizitky. Větší plochy vytištěné na materiálu blížící se svými charakteristikami papíru použitému pro vzorníky Pantone pak sonda identifikuje velmi dobře. Zejména vliv papíru na možné zkreslení výsledku je však skutečnost, kterou je třeba pri práci se sondou mít vždy na paměti.
Kalibrace
V případě kalibrace kladl výrobce možná až příliš velký důraz na kompaktnost a přenositelnost zařízení jako celku. Sonda se kalibruje na bílý a černý bod, přičemž kalibrační terč je nalepen ze spodu krytu baterie. Při kalibraci je tak třeba kryt ze sondy sejmout a proměřit. To je na jednu stranu velmi praktické, protože se terč nemůže příliš poničit (v běžném provozu je de facto uvnitř sondy) a je vždy při ruce, nicméně s odejmutým krytem se nepracuje se sondou příliš snadno. Alespoň u námi testovaného vzorku ztrácela baterie nejištěná krytem kontakt a sonda se tak vypínala.
Baterii bylo nutné přidržovat jedním prstem neustále u napájecích kontaktů aby ze sondy nevypadla. Naštěstí není proces kalibrace nutné provádět příliš často (výrobce udává ideální interval jednou za týden až měsíc podle stylu práce se sondou) a s jistým cvikem jej lze bezpečně provést i s tímto malým handicapem. Naměřené hodnoty bílého a černého bodu sonda porovná s údaji uloženými od výrobce a buď ohlásí úspěšnou kalibraci nebo příliš velkou odchylku v případě, že se naměřené údaje liší o více než 5 %. Chyba může být v takovém případě způsobena např. i špatným okolním osvětlením (měření by měla probíhat při osvětlení D65) nebo zašpiněným terčem.
Závěr a cena
Pantone Color Cue představuje velmi zajímavou verzi "digitálního" vzorníku přímých Pantone barev. Potřebujete-li rychle identifikovat vytištěné barvy a navíc například přímo u klienta, pak je Pantone Color Cue řešením, kterému byste měli věnovat pozornost. V sondě naleznete nejen praktického pomocníka, ale i skutečně designově zajímavý a netradiční nástroj. Její využití si dokážeme představit např. u obchodních zástupců různých agentur, kteří přímo u zákazníka mohou operativně pracovat se základními informacemi o barevnosti probírané zakázky. Cena sondy se na českém trhu pohybuje okolo 15 000 Kč bez daně.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024