Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Polygrafie
Kolik se utrácí v americkém pre-pressu?
trh
1. srpna 2002, 00.00 | Z posledního výzkumu TrendWatch vyplývá, že americké firmy z oblasti tiskařské výroby nehodlají dále investovat do rozvoje designérské činnosti, pre-pressu a DTP. Jsou tedy klasické grafické stanice zralé do šrotu nebo je jen čeká generační obměna?
Pre-press: plánované investice
V roce 2002 by měla víc než polovina plánovaných investic skončit v "železe", tj. v pracovních stanicích (Mac 37%, Windows 14%) a serverech (17%). Teprve na devátém místě najdeme klasické DTP software, které hodlá koupit cca 11% firem. Oproti první polovině roku 2001 vzrostl o 3% podíl zájemců o řešení na bázi Microsoft Windows. Přesně tolik činil úbytek na straně Macintoshů. Přesto v USA stále platí, že grafická produkce je vlastně klubem milovníků duhového jablka. Na nejnižší hranici klesají preference grafického software, výroba podkladů pro tisk se přesouvá pomalu ale jistě na stranu zákazníka. Vypadá to tedy, že se tiskárny a pre-press studia se chystají investovat spíše do upgrade počítačů než software. S nástupem digitálních fotopřístrojů a výkonných, cenově dostupných stanic a scannerů, postupně vyklízejí pozice v oblasti digitalizace fotografií nebo sazby a hodlají se více specializovat. Tomu by např. odpovídal zvýšený zájem o fotoeditační programy nebo plány na rozšíření nabídky o webové prezentace.
DTP aplikace
Americké firmy stále vyznávají "svatou trojici" desktop publishingu: QuarkXPress (vlastní jej 84% tiskáren, nejvíce využívá 62%), Photoshop (91%, jako hlavní aplikaci uvedlo 73%) a Illustrator (89%, nejdůležitější u 66%)
Adobe Acrobat vtrhl na scénu tiskařského průmyslu jako bouře a pro účely sazby dokumentů jej dnes vlastní 79% firem. Ne že bych měl v úmyslu vás přesvědčovat, že Acrobat je DTP program, spíše jen se sazbou souvisí. Využívá se jako nástroj pro vytvoření finálního souboru pro nátisk nebo výstup, který není závislý na systémové platformě. Velká trojka si drží výsadní postavení už od prvních výzkumů TrendWatch. Přestože Adobe InDesign v nich ještě nebodoval, učinil v poslední době docela slušný nájezd (ve verzi 1.5 jej vlastnilo 43% a 4% považovalo za hlavní aplikaci). Je oblíbený hlavně v segmentu periodického tisku, kde z části nahradil letité stálice typu Corel Ventura a Adobe Frame Maker. Také DTP veterán PageMaker z grafických studií pomalu mizí…
V některých studiích zdomácněly střižny digitálního videa. Leaderem je zde Adobe Premiere (20% firem program vlastní, 2% využívá jako hlavní aplikaci)
Ilustrační software
Na této frontě se zdá být situace neměnná. V USA je už léta nejpopulárnější Adobe Illustrator (Mac verze), který nabízí svým zákazníkům 89% všech dotázaných. Jako primární ilustrační program jej přitom označilo 66% respondentů. Skoro polovina tiskáren vlastní také Illustrator pro PC a Macromedia FreeHand. Podobný stav vládne už od podzimu 1999. Od té doby jen mírně poklesl význam FreeHandu (jako nejpoužívanější software jej označilo nyní 9%, dříve 11%). V České republice velmi oblíbený CorelDraw je v Americe spíše na okraji zájmu, vítězí ovšem ve sféře rychlotisku (51% podíl).
Zdroj: Cahners Business Information, TrendWatch 2001
Retušování
V oblasti editace fotografií nemá začínající firma mnoho na výběr, aspoň pokud má v úmyslu se vyrovnat profesionálním studiím. Důvod je prostý, jen několik programů podporuje formát CMYK, který je nezbytný pro tvorbu barevných výtažků. Rivalů je tedy minimálně, favoritem je už léta Adobe Photoshop (v Mac verzi jej koupilo 91% dotázaných). Slabou konkurenci představuje Corel Photo Paint pro PC se 17% podílem v množině všech tiskáren (24% v kategorii rychlotisku).
