Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Polygrafie
Kam míří polygrafický průmysl v Americe?
trendy
15. července 2002, 00.00 | Krátký pohled na aktuální stav a výhledy tiskařského průmyslu & oblasti pre-press ve Spojených státech - současné podmínky, očekávané příležitosti a struktura plánovaných investic. Co můžeme očekávat i v ČR?
Není žádným tajemstvím, že podnikání na celém světě se řídí skoro totožnými pravidly a podléhá podobným vlivům. Dá se tedy předpokládat, že rozsah a struktura poptávky, která dnes hýbe největším světovým trhem, po určité době zasáhne také český trh. Pojďme se tedy společně podívat na trendy, preference a příležitosti, jak je vnímal na konci roku 2001 tiskařský průmysl v USA.
Prostředí pro podnikání
Prvním kritériem, které hodnotili respondenti výzkumu TrendWatch agentury Cahners Business Information byla úroveň podmínek pro obchodování. Ty se podle výsledků poněkud zhoršily. Jen 12% tiskařských firem je s prostředím pro podnikání spokojeno (pokles o 20% oproti stejnému výzkumu na jaře 2001). 41% oznamuje nespokojenost, což je naopak 20% růst. Že by na oblast tiskařského průmyslu dolehly špatné časy? Je docela lákavé současné potíže spojit s americkou tragédií a poklesem ekonomických výsledků po 11. září 2001. Čísla jsou ale neúprosná. Zatímco my budeme srovnávat s březnem minulého roku, pravidelné výzkumy TrendWatch ukazují na dlouhodobou recesi od roku 1999! Každé oslabení ekonomiky dopadá na tiskařský průmysl docela tvrdě, protože podniky jsou zvyklé v takové situaci mezi prvními opatřeními redukovat marketingové rozpočty. V USA se to odrazí všude, trpí design, produkce, ale hlavně vydavatelé. Relativně nejlépe jsou na tom v Americe rychlotiskárny, kde si na špatné podmínky stěžuje pouhá třetina dotázaných subjektů.
Nejhorší pozici přisoudil výzkum komerčním tiskárnám, kde jen 8% uvedlo, že podniká ve vynikajícím prostředí. Vzdor temné současnosti zůstává většina firem optimistická - víc než čtvrtina očekává skvělou budoucnost
Obchodní příležitosti
Za největší příslib označila většina respondentů "zlepšení ekonomických podmínek". Očekávaný příliv umožní dále plout všem lodím bez rozdílu? Uvidíme. Všichni vidí zdravou ekonomiku jako velkou příležitost, ale od prosperity k propadu je v tiskařině strašně blízko. Je to podobné jako když zemědělci zaklínají své úspěchy příznivým počasím. Další vzpomínanou stálicí, která tentokrát obsadila druhé místo je zvýšení počtu prodejců. Tiskaři obvykle věří, že by mohli dělat lepší byznys, kdyby dokázali tvrdě a chytře prodat. Je to určitě cesta ze současných potíží, ale uvědomuje si někdo z nich, jaká je současná úroveň poptávky na trhu? Také další obchodní příležitosti korespondují s kapacitou výroby a množstvím produkce - vzrost ukazatel "další šíření tiskovin" (na 22%), další spásu hledají američtí tiskaři prodejem přes prostředníky (14%). Vcelku logicky zní rozšíření portfolia služeb do oblasti nových médií, včetně netiskových. V nabídkách tiskáren možná brzy uvidíme položky jako je tvorba webových stránek, hostování / podpora web prezentací, další kreativní a designérské služby. Je určitě rozumné využít výtvarného potenciálu zaměstnanců a získat tak možná rozhodující konkurenční výhodu. Čeští a moravští tiskaři by měli pomalu počítat s dalším americkým fenoménem. Stále více a více zákazníků přesouvá pre-press ze specializovaných firem a tiskáren do svých vlastních studií.
Zdroj: Cahners Business Information, TrendWatch 2001
Plánované investice
V oblasti plánovaných investic v průběhu dalších 12 měsíců je jasnou jedničkou Mac workstation. A to navzdory faktu, že 37% zájemců o takovou koupi je vlastně absolutním minimem každoročních dotazování. Knihařské a dokončující technologie vyšplhaly na významnou druhou příčku s 21% preferencí nákupu ze všech tiskáren. Servery, jejichž kupní preference podle výzkumů meziročně stále klesá, znovu potvrdily tento trend. Naopak posílily PC pracovní stanice, zaznamenaly růst o 3% na 14%. Novými miláčky tiskařských firem se stávají rychlotiskárny a možnost přenosů dat od zákazníků. Zařízení direct-to-plate si pevně drží svých 14%, což je 22% mezi archovými offsetovými provozy. Také digitální barevné tiskové systémy dosáhly na nové maximum (8% všech firem, 10% komerčních tiskáren), přestože např. Xeikon byl chvíli pod nucenou správou. Zvýšily se preference tiskáren velkého formátu, které se stále častěji využívají k nátiskům.
Klesá zájem o investice do různých typů grafického software. Absolutního minima dosáhl zájem o sázecí programy (11%) a ilustrační software (7%). Drží se programy pro tvorbu www, i když jejich podíl je poměrně nízký (3%). Mírně vzrostly preference fotoeditačních nástrojů (z 6% na 7%). V důsledku postupného přesunu scanování z profesionálních studií do firem a domácností logicky poklesl mezi tiskaři zájem o digitalizační zařízení (7%) a digitální fotoaparáty (11%). Velmi zajímavé je konečné resumé - investice v tiskařině mají tendenci mírného vzrůstu. Vypadá to, že firmy jen změnily taktiku - místo utrácení ve sféře designu, pre-press a DTP, začínají investovat do věcí, které posílí jejich tiskové kapacity a přidané služby.
Zdroj: Cahners Business Information, TrendWatch 2001
Trendy a tendence
Autoři výzkumu svorně konstatují, že mnoho odpovědí je ovlivněno krizí, která nastala po 11. 9. 2001. Možná že lidé na konci roku 2001 viděli situaci mnohem černější, než doopravdy v tu chvíli byla. Je zajímavé, jak mnoho událostí, které staly během loňských prázdnin (a dříve), dostává teprve v druhé polovině září správně chmurný rámec. Podle posledních dostupných studií TrendWatch začal soumrak tiskařského průmyslu nejpozději v březnu 2001, půl roku před atentátem na New York. V roce 2001 je v Americe spojován s poklesem průmyslové výroby, který přišel mnohem dříve než stagnace ekonomiky. Je třeba si uvědomit, že tiskařský průmysl patří také do výrobní kategorie. Na stole leží otázky typu: Co se vrátí a co změní, kdy se tak stane, co dělat když recese bude pokračovat… Zástupci tiskařských firem jsou vesměs optimisté, ale dá se předpokládat, že návrat nebude do starých kolejí!
Jakpak je dnes u nás doma?
Zdá se, že náš tiskařský průmysl podobné krize v tuto chvíli nečekají. Reklamní průmysl meziročně vzkvétá, nabídka tiskařských služeb se utěšeně rozrůstá. Po obdobích boomu (hlavně malých tiskáren), přichází stabilizace a koncentrace výroby ve velkých provozech. Díky stálé expanzi české ekonomiky je zatím práce dost pro všechny, kdo umí tisknout rychle, kvalitně a hlavně barevně :-)
Jak ale bylo řečeno výše, bubáci číhají za každým rohem:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024