Zdroj: Cahners Business Information, TrendWatch 2001
Kancelářské balíky
Další série otázek se dotýkala používání "office suites", protože ať děláte co děláte, práci s textem, tabulkou či slide-show se v tiskařské branži nevyhnete. Leaderem v tomto směru je podle očekávání Microsoft Office (PC verze), která zahrnuje Word, Excel a PowerPoint - 65% subjektů ji vlastní a pro tvorbu aplikací a jednoduché DTP ji využívá skoro čtvrtina z nich (23%). MS Office s jablíčkem si pořídíla více než polovina dotázaných (57%), Corel WordPerfect Suite (WordPerfect, Corel Presentations atd.) má koupeno 39% respondentů (ale pravidelně s ním pracuje jen 4% dotázaných).
Zajímavé jsou trendy: balík Microsoft Office (PC) zvýšil od roku 1999 podíl o 10%, ale přitom jeho rutinní využití kleslo z 27% na 23%. Je to důkaz faktu, že jej tiskárny musí nabídnout jako komunikační kanál pro přenos textů z klientských podkladů? Tuto hypotézu podporuje i údaj, že nejrozšířenější je Office v segmentu rychlotiskáren. Jistě si dokážete představit, s jakými podklady přijde do provozu zákazník, "když to spěchá"… Největší nárůst ovšem hlásí Office ve verzi pro Macintosh - z 39% na 57% všech tiskáren.
Web development
Tiskařských subjekty, které by vlastnily software pro tvorbu nebo správu webů, jsou zatím spíš Popelkou. Setrvačnost je velká… a přestože firmy ve výhledech rády hovoří o rozšíření služeb k netiskovým aktivitám, skutečnost je zatím jiná. Pro firmy, které nakoupily Adobe GoLive nebo Macromedia Dreamweaver, je to zatím spíše investice do budoucna. Na třetím místě pokulhává za uvedenými leadery Microsoft FrontPage. Doplňkový nástroj pro optimizaci stránek Adobe ImageReady je více rozšířený než Fireworks od Macromedia (což nepřekvapuje toho kdo ví, že ImageReady se prodává společně v balíčku s Photoshopem), ale oba programy mají podobný koeficient využívanosti ve firmě (ImageReady 3%, Fireworks 2%). Macromedia Flash má ve vlastnictví 32% tiskáren, ale skutečně jej využívá 10%. Můžeme se tedy těšit, že hláška "skip intro" se postupně včlení do dalších nových prezentací.
Upgrade počítačů
Dvacet sedm procent amerických firem nahrazuje své Macintoshe každých 18 až 24 měsíců, 28% realizuje výměnu maximálně za 2,5 až 3 roky. Další skupina (17%) obměňuje stáj Maců dokonce za 12 až 18 měsíců. O trošičku progresivnější jsou komerční tiskárny, rychlotiskárny na upgrade tak nespěchají. Skoro totožná čísla přinesl výzkum v oblasti PC pracovních stanic. Jen rychlotiskárny zde naopak mění vybavení trošku rychleji. Dvacet jedna procent firem nahrazuje své servery každé dva až tři roky, 16% mezi 1,5 až 2 roky. Komerční tiskárny jsou v tomto ohledu poněkud operativnější. Přiznejme si, že při dnešním poměru cena za práci / výše investice by toto tempo v ČR vydržel jen málokdo. Pre-press a služby obecně se ovšem mohou těšit na novou éru, která by měla přijít s otevřením trhu v rámci Evropské unie. Ti pozornější z nás určitě sledují dění a trendy na západ od Aše, ti odvážnější détépáci už zcela jistě také zkusili, zač je toho v unii loket… Nebo jen čekáme, jak to za nás (zase) někdo vyřeší? :-))
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024